Slovenija

Pomanjkanje zdravnikov bolnišnice sili k sklepanju podjemnih pogodb, storitve preplačane za več kot 100 tisoč evrov

Ljubljana, 31. 01. 2017 09.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o pravilnosti sklepanja podjemnih pogodb za opravljanje zdravstvenih storitev za štiri bolnišnice, v katerih je bil obseg takega dela največji. Vsem štirim je izdalo mnenje s pridržkom. Bolnišnice se branijo, da se napake pojavljajo zaradi nezmožnosti dostopa do uradnih evidenc o zaposlenih.

Računsko sodišče RS je izdalo revizijska poročila o pravilnosti sklepanja pogodb civilnega prava za opravljanje zdravstvenih storitev v letih 2012 in 2013 za štiri bolnišnice, v katerih je bil obseg podjemnega dela v primerjavi s stroški dela največji. Gre za Bolnišnico za ginekologijo in porodništvo Kranj, Splošno bolnišnico Trbovlje, Splošno bolnišnico Brežice in Bolnišnico za ženske bolezni in porodništvo Postojna. Računsko sodišče je zaradi kršitev Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej) in drugih predpisov vsem štirim izreklo mnenje s pridržkom. Revidirane bolnišnice so večino nepravilnosti odpravile že med izvajanjem revizij, izvedbo preostalih popravljalnih ukrepov pa bodo morale izkazati v odzivnih poročilih.

Bolnišnice se branijo, da zaradi nedostopa do uradnih evidenc nimajo podatkov o delu zdravnikov.
Bolnišnice se branijo, da zaradi nedostopa do uradnih evidenc nimajo podatkov o delu zdravnikov. FOTO: Thinkstock

Napačno sklepanje pogodb, izdajanje soglasij za delo drugje ...

Revidirane bolnišnice so ravnale v nasprotju z ZZDej zlasti v naslednjih primerih: v evidenco o sklenjenih podjemnih pogodbah niso vključile vseh sklenjenih pogodb; kljub predpisanim omejitvam ob Zakonu za uravnoteženje javnih financ (ZUJF) so bolnišnice sklepale podjemne pogodbe za nedoločen čas oziroma trajanja pogodb niso določile v skladu s predpisi; zdravnikom so izdajale soglasja za delo drugje, same pa so za opravljanje istovrstnih storitev sklepale podjemne pogodbe z zunanjimi zdravniki; sklepale so podjemne pogodbe tudi z zdravniki, ki niso imeli soglasij svojega delodajalca.

Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj je pri sklenitvi podjemnih pogodb v vrednosti 179.238 evrov ravnala v nasprotju s predpisi o javnem naročanju, zaradi napačno določenih cen v podjemnih pogodbah pa je izvajalcem izplačala najmanj 12.846 evrov preveč.

Znesek preplačanih pogodb v trboveljski bolnišnici je še višji. Bolnišnica je pri sklenitvi podjemnih pogodb v vrednosti 299.173 evrov ravnala v nasprotju s predpisi o javnem naročanju. Poleg tega je zaradi napačno določenih cen v podjemnih pogodbah in previsokih izplačil izvajalcem izplačala najmanj 36.239 evrov preveč.

Splošna bolnišnica Brežice je zaradi dvakratnega plačila istih storitev ter plačil neopravljenih storitev izvajalcem obračunala in izplačala 4.621 evrov preveč. Zaradi napačno določenih cen v podjemnih pogodbah ter neupravičenega izplačevanja dodatkov za delo v manj ugodnem delovnem času v času pripravljenosti na domu je izvajalcem izplačala najmanj 7.673 evrov preveč.

Računsko sodišče še navaja, da so omenjene štiri bolnišnice tudi po uveljavitvi ZUJF sklepale podjemne pogodbe s samostojnimi podjetniki, posamezniki in gospodarskimi družbami; z lastnimi zaposlenimi so sklepale podjemne pogodbe za izvajanje storitev, čeprav niso bili izpolnjeni vsi predpisani pogoji; pred sklenitvijo podjemnih pogodb niso opravile analiz, s katerimi bi dokazale stroškovno upravičenost sklenitve posameznih podjemnih pogodb.

Poleg kršitev ZZDej so pri revidiranih bolnišnicah ugotavili še plačila storitev po višjih cenah, kot so bile dogovorjene v pogodbah, dvojna plačila, plačila neopravljenih storitev ter določanje cen za opravljanje storitev v podjemnih pogodbah v nasprotju s podzakonskimi predpisi.

Revizija je bila opravljena v štirih slovenskih bolnišnicah.
Revizija je bila opravljena v štirih slovenskih bolnišnicah. FOTO: POP TV

Bolnišnice se branijo s tem, da ne morejo do uradnih evidenc o zaposlenih

V bolnišnicah na drugi strani opozarjajo, da ne razpolagajo z uradnimi informacijami oziroma evidencami o podjemnem delu zaposlenih, kljub temu da Ministrstvo za zdravje vsaj nekatere ustrezne podatke zbira, zato ustanove ne morejo preveriti, ali njihovi zaposleni (brez soglasja) opravljajo delo drugje. Prav tako od zdravnika, s katerim sklepajo podjemno pogodbo, ne morejo zahtevajo predložitve soglasja, saj ne morejo preveriti, ali je zaposlen v drugem javnem zdravstvenem zavodu. Uradni podatki o tem, ali za delo nezmožni zaposleni istočasno opravljajo delo drugje, so jim nedostopni. Bolnišnice so po navedbah Računskega sodišča glede ugotovljenih kršitev opozorile, da v primeru doslednega spoštovanja omejitev iz predpisov ne bi mogle zagotoviti neprekinjenega zdravstvenega varstva, s čimer bi ogrozile življenje in zdravje ljudi.

Posledica pomanjkanja zdravnikov so v veliki meri tudi za najmanj 101.894 € preplačane storitve.

Ob reviziji je Računsko sodišče ocenilo, da obstajajo sistemske nejasnosti in nedorečenosti zlasti pri zagotavljanju spoštovanja konkurenčne prepovedi ter dnevnih in tedenskih počitkov, pa tudi pri določanjun cen storitev. Predvsem pa ostaja nerazrešena problematika pomanjkanja zdravnikov, ki bolnišnice dejansko sili k sklepanju podjemnih pogodb z zdravniki določenih specialnosti in jih hkrati postavlja v podrejen pogajalski položaj pri dogovarjanju cen za opravljene storitve, ne glede na to, da so kriteriji za določitev cen za večji del storitev dovolj jasno predpisani. Posledica pomanjkanja zdravnikov so v veliki meri tudi za najmanj 101.894 € preplačane storitve.

Kot so še zapisali v revizijskem poročilu, je Računsko sodišče Ministrstvo za zdravje še posebej opozorilo na problematiko določanja cen in predlagalo tudi razmislek o oblikovanju enotnih cen posameznih storitev, pa tudi na potrebo po vzpostavitvi formalnih mehanizmov preveritev, ki bi javnim zdravstvenim zavodom omogočili nadzor nad spoštovanjem konkurenčne prepovedi zdravstvenih delavcev in zagotavljanje predpisanega dnevnega in tedenskega počitka zdravstvenega delavca.

MZ: Za zakonitost dela zavoda je odgovoren direktor

Ministrstvo za zdravje je v odzivu navedlo, da je z ugotovitvami računskega sodišča seznanjeno, in ob tem izpostavilo, da je sklepanje podjemnih pogodb v pristojnosti poslovodstev zavodov, "zato so oni odgovorni za njihovo zakonitost in odpravo ugotovljenih nepravilnosti".

Svete zavodov, ki jim je računsko sodišče izdalo mnenje s pridržkom, je pozvalo, da revizijsko poročilo preučijo in izvedejo popravljalne ukrepe, ki bodo izkazani v odzivnih poročilih. Ob tem ministrstvo navaja še, da je konec leta 2016 z dopisom pozvalo javne zdravstvene zavode, naj izvedejo tudi notranje revizije za leto 2016 na področjih, na katerih so prepoznana večja tveganja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Cisto na hitro
31. 01. 2017 19.02
Sej to res no prav. Tudi ni prav da so si FDV profesorji izplacevali dodatke za pripravljenost. Zakaj jih ze rabijo? Na kaj so pripravljeni?
ecnarf
31. 01. 2017 16.33
+3
Pojdite gledat kakšen kaos je v teh dneh v bolnišnicah in zd. domovih, a bo ministrica kaj odgovarjala za tako stanje ,ljudje z otroki čakajo po cel dan.
Uporabnik113189
31. 01. 2017 11.04
+19
Ne morem razumeti. Ves ta kaos je očitno ustvarjen namerno. VSE bolnišnice imajo istega lastnika. Če bi bil lastnik odgovoren, bi imel centraliziran nadzor nad kadrom, v primeru težav premeščal osebje iz ene v drugo, imel pravila igra kdaj se takšne premestitve zgodijo in za koliko časa. Načrtoval potrebe in šolanje, stalno izobraževanje brez podkupnin farmacevtskih gigantov itd. Vse to in še marsikaj več so znali že pred drugo svetovno vojno ( 100 let nazaj) , danes izumljamo toplo vodo. Komu je vsa ta megla v interesu?
xmp125
31. 01. 2017 16.33
+1
Kot lepo vidis id odzivov bolnisnic, temu lastniku (MZ, Milojka Kolar) ocitno niti toliko ni do ureditve stanja, da bi bolnicam DALA PODATKE, KJE VSE DELAJO NJIHOVI ZDRAVNIKI (brez soglasja seveda, drugace bi bolnisnice to vedele).
brezveze13
31. 01. 2017 17.34
Bassettt
31. 01. 2017 10.53
+9
Če v štalci ni reda, zakaj mora biti nered in stres pri nas in med nami, predvsem pri tistih, ki storitve nujno potrwbujejo?? Takega zaspanega in hkrati nelogičnega zdravstvenega sistema še svet ni videl!!!!
Bassettt
31. 01. 2017 10.55
+4
Naj gre raja kaj v svet prekopirat, morda celo najhitreje z leta Lin na sever Evrope .... po plagiat! Da končno zalaufa to zdravstvo v Sloveniji
Bassettt
31. 01. 2017 10.55
+1
Darko32
31. 01. 2017 10.38
+8
Nadzor nad tem bi lahko izvajali tudi na ZAVODU ZA ZDRAVSTVENO VARStVO, saj so plačniki in tudi prejmejo zahtevke za plačila. Prav zato se postavlja vprašanje kako pa se prikazujejo zahtevki za plačila za nek storitev zdravnika recimo ORTOPEDA v zasebni ambulanti in je za nedoločen čas zaposlen recimo v UKC Lljubljana. Tukaj mi vse bolj smerdi na organiziran kriminal kjer so vpleteni vse do MINISTRICE in državni sekretarji na ministrstvo za zdravje.
Darko32
31. 01. 2017 10.30
+14
Pa kdor ima vsaj malo poštenja in logike vidi, da to delajo namerno sami zdravniki, kateri z ciljem, da lahko izsiljujejo organizirajo pod okriljem zdravniške zbornice in FIDES-a vse, da prirpavijo teren za izsiljevanja in nezakonita početja. Sočasno pa si en drugemu ščitijo hrbte pri organizoranem kriminalu. A so že kaj napredovali pri kazenskih pregonih tistih, ki učijo na MEdicinski Fakulteti in sočasno svetujejo MILOJKI. Zato so skrivaj psrejeli zadnji odmevni zakon, k inaj bi bila reforma, katera bi omogočila prikrivanje teh svinjarij. Ni kaj smo pa res država KRIMINALCEV in BARAB. Samo ljudje so preveč prizadeti zaradi teh barab.
devlon
31. 01. 2017 10.25
kdo pravi, da zivljenje ni lepo..
pizzamargerita
31. 01. 2017 10.17
+11
TAko je načrtno! Ker vsi dohtarji fušajo na še vsaj 4 koncih... v svojo javno službo se pridejo sam spočit, da gredo potem lahko za dnar delat še v Sanatorji Rožna dolina, pa v Medicorm pa kup derma ambulant. SVINJARIJA!!! Medicinski fakulteti jih vsako leto proizvedeta več stotnij! kje so vsi ti šolani zdravniki, za katerih šolanje smo plačali ogromno denarja! Treba bi jim bilo naložiti obveznost, da vsaj 10 let po koncu študija oddelajo v slovenskem javnem zdravstvu! Če ne,in gredo delat v avstrijo,...,naj plačajo študij! Obvezno pa seveda uvesti tudi dosledno konkurenčno prepoved!!! Ne more en (kvalitetno) delat v 4 ustanovah hkrati!
Darko32
31. 01. 2017 10.31
+12
Za nameček pa še isti svetujejo ministrici MILOJKI, da podpiše zakon, kateri bo še naprej omogočal te kriminalne rabote teh barab.
dostojevski II
31. 01. 2017 10.15
+5
Vsaj 10 let bo potrebnih za sanacijo posledic janševanja. Okoli 1000 zdravnikov trenutno primanjkuje v Sloveniji. Ker se niso mogli zaradi janševega ZUJF-a zaposliti v SLO, so odšli v tujino. Vsi ti zdravniki so za Slovenijo izgubljeni, čeprav je njihovo šolanje državo stalo na desetine milijonov evrov.
najvsivedo
31. 01. 2017 10.33
+6
če bi imel kaj v glavi.....je tudi Erjavčev ZUJF.. ane-
Darko32
31. 01. 2017 10.34
+9
Janša je naredil velko škodo v prieru, ko je podprl koncesije dvoživlkarjem, kateri so glavni krivec, da se dogaja to, kar je navedeno v članku. Bodimo pošeteni in povejmo na glas. Tem lumpom ni v interesu, da se zaposli več zdravnikov, ker potem nebi mogli goljufati in sodelovati pri korupciji in kraji v zdravstvu. HIŠNIKI pa so obtoženi korupcije v zdravstvu in slabem zdravljenju. LUDA KUČA.
pizzamargerita
31. 01. 2017 10.14
+9
"Na krilih ljubezni do medicine":Mladi slovenski zdravniki se odpravljajo na Madagaskar. Za začetek kariere in mal gretja na toplem soncu preko zime turizem na Madagaskarju, pol pa hop v javno službo in zraven še privat.
ROMELS
31. 01. 2017 09.56
+1
Eni pa pravijo, da jih je preveč.
kemuri
31. 01. 2017 09.34
+7
Zrežirane zadeve.
Joze Koli
31. 01. 2017 09.31
+5
bogovi v belem
spam1
31. 01. 2017 09.24
+6
Ne morejo preveriti, ali so zaposleni v drugem javnem zdravstvenem zavodu ..... A vprašati jih pa ne bi mogli?
eosss.slo
31. 01. 2017 09.51
+14
Pa menda ne misliš, da bo nek zdravnik po pravici povedal, če ve da ga ne morejo preveriti... preveč zaslužijo, da bi se kar tako odpovedali delu v večih ustanovah hkrati...