Slovenija ima dobro organizirano mrežo javnega zdravstva. Tako vsaj piše na papirju. V praksi so čakalne dobe tako dolge, da je bilo za marsikoga, potem ko je pri specialistu prišel na vrsto, že prepozno. „Moja osebna zdravnica je precenila, da nisem nujen primer,“ se spominja Dejan, ki pa se zaradi hudih bolečin ni sprijaznil z mesece dolgim čakanjem na pregled pri specialistu. „Nisem mogel, ker me je bilo strah, saj je pred leti umrl stric, ki so mu pri podobnih simptomih diagnosticirali raka.“
Na koncu se je odločil, da plača iz lastnega žepa. Tako se je odpravil k zasebnemu specialistu. „Na vrsti sem bil v nekaj dneh.“ Z delom zdravnika je bil sicer zadovoljen, a kaj, ko ga je ta napotil na vrsto preiskav, ki bi jih moral opraviti, da bi bilo diagnozo sploh mogoče postaviti. „Seveda je bilo spet enako. Ali čakalne vrste ali pa denar, ampak tokrat je vsota močno presegala moje zmožnosti.“
Na koncu se je na priporočilo znanca odpravil v tujino. „Povedali so mi, da so čez mejo podobne zdravstvene storitve mnogo cenejše, pa sem šel na Madžarsko. Nekoliko je bilo težav zaradi jezika, ampak je na koncu šlo z angleščino, cena je bila precej nižja, so pa bili zelo prijazni, ustrežljivi in zelo hitri pri postavljanju diagnoze."
Anketa med bralci našega portala cekin.si kaže, da bi se čez mejo rad odpravil še marsikdo drug. Odgovarjalo je več kot 2000 bralcev in kar polovica bi z veseljem odšla k zdravniku v tujino. Tako zaradi cene kot zaradi strokovnosti. Le štirje odstotki sodelujočih so namreč prepričani, da v tujino nima smisla hoditi, ker so naši zdravniki najboljši. 15 odstotkov pa je takšnih, ki pravijo 'nimam denarja ne za domače ne za tuje zdravnike'. Kaj drugega kot zaupanje v javno zdravstvo jim tako ne preostane. Le peščica, sedem odstotkov pa se v tujino ne želi odpraviti, ker se bojijo, da nizke cene tamkajšnjih zdravnikov pomenijo tudi slabšo kakovost.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.