Če bi bile volitve jutri, bi največ glasov dobila SDS Janeza Janše, ki pa mu kljub temu ne bi uspelo sestaviti koalicije, je razvidno iz rezultatov avgustovskega političnega Barometra, ki ga za časnik Delo pripravlja Mediana.
Za SDS bi najverjetneje glasovalo 17,1 odstotka vprašanih, če temu prištejemo še odstotek tistih, ki bi najverjetneje obkrožili NSi ali SMC, pridemo na 21,5 odstotka. Nasprotni pol, torej SD, Levica, LMŠ in SAB, bi zbral 30,7 odstotka glasov, ugotavljajo pri Delu, pri čemer niso Desusa prišteli nikamor.
Poglejmo podrobneje. Kot že omenjeno, bi za SDS najverjetneje glasovalo 17,1 odstotka vprašanih. SD na drugem mestu bi obkrožilo 12,7 odstotka sodelujočih v raziskavi. Na tretjem mestu je Levica z 8,4 odstotka, sledita ji LMŠ s 7,3-odstotno podporo ter NSi, ki bi jo obkrožilo 3,7 odstotka vprašanih.
Zanimivo je nadaljevanje lestvice, ki potrjuje zaton številni stalnic na slovenskem strankarskem nebu. Na šesto in sedmo mesto sta se uvrstili Piratska stranka in Zeleni Slovenije in tako prehiteli kar štiri parlamentarne stranke: SAB, SNS, DeSUS in SMC. Slednja je znova zabeležila manj kot odstotek podpore, da bi najverjetneje glasovali zanjo, je odgovorilo zgolj 0,7 odstotka vprašanih.
Ob tem je zelo veliko število tistih, ki se niso želeli opredeliti. 2,8 odstotka vprašanih je namreč odgovorilo, da bi volilo drugo stranko, 19,4 odstotka jih je odgovorilo z ne vem, 10,7 odstotka jih pravi, da ne bi volili nobene stranke, 2,4 odstotka jih bi želelo odgovoriti, 1,3 odstotka pa jih trdi, da bi na volitvah oddali prazne glasovnice.
Štiriodstotni parlamentarni prag bi, če upoštevamo samo glasove opredeljenih, preseglo prvih šest strank, torej tudi Piratska.
Nezadovoljni z delom vlade in državnega zbora
Da delo vlade ocenjujejo kot zelo pozitivno, je odgovorilo 9,2 odstotka vprašanih, 11,6 odstotka je izbralo oceno pozitivno, 25,4 odstotka pa jih meni, da dela srednje dobro. Kot negativno je delo vlade ocenilo 20,8 odstotka vprašanih, kot zelo negativno pa 31,4 odstotka. 1,6 odstotka anketirancev se ni opredelilo.
20,8 odstotka vprašanih je torej z delom vlade (zelo) zadovoljnih, medtem ko je na drugi strani (zelo) nezadovoljen vsak drugi vprašani.
Še bolj kritični so bili anketiranci do državnega zbora. Delo poslancev je za zelo pozitivno označilo le 1,3 odstotka vprašanih, 8,7 odstotka jih je izbralo oceno pozitivno, 34 odstotkov jih meni, da državni zbor dela srednje dobro. Da si zasluži oceno negativno, je menilo 30,1 odstotka vprašanih, medtem ko se je 21,5 odstotka sodelujočih odločilo za zelo negativno. "Ne vem," je na vprašanje, kako ocenjujete delo državnega zbora v preteklem mesecu odgovorilo 4,3 odstotka sodelujočih.
Pahor spet prvi
Na lestvici priljubljenosti politikov se je Borut Pahor, ki je julija sploh prvič, odkar je postal predsednik republike, zdrsnil na tretje mesto spet povzpel na vrh. Prislužil si je povprečno oceno 2,91. Sledijo minister za zdravje Janez Poklukar, predsednik DZ Igor Zorčič, minister za delo Janez Cigler Kralj, peterico pa zaokrožuje predsednica SD Tanja Fajon.
Sledijo poslanec Matjaž Han ter po vrsti ministri Anže Logar, Jernej Vrtovec in Matej Tonin. Na desetem mestu priljubljenosti se je znašel koordinator Levice Luka Mesec pred prvakom LMŠ Marjanom Šarcem.
Na rep lestvice 20 politikov so se uvrstili "nevidna" ministrica za šolstvo Simona Kustec, notranji minister Aleš Hojs ter minister za kulturo Vasko Simoniti.
Raziskavo je med 2. in 5. avgustom izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana na reprezentativnem vzorcu 717 polnoletnih prebivalcev Slovenije.
KOMENTARJI (1033)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.