Ob mednarodnem dnevu gora sta CIPRA Slovenija in Mountain Wilderness Slovenije izpostavili, da so gore izjemen naraven ekosistem, gospodarski vir in življenjski prostor rastlin, živali in ljudi. In čeprav so bila gorska območja v preteklosti prva deležna zakonske zaščite (narodni parki), to za njihov nadaljnji obstoj ne zadošča več, poudarjajo v CIPRA Slovenija. Prav zdaj je sicer v obravnavi na vladi nov zakon o Triglavskem narodnem parku. V pripravi je predpis o Regijskem parku Kamniško-Savinjske Alpe. Gre za izredno odgovorne odločitve o prihodnosti naših gora, ljudi, ki živijo v gorskih dolinah, in tudi vseh, ki smo odvisni od zdravih, celovitih in neokrnjenih gorskih ekosistemov, pravijo v tem društvu za varstvo Alp.
Organizaciji opozarjata, da je sneg sicer prekril dolino Sedmerih jezer, da pa problem onesnaževanja voda v osrednjem območju Triglavskega narodnega parka ostaja, za kar je odgovorno Planinsko društvo Ljubljana – Matica.
Hkrati sta organizaciji izpostavili, da je od gorskih območij odvisna polovica človeštva, saj v njih živi približno 10 odstotkov svetovnega prebivalstva, okrog 40 odstotkov pa jih živi v nižjeležečih porečjih. Zaradi velikih prebivalstvenih in gospodarskih pritiskov prihaja na velikih površinah, od Andov do Himalaje ter od Urala do Jezerskega višavja, do skrb vzbujajočih sprememb gorskih pokrajin in njihovih sestavin, pravijo na CIPRA Slovenija.
Alpski svet pa v Sloveniji obsega 42 odstotkov površine. Na tem območju v 2218 naseljih (37 odstotkov vseh naselij v Sloveniji) živi 924.174 prebivalcev (47 odstotkov vsega prebivalstva Slovenije). In prav zaradi pomembnosti gorskega sveta sta organizaciji pozvali h konkretnim ukrepom varovanja gorske narave.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.