Strokovna skupina za reševanje prostorske problematike romskih naselij je na današnjem sestanku obravnavala varnostna vprašanja v romskih naseljih. Skupina se je problematike lotila iz dveh vidikov, in sicer iz razmerij znotraj romskih naselij in odnosa romsko naselje - okolica. Rešitev varnostne problematike je v dialogu, je po sestanku povedal predsednik skupine Jernej Zupančič.
Prvi del varnostne problematike se nanaša na odnose znotraj romskih naselij, kjer zaradi socialnega razslojevanja posledično prihaja do vzpostavljanja odnosov lastništva in zaradi tega posledično do sporov. "To se je celo bolj ekstremno kazalo v Prekmurju kot na Dolenjskem," je povedal Zupančič.
Ob tem je treba po njegovih besedah računati tudi na precej stare spore, ki nastopajo znotraj oz. med posameznimi romskimi družinami. To je tudi dostikrat razlog za izselitve iz romskih naselij in potem nastajajo naselja na novo, ocenjuje Zupančič.
Drugi sklop problemov se po besedah Zupančiča nanaša na odnose Romov do bližnje okolice. Tukaj "zaradi posestnih zadev nastopajo nekatere značilne težave, kot so uzurpacija in motenje posesti", je povedal predsednik skupine. Vse to pa po besedah Zupančiča povzroča "nekaj slabe volje, konfrontacijo in na koncu tudi konflikt".
Rešitev za vse to pa je po mnenju Zupančiča v dialogu, torej v t.i. mehkem pristopu, ki veliko "bolj predvideva stalno komunikacijo". Tako bi bila dobra rešitev oblikovanje „ekipe, ki komunicira najprej z Romi, nato pa z ostalimi.“ Ob tem je spomnil na dobro prakso, kot jo na primer poznajo Krškem, kjer deluje svet za sobivanje.
Slovenija
'Pomemben je dialog'
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA
Komentarji
0
Rešitev varnostne problematike romskih naselij je v dialogu, poudarja strokovna skupina.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.