Slovenija

Polne tudi pediatrične urgence: kdaj je obisk nujen?

Maribor, 28. 12. 2022 20.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Špela Lobe
Komentarji
5

Polne so tudi nekatere pediatrične urgence. To sezono se je v primerjavi s prejšnjimi leti obisk sprejemne ambulante mariborske klinike za pediatrijo povečal za kar 100 odstotkov. Namestnik predstojnika klinike pravi, da takšnih obremenitev ne pomni. V začetku novembra je namreč udaril za majhne otroke nevaren respiratorni sincicijski virus, zdaj pa je pri najmlajših tudi vedno več primerov hude gripe. V katerih primerih naj starši otroka takoj peljejo k zdravniku in kaj lahko kakšen dan počaka?

Da so že pred prazniki zaznali povečan obisk, najverjetneje največji v njegovi karieri, pripoveduje namestnik predstojnika klinike za pediatrijo izr. prof. dr. Vojko Berce: "Morda je bil že kakšen epidemični vrh prejšnja leta, ampak nikoli pa ni bilo toliko. Največ, kar je bilo napotitev v sobotnem, nedeljskem času, je bilo do 25, letos pa kar do 40 dnevno."

In to traja že od konca novembra. Težave so toliko večje, ker v Mariboru ni nočne pediatrične urgence. "Res je obremenjena naša ambulanta, ki ni namenjena urgenci, mi nimamo niti izolirne sobe, je pa zdaj zasilna urgenca v nočnem času, v večernem času pa je v zdravstvenem domu, ampak je tudi zelo prezasedena."

Zato poziva starše, naj ponoči k zdravniku vozijo le otroke, ki res nujno potrebujejo pomoč: "Ponoči v izjemnih primerih, če gre za motnje zavesti, če so kakšni krči, res težko dihanje, stalno bruhanje, pa da je otrok slaboten ob tem, ga težko zbudijo, potem zagotovo tudi ponoči."

Prav tako morajo v nekaj urah po pomoč z dojenčki do treh mesecev, ki imajo temperaturo višjo od 38 stopinj Celzija, in otroki, ki imajo vročino, hkrati pa še bruhajo in jih boli glava. Pri ostalih je pomembno, da jim starši doma zbijajo vročino. 

"Če je temperatura čez 38,5, naj ponudijo otroku dovolj tekočine na sobni temperaturi in redno čistijo nos, to je zelo pomembno," pravi Štefka Zaviršek, direktorica ZD Grosuplje.

Tudi v pediatričnih ambulantah v zdravstvenih domovih sicer beležijo več bolnih kot pred epidemijo covida-19.  

"Tam 10, 15 odstotkov si razlagamo tako, da je ta splošna odpornost pri prebivalstvu zdaj nižja, ker dve leti niso bili v stiku z določenimi virusi," dodaja Zavirškova. 

Precej je tudi hujših potekov respiratornega sincicijskega virusa in gripe pri najmlajših, v Mariboru je 100-odstotno zaseden tudi bolniški oddelek, a za zdaj še zagotavljajo ustrezno izolacijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sajeta5
31. 12. 2022 10.51
Bravo lockdownarji, še en uspeh naše izjemne "stroke".... dve zimi izolirati populacijo, potem pa ne pričakovati takšnih izbruhov
periot22
29. 12. 2022 14.20
Otroke peljat ven na zrak ne pa v nakupovalne centre!
jutri_pa_res
29. 12. 2022 08.30
+5
Takoj moramo spet v normalnem delovnem času odpreti vse družinske ambulante in omogočiti obiske pri družinskih zdravnikih brez naročanja (kot je bilo včasih), ker to več ni ničemur podobno. Da po desetletjih plačevanja zdravstvenega zavarovanja zboliš za neko virozo, imaš vročino, kašljaš, in potem ne moreš drugam kot 20 ur sedet na urgenco, ker se ti tvoj gospod ali gospa zdravnica ne javi na telefon, da bi te naročil čez dva tedna.
devote
28. 12. 2022 21.29
+1
tako je, ko se izoliras za dve leti...zapiranje, maske, nedruzenje.. imunski sistem in virus MORATA biti v stalni interakciji..indijanci so pomrli zaradi nenavajenosti na evropske otroske nalezljive bolezni.. se poslusajte nase infektologe in boste tdi vi izumrli.
kapljač1
28. 12. 2022 21.26
+1
Da ni zaradi cepljenja zoper covid 19 imunski sistem odpovedal?