Kadrovsko pomanjkanje pravosodnih policistov, inštruktorjev in tudi strokovnih delavcev je po njihovem prepričanju posledica slabih plač. "Dokler bo to delo premalo ovrednoteno in s takim plačilnim razredom, ki ga prehiti marsikateri poklic v gospodarstvu brez kakršnih koli kvalifikacij, bo ta problem še vedno v našem slovenskem prostoru obstajal," je poudaril predsednik Konference sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (UIKS), ki deluje v okviru SDOS, Leon Lobe.
Zaposleni v zaporskem sistemu od vlade zato med drugim zahtevajo, da čim prej sprejme nov plačni sistem v javni upravi, odpravi plačna nesorazmerja in minimalno plačo pravosodnega policista dvigne nad nivo minimalne plače. Zahtevajo tudi sprejetje kolektivne pogodbe za upravo za izvrševanje kazenskih sankcij, ki "čaka pri ministrici za pravosodje Dominiki Švarc Pipan že od februarja 2023", je navedel Lobe.
Prav tako po njegovih besedah pozivajo k spremembam uredbe o notranji organizaciji glede sistematizacije delovnega mesta pravosodnega policista, k potrditvi normativov in standardov v zakonu o izvrševanju kazenskih sankcij in k podaljšanju dodatka za deficitarnost. Vladi pa predlagajo tudi, da vse obsojene prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države pošlje v matične države in na ta način razbremeni slovenska sodišča in zapore.
Primanjkuje najmanj 10 odstotkov pravosodnih policistov
"V primeru, da bo država še naprej gluha za naša opozorila, bomo pričeli s stopnjevanjem sindikalnih pritiskov, če bo potrebno, tudi z opravljanjem zakonsko najnujnejših del ali z državljansko nepokorščino," je napovedal Lobe. Pri tem je izrazil prepričanje, da bo brez potrebne intervencije slovenske zapore kmalu čuvala Policija ali vojska, kajti pravosodnih policistov ne bo več.
Pravosodni policisti nimajo prepotrebnega časa za normalen počitek in za normalno socialno življenje ter seveda tudi za permanentno strokovno izobraževanje in usposabljanje v borilnih veščinah, čeprav je vse našteto ključnega pomena za varno, strokovno in normalno delovanje slovenskega zaporskega sistema, se je strinjal tudi predsednik SDOS Frančišek Verk. Opozoril je tudi na prenatrpanost slovenskih zaporov.
V SDOS ocenjujejo, da v slovenskih zaporih že leta primanjkuje najmanj 10 odstotkov pravosodnih policistov in tudi drugih strokovnih delavcev, katerih delo se že več kot dve desetletji krpa z obveznim nadurnim delom in tudi z načrtnim zmanjševanjem posadk pravosodnih policistov pri rednem varovanju v zavodih ter pri spremstvih ter varovanjih zapornikov izven zavodov, so še zapisali v sporočilu pred novinarsko konferenco.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.