Kot nam je pojasnil Matjaž Nemec, je zahteva za sklic izredne seje odbora za zunanjo politiko še v fazi priprave, z opozicijo še komunicirajo, verjetno bodo jutri podali uradno izjavo. Seja bo zaprta za javnost. V tem primeru gre za osebno stališče Janeza Janše, ne Republike Slovenije, meni Nemec. Njegove izjave pa bi lahko škodovale interesom Slovenije, saj imajo tovrstna ravnanja vpliv na gospodarsko sodelovanje, je še dodal Nemec.
Janša se je na to odzval: "CK KP Kitajske preko svojih izpostav v #KUL @strankaSD zahteva izredno sejo. Ker da Slovenija ne bi smela gospodarsko sodelovati s Tajvanom, čeprav to počne že dolgo in čeprav ima večina EU in OECD tam že predstavništva," je zapisal.
Janša se je danes že odzval tudi na kritiko evropskega poslanca Milana Brgleza (S&D/SD), ki je v torek zapisal, da gre pri premierjevih izjavah za "nesramno in noro privatizacijo zunanje politike". "Predsednik vlade se požvižga na zakon o zunanjih zadevah in državni zbor, medtem ko nas bo sprl z najmanj dvema velesilama," je zapisal Brglez.
Janša je v današnjem odzivu zapisal, da ima velika večina držav članic EU gospodarska predstavništva na Tajvanu in obratno. "Le ponosni nasledniki diktature v stranki SD lahko nasprotujejo enakopravni in suvereni evropski politiki Slovenije in pristajajo na drugorazrednost. Ker so na Kitajskem na oblasti njihovi vzorniki."
Poslanec Nik Prebil (LMŠ) je v izjavi za medije izrazil ogorčenje nad tovrstnimi izjavami premierja, ki da mečejo slabo luč na Slovenijo in zaostrujejo odnose s Kitajsko.
Glede možnih posledic je v luči podjetji, povezanih s Kitajsko, omenil tako gospodarske kot politične in izpostavil oster odziv Kitajske. "S tem predsednik vlade kaže samo, da je provokator, populist in vse prej kot državnik," je dejal.
Kot nevaren precedens je označil to, da je Janša obšel državni zbor, kjer da se je doslej usklajevala vsa zunanja politika. "Potreben bo ustrezen pogovor na ravni državnega zbora in pojasnila s strani vlade," je še dejal.
Počivalšek o Janševih izjavah glede Tajvana: Osebna stališča morajo upoštevati gospodarsko realnost
Na nedavne izjave premierja Janeza Janše glede Tajvana se je danes odzval gospodarski minister in podpredsednik vlade Zdravko Počivalšek. Kitajska je eden največjih slovenskih gospodarskih partnerjev zunaj EU, je zapisal in dodal, da morajo "osebna stališča, tudi če so dana z najboljšimi nameni, upoštevati gospodarsko realnost".
"Slovenija je močna, samo kolikor je gospodarsko uspešna. Kljub pandemiji smo okrepili gospodarstvo, še posebej izvoz, kar kaže na naš pravilen pristop. Kitajska je eden največjih slovenskih gospodarskih partnerjev izven EU. Kot sva ugotovila s predsednikom Xi Jinpingom na srečanju Pobude 17+1, se to sodelovanje še krepi," je sklenil.
Naša zunanja politika mora imeti po njegovem prepričanju zato pred očmi v prvi vrsti slovenske gospodarske interese. "Osebna stališča, tudi če so dana z najboljšimi nameni, morajo upoštevati gospodarsko realnost," je dodal.
Oster odziv uradnega Pekinga
Po tem, ko je tajvansko zunanje ministrstvo Janši včeraj na Twitterju izrazilo hvaležnost za "odločno podporo", je kitajsko zunanje ministrstvo danes v odzivu sporočilo, da ostro nasprotuje napovedim slovenskega premierja o "izmenjavi predstavništev" s Tajvanom.
Janševe izjave o Tajvanu so označili za "nevarne". "Tajvan je nedeljiv del kitajskega ozemlja. Vlada Ljudske republike Kitajske je edina legitimna vlada, ki predstavlja celotno Kitajsko. Načelo ene Kitajske je splošno priznano pravilo mednarodnih odnosov in univerzalen konsenz mednarodne skupnosti," je na današnji novinarski konferenci v Pekingu povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Džao Lidžjan.
"To je tudi politični temelj odnosov med Kitajsko in Slovenijo ter Kitajsko in Evropo," je dodal po poročanju kitajskega spletnega portala v angleškem jeziku CGTN.
O Janševih izjavah piše tudi Politico. "Gre za potezo, ki bo še dodatno zaostrila napetosti v sporu med Litvo in Kitajsko glede tajvanskega predstavništva," so zapisali v članku, ki nosi naslov "Slovenija bo okrepila trgovinske vezi s Tajvanom in se 'prepirala' s Kitajsko".
Ob tem so v članku spomnili na Janševe izjave v pogovoru za indijsko televizijo Doordarshan, v katerem je razkril, da "si prizadevamo za izmenjavo predstavništev", hkrati pa zatrdil, da "to ne bo na ravni veleposlaništev". "To bo na ravni predstavništev, kakršna ima že veliko držav članic EU," je sporočil Janša.
Dejal je, da bo Slovenija podprla vsako suvereno odločitev Tajvancev, ne glede na to, ali bodo želeli živeti neodvisno ali pa se bodo "svobodno, brez prisile, vojaškega posredovanja, izsiljevanja ali strateškega goljufanja, kot se trenutno dogaja v Hongkongu, odločili, da bi bili radi del Kitajske".
Kitajsko je ostro kritiziral zaradi odziva na napoved Litve o odprtju litovskega predstavništva na Tajvanu in tajvanskega v Litvi.
"Uradno je EU podprla Litvo in mislim, da nadaljnji pritisk na Litvo in nekatere druge države v Evropi kitajski vladi ne bo koristil. Dobri trgovinski odnosi so v skupnem interesu. Če skuša ena stran tem odnosom škodovati, bi morda lahko imela kratkoročno korist, dolgoročno pa smo vsi poraženci," je dejal.
Med drugim je opozoril na odgovornost za izbruh pandemije covida-19, o čemer da "se bo treba še pogovoriti", in zatrdil, da "bi kitajske oblasti morale odgovarjati", ker da sveta niso pravočasno obveščale o grožnji novega koronavirusa.
KOMENTARJI (1869)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.