Kot piše današnji Politico, ki Janšo označuje za "evropskega posnemovalca Trumpa", so Janševe objave sprožile val ogorčenja v bruseljskih krogih. "Objave slovenskega predsednika vlade so se nanašale na skupino evropskih poslancev, ki je obiskala Slovenijo, da bi preverila stanje vladavine prava in medijske svobode v državi."
Janšev zapis je bil namenjen sedanjim in nekdanjim poslancem. "Med drugim Marietje Schaake, ki je leta 2019 zapustila parlament, Martinu Schulzu, nekdanjemu predsedniku parlamenta, ki od leta 2017 ni bil poslanec, in nekdanjemu predsedniku ALDE Hansu van Baalenu, ki je letos umrl. Mnogi so opozarjali na antisemitske konotacije Janševega zapisa, ki vsebujejo skrajno desno teorijo zarote, da madžarsko-ameriški finančnik George Soros, ki je judovskega porekla, na skrivaj vleče niti EU," piše Politico. Rutte je ta zapis označil za neokusen. Francoski državni sekretar za evropske zadeve Clément Beaune pa je podobno obsodil "sumljive napade na evropske poslance", ki "nimajo mesta v našem demokratičnem življenju". Janša je sporno objavo kasneje izbrisal, kar je storil tudi v primeru objave napačne fotografije, ki naj bi prikazovala nasilje protestnikov nad policisti. Slednjo je sicer znova objavil, a z drugim fotomaterialom.
Med objavami, ki so se dotikale Sophie in 't Veld, članice sredinske poslanske skupine Renew Europe, s katero predsednik vlade že dolgo ni v najboljših (političnih) odnosih, se je znašla tudi poobjava zapisa, ki namiguje na to, da se je premier raje sestal s slovaško predsednico Zuzano Čaputovo zaradi njenega izgleda.
Politico še piše, da je "Janša v preteklih mesecih večkrat sprožil polemike in ostre kritike z lažnimi trditvami ali spodbujanjem teorij zarote, ki so povzročile preglavice v institucijah EU zaradi njegove vloge vodje države, ki trenutno določa politične agende, vodi procese priprave zakonodaje in delno zastopa EU do konca leta. Teorije zarote o Sorosu, ki lahko vsebujejo tudi antisemitska sporočila, se pogosto uporabljajo za diskreditacijo nezaželenih političnih akterjev, ker naj bi jih finančnik uporabljal za vmešavanje v notranjo politiko."
Spomnimo, sedem evropskih poslancev, ki se mudijo na tridnevnem obisku v Sloveniji, bi se moralo sestati s slovenskim predsednikom Janeza Janše, vendar jih ta ni sprejel. Članica delegacije Assita Kanko je sporočila, da je ogorčena, Janša pa ji je odgovoril z zapisom: "Pa kdo ste vi? Kolikokrat ste obiskali nemško kanclerko, nizozemskega predsednika vlade ali francoskega predsednika? Mimogrede, Nizozemska je država, Nizozemska je država, v kateri je bil nazadnje ubit nek evropski novinar. V Sloveniji so se tovrstni poskusi izvajali samo v času režima vaših tovarišev iz stranke SD." Predsednik evropskega parlamenta David Sassoli je Janšo pozval, naj preneha s provokacijami in napadi na evropske poslance.
Toda to ni bil edini provokativni zapis predsednika vlade. Obsodbe nizozemskega premiera Marka Rutteja je bil deležen še en tvit – fotografija s "13 od 226 znanih lutk Sorosa v Evropskem parlamentu". Nizozemska vlada je z obsodbo te objave seznanila tudi slovensko veleposlanico v Haagu Sanjo Štiglic.
KOMENTARJI (604)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.