Slovenija

Pomembna razlika: Navadna ali absolutna večina?

Ljubljana, 30. 08. 2011 19.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Katja Šeruga/U.Z.
Komentarji
33

Ustavni pravnik Lojze Ude trdi, da mora Pahor v parlamentu za obstanek na oblasti dobiti absolutno večino glasov in ne zgolj navadne. To bi seveda pomenilo, da bi Pahorjeva vlada skoraj gotovo padla.

Namesto, da bi bilo približno tri tedne pred glasovanjem o zaupnici vladi Boruta Pahorja jasno vedno več, je na političnem prizorišču jasnega vse manj. Danes je namreč presenetil ustavni pravnik Lojze Ude, ki trdi, da mora premier v parlamentu za obstanek na oblasti dobiti absolutno večino glasov in ne zgolj navadne. To pa bi seveda pomenilo, da bi Pahorjeva vlada skoraj gotovo padla.

Razlika med navadno in absolutno večino je pomembna, še zlasti, ko šteje prav vsak poslanski glas, ko so politične razmere torej točno takšne, kakršne so zdaj.

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Aljoša Kravanja

Pred glasovanjem o zaupnici premierju Pahorju v parlamentu kalkulacije delajo na predpostavki, da Pahor za obstanek na oblasti potrebuje navadno večino glasov. Razlaga? Parlament ne bo odločal o zaupnici, ki po ustavi sicer terja 46 glasov, ampak bo odločal o listi ministrov, na katero premier zaupnico veže, lista pa za potrditev potrebuje navadno večino. A ustavni pravnik Ude danes pove: 117. člen ustave, ki govori o zaupnici vladi, je nekoliko nejasen, a ne glede na to, Ude meni, da mora Pahor za obstanek na oblasti zbrati 46 glasov, kljub temu da zaupnico veže na odločitev, ki potrebuje zgolj navadno večino.

Če bi obveljala Udetova razlaga, je jasno, da bi bilo Pahorju bistveno težje. Tudi če bi ga podprli vsi poslanci, ki napovedujejo, da ga bodo, in poslanci, ki napovedujejo, da ga morda bodo, bi vlada padla. Zmanjkal bi ji en glas.

A pogled v preteklost pokaže: scenarij, po katerem gre po zaupnico Pahor, smo že videli leta 2000. Po odhodu SLS-a iz koalicije je takratni premier Janez Drnovšek zaupnico vezal na listo novih ministrov. Drnovškova vlada je padla, parlamentarni pravniki pa so takrat spisali mnenje, da zadostuje navadna večina.

Strinja se tudi Gregor Virant, ki je že pred leti napisal razlago zdaj tako ključnega člena ustave. "Politično je moje mnenje, da bi morala Pahorjeva vlada čim prej oditi, strokovno pa mislim, da 117. člen določa, da je za zaupnico potrebna navadna večina,“ pravi Virant.

Res so možne različne razlage, ustavo in poslovnik bere Rajko Pirnat, a verjetnejša je, "da je potrebna navadna večina“.

Ta razlaga bo najverjetneje tudi pretehtala. A če se bo pravni zaplet razplamtel, bo novi predsednik DZ tisti, ki bo presodil, s kakšno večino lahko vlada na oblasti ostane. Kdor se z njegovo razlago ne bi strinjal, pa lahko sproži celo ustavni spor. In glasovanje o usodi Pahorjeve vlade bi iz eminentnega polvprašanja preraslo še v eminentni pravni spor.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

minnaema@yahoo.com
02. 09. 2011 10.17
-1
Tolikokrat je bilo rečeno, pa je potrebno ponoviti še enkrat Imamo EU RECESIJO-beri upadanje gospodarstva, nekatere VLADE v Europi odkritosrčno priznajo, da je težko-in spet druge malo tudi insinuirajo, ko govorijo o boljših časih sedaj, saj Slvoenija je zelo odvisna kdaj bodo okrevale države s katerimi sodeluje-to je jasno kajne IRACIONALNO je ponovno tisto, ali to, da se obsoja gospoda Boruta Pahorja,da naj bi bil za vse kriv in tudi opozicija "skoraj išče NElojalne obsodbe" a ob tem NE povedo, da so oni VLADALI, ko je recesija bila šele v povojih. To so dejstva. ........In da o tem tudi pravniki imajo razlišna mnenja ali v esplicitnosti "da hočejo sprejemati drugačne VATLE" za one, ki NE plešejo- tako kakor godijo" je vse skupaj en velik NEsporazum tudi zaradi tega, ker Zakone in PODzakonske akte bi morali pisati z uporabniki, seveda z pragmatizmom tudi stroke in VLADE in ker tega v preteklosti NI bilo imamo v naši deželi tajnkune in reveže - srednjega sloja skoraj NI ali se moja malenkost moti........sicer NI zaznati ,da bi reveži zmagovali pri razpravah na Sodiščih RS in pri pravicah,. resnicah in upoštevanju okoliščin se pošteno delo tudi začne-seveda med iskrenimi ljudmi ! Tudi esplicitni apel sem napisala na podlagi 39.čl.Ustave RS in Lp
Tonček Balonček
31. 08. 2011 11.10
Sram me je, da imamo takšne pravnike, kot je ta Ude. Zakaj si ne prebere vsaj ustave in poslovnika državnega zbora! Kot da gre za kak unikatni primer pravne prakse v državnem zboru! Verjetno bo napisal kakšno pravno mnenje in pokasiral par tisoč EUR!
cyklon
31. 08. 2011 08.54
Absolutna večina = 5 glasovalcev-vsi za. Amen !
MICLA
31. 08. 2011 08.52
na vsak način hoče ostati na oblasti,kot gadafi ne vem kaj čakamo.
cyklon
31. 08. 2011 08.47
major1 31.08.2011, 08:29 1 Smo edinstveni na svetu, kjer si vsak razlaga naše zakone kot mu ustreza v določenem trenutku. Ne vsak! Nama jih razlagajo drugi. Sicer je pa večina zakonov napisanih tako,da jih lahko kršijo tisti,ki si to z lahkoto privoščijo. Zadnjič sem v nekem časopisu prebrall,da so žensko,ki je ukradla 2400 evrov obsodili na 10 mesecev zapora. Po hitrem postopku.En,dva,tri so imeli vse dokaze proti njej.Pomisli! Deset mesecea aresta za drobiž. Največji krimiči,ki so kradli na veliko,se pa še vedno sprehajajo na prostosti,ker so zaradi obilice nakradenega denarja nedotakljivi. Sramota!
major1
31. 08. 2011 08.29
Smo edinstveni na svetu, kjer si vsak razlaga naše zakone kot mu ustreza v določenem trenutku.
blokirani
31. 08. 2011 08.13
Nič nedvoumnega ni v tem 117.členu: Predsednik vlade lahko zahteva glasovanje o zaupnici vladi. Če vlada ne dobi podpore večine glasov vseh poslancev, mora državni zbor v tridesetih dneh izvoliti novega predsednika vlade ----------------- Lepo piše - večine vseh poslancev! Drugače bi moralo pisat - večine vseh PRISOTNIH poslancev.
smito23
31. 08. 2011 07.49
Ne razumem: a ni povsem enake zaupnice pred leti v parlamentu iskal tudi Ivan Janša in mu je zadostovala navadna večina? Ude, kje ste bili takrat?
Janezova Andreja
31. 08. 2011 07.37
ČE BI JAZ LJUDEM IN DRŽAVI NAREDILA TOLIKO SLABEGA, BI SE POGREZNILA V ZEMLJO NE PA, DA PONUJAŠ LJUDEM NEKE DOGOVORE, OD KATERIH NI NIČ... TAKA KUHNA, KOT SO SI JO ZAMISLILI , NE MORE OBSTAJAT! Angleži imajo pregovor:Preveč kuharjev pokvari jed.
wsharky
31. 08. 2011 07.37
... Borutek bo rekel 'sou what' ... Angelca mi je obljubila podporo pri kandidaturi za prvega predsednika zdruzenih drzav evrope ... ce pa tam ne bo uspel bo pa 'strojevodja' na 'francosko-nemskem' vlaku in 'visoki' komisar za juzni balkan ...
jpavli19
31. 08. 2011 06.31
Pa a mu že končno jasno da mora odditi?Pravniki so pa super *v tej državi...pravna država obstaja samo gospodo,sramota,sramota,sramota.
aaaaaa46
30. 08. 2011 23.57
Skrajni cas da ta skorumpirana vlada odstopi... Al mu je kolega Gadafi povedal kako se ne treba borit?
lotmerzanec
30. 08. 2011 23.41
Če bi bil jaz na mestu Pahora bi se vdrl v zemljo saj ob tako niski podpori kod jo ima sedanja oblast ni kaj razmišljati in prev sramotno je ko se tako za vsako ceno oklepa oblasti!!!!
tantadruj1
30. 08. 2011 22.57
... sam ej, da niti pri tem si nismo na čistem.... jaooooo, kje mi živiimo...
aaaaaa46
30. 08. 2011 22.22
Tudi jaz razumem vse skupaj tako, da je potrebna absolutna vecina. LpJN
xkfr1
30. 08. 2011 21.58
Če so prisotni vsi poslanci in imajo vsi jasno mnenje za ali proti (se ne vzdržijo), potem ne bi smelo biti razlike ali se motim? Pomoje ima Ude prav. Za zaupnico je potrebna absolutna večina, če to vežeš na XYZ, ne morejo kar na enkrat veljati zaradi tega milejši pogoji. Seveda pa logika pri pravnikih ne užge in bodo eni in drugi obračali zapisane besede, ki niso dovolj nedvoumne. Zaupnica je IMHO to, da večina (od vseh, ne samo od prisotnih) reče "JA zaupam ti", če nekdo reče "NE VEM", potem (še) ni zaupanja z njegove strani. Pahor lahko reče: "če kandidati ne bodo izvoljeni (za kar je potrebna navadna večina), bom odstopil." Ampak to je približno tako kot bi rekel: "če bom jutri vstal z levo nogo, bom odstopil"- torej čisto neobvezujoče. Če mu uspe na tak način tudi ne more govoriti, da je dobil "zaupnico", pač samo odstopil ni, kar pa mu itak ne bi bilo treba (samo še eno obljubo bi moral požreti).
tinetone
30. 08. 2011 21.52
+1
"...Danes je namreč presenetil ustavni pravnik Lojze Ude..." presenetil?!?!?! pa to je jasno napisano v ustavi kakšno večino potrebuje
Danijel Fric
30. 08. 2011 21.43
V Sloveniji so same neumnosti, tudi to da ste izvolili Pahorja
Tonček Balonček
30. 08. 2011 21.35
Kako bedaste zakone imamo v Sloveniji! Na referendumih je pa dovolj, če pri pet odstotni udeležbi obkroži Za ali PROTI dobrih 2,5 odstotka volilcev in že psolušamo, d agre az veličastno zmago demokracije!Primer: Referendum o pokrajinah, RTV-ju in podobne neumnosti!
unja1.m
30. 08. 2011 20.40