Slovenija

Polovica Slovencev bi k tujim zdravnikom, a še za domače ni denarja!

Ljubljana, 25. 10. 2010 18.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Za diagnostično metodo, ki v tujini, natančneje v sosednji Italiji, stane okoli 200 evrov, plačajo slovenski pacienti samoplačniki 400 evrov. A ob bornih dohodkih je tudi to za marsikoga prevelik zalogaj.

Slovenija ima dobro organizirano mrežo javnega zdravstva. Tako vsaj piše na papirju. V praksi so čakalne dobe tako dolge, da je bilo za marsikoga, potem ko je pri specialistu prišel na vrsto, že prepozno. „Moja osebna zdravnica je precenila, da nisem nujen primer,“ se spominja Dejan, ki pa se zaradi hudih bolečin ni sprijaznil z mesece dolgim čakanjem na pregled pri specialistu. „Nisem mogel, ker me je bilo strah, saj je pred leti umrl stric, ki so mu pri podobnih simptomih diagnosticirali raka.“

Na koncu se je odločil, da plača iz lastnega žepa. Tako se je odpravil k zasebnemu specialistu. „Na vrsti sem bil v nekaj dneh.“ Z delom zdravnika je bil sicer zadovoljen, a kaj, ko ga je ta napotil na vrsto preiskav, ki bi jih moral opraviti, da bi bilo diagnozo sploh mogoče postaviti. „Seveda je bilo spet enako. Ali čakalne vrste ali pa denar, ampak tokrat je vsota močno presegala moje zmožnosti.“

Na koncu se je na priporočilo znanca odpravil v tujino. „Povedali so mi, da so čez mejo podobne zdravstvene storitve mnogo cenejše, pa sem šel na Madžarsko. Nekoliko je bilo težav zaradi jezika, ampak je na koncu šlo z angleščino, cena je bila precej nižja, so pa bili zelo prijazni, ustrežljivi in zelo hitri pri postavljanju diagnoze."

Anketa med bralci našega portala cekin.si kaže, da bi se čez mejo rad odpravil še marsikdo drug. Odgovarjalo je več kot 2000 bralcev in kar polovica bi z veseljem odšla k zdravniku v tujino. Tako zaradi cene kot zaradi strokovnosti. Le štirje odstotki sodelujočih so namreč prepričani, da v tujino nima smisla hoditi, ker so naši zdravniki najboljši. 15 odstotkov pa je takšnih, ki pravijo 'nimam denarja ne za domače ne za tuje zdravnike'. Kaj drugega kot zaupanje v javno zdravstvo jim tako ne preostane. Le peščica, sedem odstotkov pa se v tujino ne želi odpraviti, ker se bojijo, da nizke cene tamkajšnjih zdravnikov pomenijo tudi slabšo kakovost.

Preverite, ali so tuji in cenejši zdravniki res slabši, kje v Evropi in po svetu so zdravniki najcenejši, kje cveti zdravstveni turizem, kaj vam v tujini plača celo slovenska zdravstvena blagajna in primerjajte cene storitev naših zasebnih zdravnikov s tistimi v tujini!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

klemen456
26. 10. 2010 09.03
JST BI ŠOU U AMERIKO TAM MAJO dr. HOUSA xD hehe
Franc Zabukovec
26. 10. 2010 08.50
Polovica Slovencev bi k tujim zdravnikom, a še za domače ni denarja! Seveda ga ni ko ga pol požrejo zavarovalnice za plače uslužbencev in za nagrajevanje članov komisije ki odloča o bolniški in operacijah vse skupaj so to Fakinski posli
izbriši mi profil admin
26. 10. 2010 07.29
Treba je res ven iz te države !!! Ven z družino - rešite se ljudje, kdor se more !!!
Shpongle
26. 10. 2010 02.42
kdor lahko, zbeži, kdor ne more, pa naj trpi
Shpongle
26. 10. 2010 02.41
samo ven iz Slovenije ljudje, z otroki ven, z življenjem ven, z denarjem ven, z zdravjem ven, ZBEŽIMO PRED POLITKI!! druzga nam ne ostane,,,,......
Shpongle
26. 10. 2010 02.41
vsakdo
26. 10. 2010 00.39
Jaz predlagam da se vsak Kllišejski članek na temo zdravstva primerja z ostalimi Klišejskimi članki na to temo in če bi bilo odstopanje manjše od 1standardne deviacije bi se ljudje lahko prenehali obremenjevati z gnilobo svoje situacije in opazili svet okrog sebe. ZDI SE MI da VSI POUDARJAJO SAMO BOLEZEN, predlagam obisk SLOVENSKIH MEDIJEV pri ZDRAVNIKU.
Javoje
25. 10. 2010 21.56
butci: za začetek bo moralo Ministrstvo za zdravje postati popolna oblast na svojem področju in jo nehati deliti s Fides-om in Zdravniško zbornico. In dokler tega ne bo, bo vsak minister za zdravje "ubogi"...
butci
25. 10. 2010 21.18
težko bo urediti zdravstvo pri nas, vse je razpuščeno. Ubogi naši minister.
Javoje
25. 10. 2010 20.30
1. ZZZS mora vzpostaviti sistem spremljanja cen zdravstvenih storitev v obmejnih regijah sosednjih držav ter začeti sistemsko in sistematično sklepati pogodbe s tamkajšnjimi izvajalci zdravstvenih storitev, ki jih lahko ponudijo po ugodnejših cenah kot slovenski. 2. ZZZS mora preiti na sistem pridobivanja najkonkurenčnejših ponudb od izvajalcev zdravstvenih storitev v Sloveniji sosednijih državah ter se posloviti: - od administrativnega določanja cen zdravstvenih storitev; - nekonkurenčnih izvajalcev (seveda tudi slovenskih). 3. Če so tuji izvajalci zdravstvenih storitev konkurenčnejši, jim naj ZZZS pomaga pri prenosu njihove dejavnosti v Slovenijo. 4. Kakršnekoli jezikovne kriterije pri zaposlovanju je treba ukiniti. Pravica pacienta do svobodne izbire zdravnika nas potrošnike ščiti več kot zadosti.
Igor Hari 1
25. 10. 2010 19.55
KomentarX čista desetka ...........
Frane Šajn
25. 10. 2010 19.39
KAKO NAJ RECIMO ITALJANSKEMU DOHTORJU POVEM KAJ BI RAD OD NJEGA, RECIMO PO SLOVENSKO IN TA ISTI,TI ZA POVRH POBERE ŠE 200€! AJA NAJ PELJEM S SEBOJ ŠE PREVAJALCA?, NE PRIDE V POŠTEV, KER BOM POL PA OD GLADA KREPNU! NIČ BOM ČAKAL VRSTO IN ŠPARAU TISTIH 100 € ZA VSAK SLUČAJ !?!?
yeyo.white
25. 10. 2010 19.29
vsak nej placa sam zdravnika in zdravila in operacije. tolk k kdo poje tolk naj placa. bom jst placeval na tisoce evrov letno za zdravstveno zavarovanje, pa pr zdravniku nism biu ze 15 let, razen za redne preventivne preglede - samoplacnisko? malo morgen
EyeCandy
25. 10. 2010 19.15
Yep da best kar je možno eni se filajo s tabletami ceu življenje džabe jst plačam VSAKO stvar in čakam na svak kura.... 6-12mesecev. To je potrebno porihtat
martyn
25. 10. 2010 18.59
pa so stari ljudje rekli da si z denarjem zdravja ne moreš kupit?????
Mr.Somebody
25. 10. 2010 18.56
Haha ja te "bogi" slovenčki. Vsi konstantno govorijo kako moram imeti javni zdravstveni sistem z večletnimi čakalnimi dobami in kako so koncesije in samoplačniško zdravljenje grda grda kapitalistična reč ki ne sodi v to socialistično okolje, potem pa te isti kekci laufajo na madžarsko/hrvaško na samoplačniško zdravljenje. In ko tam to opravijo zopet pridejo nazaj in se tukaj derejo kako je javni zdravstveni sistem najboljša stvar na tem planetu.
WikiX
25. 10. 2010 18.56
Ta prispevek ima jedro in zaključek, sredina pa manjka. Za večino državljanov je namreč povsem nemogoče skočiti že do najbližjega večjega mesta, kaj šele v tujino. Odkar ni več Jugoslavije, smo Slovenci čudežno masovno ozdraveli. Izginile so vse tegobe in manjše bolezni telesa, na vratih urgence se znajdejo le smrtni primeri, kot je razvidno iz njihove smrti in se nikomur ne zdi čudno, da so prišli le do vrat, saj temu ni pomoči. Zaradi teh stvari so ljudje včasih stiskali zobe, danes si nihče več ne upa, da se mu ne polomijo šrbine ali zamakne proteza. Bolje je imeti lastne gnile korenine, kot da ti vsake tri mesece dražijo gnojne rane in navijajo živce, potem pa ješ lastne koščke zob, plastiko in obilne, živosrebrne plombe. Smilijo se mi invalidi in sicer tisti, ki so odvisni od dnevne preskrbe z inzulinom, dialize ali kaj podobnega. Ti bi lahko prejemali še enake plače in bonitete kot tajna policija, saj se zavedajo svoje odvisnosti in tudi kakšna je država, zato raje pomagajo slednji, ker če se jim zameriš, ti ni pomoči. Sicer pa se sprašujem, kam so izginili vsi pravi zdravniki, ki so nas uspešno zdravili celo mladost, zgleda da so jih zamenjali plačani morilci in drugi teroristi, saj tudi tam ne odgovarjajo nikomur, niti za uboje ne. Precej bi olajšalo in veliko bi privarčevali, če bi organizirali brezplačne obiske do Evropskega varuha človekovih pravic oziroma Evropskega sodišča, to bi zelo poenostavilo tudi ostale postopke, tako glede zdravljenja kot tudi odprave temeljnega vzroka oboljenj, to je naše države same. Komur se bo tožilo po njej, ima vsekakor poskrbljeno za svoje zdravstvene, pa očitno tudi vse ostale življenjske težave, zaradi katerih ostali dobesedno gnijejo pri živem telesu, v že tako čisto gnili državi.