Slovenska vojska je bila v preteklosti večkrat deležna političnih iger in ideoloških pogledov; zlasti izvoljeni politiki so igrali na domovinska ali antiimperialistična čustva brez resnih strateških pogledov. Vedno je bila častna in enotna – za vojsko je pomembno, kaj vojak naredi, ne kdo je in kaj razmišlja, niti to, koga ima rad. A državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, Bojan Pograjc, je očitno imel drugačne ideje. Kljub temu da je kot nekdanji poklicni vojak dobro vedel, da mora vojska biti in ostati politično neopredeljena, je po poročanju Mladine njegov govor kazal ravno nasprotno.
Tako je po poročanju revije med drugim dejal, da je trenutni predsednik vlade najboljša izbira v Sloveniji. Prav tako naj bi favoriziral stranko SDS in "nadaljeval s poudarjanjem, da vojak ne sme biti imun na politiko. Ne sme biti ignorance do politike, vojak mora poznati koalicijsko pogodbo vlade republike Slovenije". Pomembno je poudariti, da Bojan Pograjc v kabinetu predsednika vlade pokriva področje vojaških, obrambnih in zunanjih zadev. V preteklosti je že večkrat menjal različne položaje in službe, najpogosteje je šlo za zaposlitev v vojski in politična mesta.
Iz kabineta predsednika vlade so na naše novinarsko vprašanje odgovorili, da je Pograjc 20. januarja 2021 za slušatelje Višjega štabnega šolanja Poveljniško-štabne šole opravil vojaško strokovno predavanje. "Posamezni citati, ki jih je objavil tednik Mladina in ki jih povzemate tudi v vašem članku, pa so večinoma netočni ali pa iztrgani iz konteksta," so zapisali.
Kot še pišejo v Mladini, so vojaki slišali tudi, da morajo vsi prebrati diplomsko in magistrsko delo ministra za obrambo Mateja Tonina. Ta je pisal o uspehu in neuspehu Demosove vlade. Ministrstvo za obrambo nam je potrdilo, da je Bojan Pograjc "20. januarja 2021 v tridnevnem sklopu predavanj predaval slušateljem Višjega štabnega šolanja Poveljniško-štabne šole. Na teh predavanjih, ki jih za omenjene slušatelje organizirajo vsako leto, slušatelji spoznavajo podsisteme sistema nacionalne varnosti." Glede same vsebine se v vojski niso opredeljevali, dodali pa so, da predavatelji predstavijo glavne pristojnosti in odgovornosti nosilcev sistema nacionalne varnosti s poudarkom na odnosu do Slovenske vojske.
Na predavanjih so sicer sodelovali še Borut Pahor, Matej Tonin, namestnik generalnega direktorja Policije Jože Senica, poslanec Andrej Černigoj, direktorji direktoratov na ministrstvu za obrambo in številni drugi. A kot pravijo v Mladini, je ravno Pograjčev govor najbolj razburjal in bil daleč najbolj političen, svoje pa je dodal tudi Aleš Hojs, ki je hvalil delo in pomoč vojske, ker je poleti v Ljubljani na proteste pripeljala varnostne ograje, "saj je treba varovati vlado".
V vojski je sicer zelo jasno določeno, kaj vojak politično sme oziroma česa ne sme početi. Med drugim ne sme biti član politične stranke ali agitirati za katero koli politično opcijo na delovnem mestu. Tudi nam so vojaki povedali, da so politična predavanja, kakršnega je bilo možno slišati, velika redkost in da politični zunanji predavatelji to tudi spoštujejo. A kot kaže, ne vedno.
KOMENTARJI (742)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.