"Zakaj bi nekdo čutil potrebo po javnem opominjanju predsedstva Sveta, spoštovane funkcije, ki jo opravljajo spoštovani ljudje, na tako osnovne resnice?" se uvodoma sprašuje Florian Eder. Eden od razlogov je, kot izpostavlja, drža predsednice evropske komisije Ursule von der Leyen, ki naj bi bila po pričevanju nekaterih prisotnih na četrtkovem sestanku za zaprtimi vrati precej redkobesedna. Gre za sestanek, ki ga je – po besedah enega od uradnikov – Janša "ugrabil", zato da bi se pritoževal zaradi nespoštovanja, tudi s strani medijev.
"Evropska unija bo preživela šest mesecev Janševega predsedovanja, /.../ od dvomilijonske države pa je odvisno, kako bo ta čas izkoristila," zatrdi Eder, v nadaljevanju pa piše o prvem škandalu, ki se je zgodil že v prvem dnevu slovenskega predsedovanja. Kot smo poročali, je podpredsednik Evropske komisije in član socialnih demokratov Frans Timmermans bojkotiral skupinsko fotografiranje na Brdu pri Kranju, saj naj bi Janša na sestanku pokazal nekaj let staro fotografijo s piknika, na kateri so poleg Tanje Fajon in Milana Brgleza tudi sodniki. Janša naj bi namreč fotografije predstavljal kot dokaz, da je pravosodni sistem tesno povezan s stranko SD. Von der Leynova je ob tem povedala, da so lahko tudi sodniki člani političnih strank.
"Preprosto nisem mogel biti na istem odru s premierjem Janšo po njegovem nesprejemljivem napadu na dva sodnika in dva poslanca S&D ter obrekovanju. Izpodbijal je njuno integriteto, ker sta bila na fotografiji s sodniki. Neodvisnost sodstva in spoštovanje vloge izvoljenih evropskih poslancev sta temelj pravne države, brez katere EU ne more delovati. Nikoli ne smemo nehati s tem soočati tistih, ki napadajo te vrednote," je dejal Timmermans, medtem ko naj bi bila po izjavah neimenovanega uradnika, na katerega se sklicuje Politico, Von der Leynova v svojem odzivu precej zmernejša.
"Mimogrede, denar prihaja," piše Eder. Komisija je namreč potrdila načrt okrevanja Slovenije, "ne da bi zahtevala, da država imenuje tožilca v Evropsko javno tožilstvo (EPPO), kot predpogoj za prejem 2,5 milijarde evrov sredstev v naslednjih šestih letih". Po mnenju nekaterih vidnejših predstavnikov v Bruslju bi to lahko predstavljalo veliko tveganje za evropska sredstva, ki se bodo stekala v Slovenijo.
O četrtkovih dogodkih in začetku slovenskega predsedovanja Svetu EU poročajo tudi drugi tuji mediji. "Na srečanju z Evropsko komisijo je slovenski premier nenadoma napadel socialdemokrate, Frans Timmermans pa ni želel sodelovati pri skupnem fotografiranju," piše avstrijski konservativni dnevnik Die Presse, ki omenja tudi negativen odziv švedske komisarke Ylve Johansson.
O "turbulentnem začetku" slovenskega predsedovanja Svetu EU poroča britanski Financial Times (FT). Pri tem omenja kritike predsednice komisije Ursule von der Leyen zaradi ravnanja slovenske vlade na področjih svobode medijev in pravosodja, medtem ko je premier Janez Janša branil ravnanje vlade. O "škandalu za zaprtimi vrati na Brdu", na katerega sta se odzvala Timmermans in von der Leynova, piše tudi nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), ki ga povzema STA. "Tako se je prevzem slovenskega predsedovanja Svetu EU, kar je bil namen obiska komisije, začel tudi z nesoglasji," navaja.
"Prvi dan slovenskega predsedovanja je fiasko," je zapisala novinarka francoskega časnika Figaro in dodala, da se je predsedovanje Slovenije začelo "zelo slabo". "Ozračje med Ursulo von der Leyen in Janezom Janšo v četrtek 1. julija popoldne je bilo ledeno," še piše Figaro.
Dogodek na Brdu ni ušel niti medijem v jugovzhodni soseščini. O škandalu, Timmermansovi jezi in izjavah von der Leynove piše Jutarnji list, srbski B92 pa se ukvarja z ozadjem zgodbe o fotografijah, ki jih je evropskim kolegom kazal Janez Janša. Ta naj bi to storil "brez najave in zunaj konteksta".
KOMENTARJI (980)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.