"Najprej se moramo dogovoriti, da se vsi skupaj strinjamo, da ne bomo sodelovali v desni vladi. Ker si ne moremo privoščiti, da se sčasoma po volitvah polovica te združene celote odloči, da bo šla na pogajanja za desno vlado. Z vsakim sedenjem za mizo s SDS se seveda zaupanje naših ljudi zmanjšuje, ampak to seveda ne pomeni, da so zadeve že pokopane," je povedal predsednik vlade v odstopu Marjan Šarec.
'Šarčevo izključevanje je že malo v neskladju s principi dostojnosti v demokraciji'
Politični analitik Rok Čakš ocenjuje, da Šarec z javnim pritiskom, ki ga izvaja, ne more bistveno vplivati na Zdravka Počivalška, ki je pokazal, da se na tak način na njega ne da vplivati, je pa mogoče drugače z nekaterimi poslanci, njegove stranke, ki bi jih morda premamila kakšna ponudba z izvoljivim okrajem ali kakšno službo v primeru neizvolitve.
"To izključevanje, ki ga je izrekel Šarec, – ni govoril samo o izključevanju Janše, temveč desne vladi – pa je mogoče že malo v neskladju s principi dostojnosti v parlamentarni demokraciji," pravi Čakš.
Odpoved torkovega sestanka razume kot potezo potencialnega predsednika vlade, da najprej nekoliko razbremeni ta silovit javni pritisk, ki se zadnje dni vrši na njegove potencialne koalicijske partnerje.
Čakš: Na koncu bo odločitev na Janezu Janši
"Obenem pa jim daje nekaj dodatnega časa, da se vsebinsko poenotijo in preštejejo ter mu sporočijo, koliko glasov mu lahko zanesljivo ponudijo, ker na koncu bo odločitev še vedno na Janezu Janši, ali se bo zadovoljil z neko negotovo večino, ki bi mu jo lahko prinesla tudi poslanca manjšin pa še kakšen odpadni poslanec od drugod, ali pa se na premiersko mesto podal s trdno vlado, ki bo lahko 'zvozila' mandat," dodaja.
"Če bi se SMC odločil za vstop v koalicijo, se govori o dveh ali treh vprašljivih poslancih, ki bi se lahko odločili za prestop. Mislim pa, da je še kakšen glas na rezervi in zato je to odločitev Janše. Menim, da ne bo po vsej sili rinil v sestavljanje vlade in če bo ocenil, da mu bo koalicijska kombinatorika delala preveč težav v prihodnjem letu, dveh, se bo raje podal na volitve in iskal višjo podporo med volivci," je zaključil Čakš.
SMC je ključna ali za predčasne volitve ali novo vlado
In zakaj takšno vztrajanje Šarca proti Janševi koaliciji? Dejstvo je, da lahko s pomočjo SMC sploh pride do želenih predčasnih volitev. Te so za LMŠ ključne, če želijo ujeti trenutni val relativno visoke javnomnenjske podpore in si s pričakovanim solidnim rezultatom na volitvah utrditi položaj na domačem političnem parketu.
Zagotovo pa gre tudi že za predvolilno retoriko, saj distanciranje od Janše za leve stranke prinaša glasove. Nenazadnje to pomeni tudi discipliniranje in stiskanje v kot SMC na račun krepitve lastne politične blagovne znamke.
Ob tem se je Nacionalni preiskovalni urad lotil še preiskave spornega madžarskega financiranja s SDS povezanih medijev, kar bo gotovo postal tudi eden od političnih argumentov Šarca, ki se tako skuša utrditi kot najmočnejši politični antipol Janši, čeprav, ironično, njegovi dosedanji koalicijski partnerji povedo, da njune metode dela v skupni koaliciji menda niti niso tako zelo različne.
Polnar upa, da bo SMC vstopil v Janševo vlado
Razkol v SMC, ki je ključna ali za predčasne volitve ali novo vlado, pa ne pojenja. Počivalšek je v torek v Postojni končal posvete s strankinimi lokalnimi odbori po Sloveniji, na katerih je ugotavljal vzdušje članstva stranke. Na mizi ima pravzaprav za stranko dve neugodni možnosti. Ali poteptati svojo politično zgodovino in v vlado z Janšo, s čimer tvegajo dokončen razkol med članstvom, ali pa požreti ponos in na predčasne volitve s Šarcem, ki jih stiska v kot s težko sprejemljivimi pogoji sodelovanja.
Tako se svarila eminenc SMC v teh dneh kar vrstijo. V ponedeljek najprej ustanovitelj Miro Cerar in protestni izstop podpredsednice Ksenije Klampfer, v torek pa še pomenljivo opozorilo nekdanje ministrice Milojke Kolar Celarc, ki je dejala, da bo, če bo ugotovila, da imata SMC in SDS preveč različne poglede na zdravstvo, kar je bilo do zdaj več kot očitno, tudi sama pospravila kovčke. Čeprav si je javnost ne bo zapomnila kot najbolj učinkovito ministrico za zdravje, pa ima njena teža kot ena od ustanoviteljic SMC menda še vedno znatno težo.
Poslanci stranke so te dni zaviti v molk, zaradi pritiska javnosti kar bežijo od kamer, so se pa na dogajanje v stranki odzvali v drugih strankah. Matjaž Han, vodja poslancev SD je dejal: "Poglejte, tako bom rekel. Če so zadeve zjutraj jasne, so popoldne oblačne."
Robert Polnar, poslanec Desusa, pa je izrazil upanje, da bodo zmogli stopiti naprej in omogočiti oblikovanje Janševe vlade: "Glede na to, da imajo zelo solidno poslansko skupino, imajo tudi določeno stopnjo trdnosti, upam, da bodo zmogli na koncu ta korak, ki bi pomenil prelom s tistim dosedanjim penastim vztrajanjem na barikadah, ki so si jih ljudje v glavah zamislili."
Šarec pa nasprotno meni: "Gospod Cerar je pokazal svoje dostojanstvo. Pokazal je, da je konsistenten. In da tisto, kar je govoril leta 2018, še danes drži. Zato mu lahko zaradi tega izrazim veliko spoštovanje."
KOMENTARJI (1816)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.