Kako je postal lastnik največje gospodarske hobotnice v državi, ki prek Laškega, Uniona, Radenske, Fructala in Mercatorja obvladuje cenovno politiko, prek časopisov Dela in Večera pa kreira javno mnenje?
Na začetku oddaje Trenja se je razvila žgoča debata na vprašanje, ali je Boško Šrot lastnik Pivovarne Laško? Potem ko je Zoran Janković omenil povezavo med Boškom Šrotom in Igorjem Bavčarjem, je odvetnik Stojan Zdolšek pojasnil shemo lastništva, po kateri ima Kolonel prek Centra Naložb in posledično Infonda Holdinga v lasti 27 odstotkov Pivovarne Laško. Posredno tako Atka-Prima preko Kolonela in Centra Naložb obvladuje Infond Holding, ki ima v pivovarni 27 odstotkov. Infond Holding je skupaj s Cestnim podjetjem Maribor, Fidino in Kotom objavil skupni prevzem laške pivovarne, v kateri imajo skupaj 56,1 odstotka. "Prav zato je govoriti o prevzemu izmišljotina. Boško Šrot ni lastnik Pivovarne Laško,“ trdi Zdolšek.
Strokovnjak za pravo Miha Juhart opozarja, da ima grozd prevzemnikov 56,1 odstotka v pivovarni ter s tem večino. "Šrot je predsednik uprave Pivovarne Laško, tega ne smemo pozabiti,“ poudarja Juhart in dodaja, da ima Šrot s tem t.i. položaj primarnega insajderja.
Na vprašanje Bojanu Šrotu, bratu predsednika uprave pivovarne, če podpira takšne nepregledne prevzeme, pa je Šrot dejal, da mu je brat zatrdil, da je bilo vse zakonito, zato mu verjame in zaupa.
Prvak SD Borut Pahor poudarja: "Nič nimam proti, da ljudje, ki so ambiciozni in spoštujejo zakone, obogatijo. Morajo pa upoštevati zakone.“ Ko je sedanja vladna koalicija napovedala novo pot, je bilo pričakovati umik vlade iz gospodarstva, do tega pa ni prišlo, dodaja Pahor.
Gremo v smeri 'berlusconizacije'?
Razprava je potekala tudi o tem, koliko naj se politika vmešava v gospodarstvo in kako naj potekajo ti prevzemi? Gostje so se strinjali, da morajo prevzemi potekati zakonito in transparentno, Pahor pa je napovedal, da bo v primeru zmage na jesenskih volitvah, poskrbel, da se bo država umaknila iz gospodarstva. Prepričan je namreč, da je vloga Kada izčrpana in jo bo treba spremeniti. "S tem vzorcem obnašanja ne bomo nadaljevali, ker je porazen,“ zagotavlja Pahor.
Gantar opozarja, da mati vseh afer ni Mercator, pač pa politika Kada in Soda. Prepričan je, da njuno poslovanje ni transparentno ter da nikoli niti ni bilo, pod nobeno vlado.
Bo tokrat drugače?
Na zadnje vprašanje, ali bo sedaj kaj drugače, je Brejc odgovoril pritrdilno. Verjame, da lahko sedanja vlada reši odprta vprašanja, a potrebuje še en mandat. Janković je ob tem cinično pritrdil, da vlada potrebuje še en mandat, da zaključi vse prevzeme, ki še niso končani.
Šrot je povzel, da zagovarja nacionalni interes in niti malo ne želi lastnikov z imeni 'Johnny ali Hans'. Želi pa, da lastniki kapitala sprejmejo neko družbeno odgovornost, torej izplačujejo primerne plače, delijo del dobička z zaposlenimi, ostanejo odgovorni do varovanja okolja, nadaljujejo s sponzoriranjem, doniranjem in podobno.
Golobič je poudaril, da samo dejstvo, da vlada proda del svojega premoženja, ne bo dovolj. Politika mora se po njegovih besedah zavedati svoje odgovornosti: "Tisti, ki imajo več, so to dobili zaradi nekega znanja, lastnosti, sposobnosti!" V konsenz prav tako ne verjame Pahor, ki je negativno ocenil, da konsenza ne bo moč doseči, dokler bo na oblasti sedanja vlada: "Ljudje morajo verjeti, da bodo reforme prinesle spremembe na bolje," meni.
Bajuk pa je v imenu NSi dejal, da nikoli ne bodo pristali na takšne prevzeme ali se z njimi sprijaznili. Slovenija namreč nima samo dveh možnosti: “Imamo lahko odprto tržno gospodarstvo, lahko transparentno prodajamo. Konkretni primeri to dokazujejo!“
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.