Po aretaciji prvega moža SCT Ivana Zidarja in zdaj že nekdanjega višjega tožilca Boštjana Penka so odzivi politike različni. Predvsem v opoziciji se sprašujejo, ali je bila akcija namenjena zgolj nabiranju političnih točk in ali so politiko in tožilstvo zlorabili v politične namene. Odzivi koalicije so redki.
Vprašanja se odpirajo, ker so oba osumljenca na Policijsko postajo Moste pripeljali šele v nedeljo ob 22. oziroma ob 23. uri, v ponedeljek okoli pete zjutraj pa sta bila že na prostosti. V tem času naj ju ne bi niti zaslišali, policisti pa tudi niso dobili naloga za hišne preiskave. Kot je za 24ur.com dejal Zidarjev odvetnik Aleksander Čeferin, "nista osumljena nobenega kaznivega dejanja, vložena ni nobena nova kazenska ovadba, prav tako ni bila opravljena hišna preiskava“. Pridržana sta bila brez razloga, meni.
Podobno mnenje pa imajo tudi številne politične stranke. "Nedopustno je, da se lahko posameznika v Republiki Sloveniji kot orodje politične propagande najprej zapre, šele nato pa se ugotavlja razloge za odvzem osebne svobode,“ je v odzivu zapisala predsednica LDS Katarina Kresal. Pravnica po izobrazbi se ne more znebiti vtisa, da je šlo pri celi akciji za zlorabo policije in tožilstva v politične namene. Predsednik strankinega odbora za pravosodje Aleš Zalar pa meni, da je šlo za skrajno neprofesionalno postopanje tako policije kot tožilstva.
Kot "očitno politično zlorabo policije in tožilstva v predvolilnem obdobju“, je dogodek označil tudi Milan M. Cvikl (SD), medtem ko je Matej Lahovnik (Zares) ocenil, da so aretacije namenjene dvigovanju medijskega prahu in "ustvarjanju vtisa v javnosti, da gre spet za nadaljevanje boja proti tajkunom, dejansko pa kasneje ni nikakršnega epiloga". Razen tega, da imamo jeseni volitve in da je medijski vtis pomemben, je težko najti nek pameten razlog, če ga niti preiskovalni sodnik ne najde, je še ugotovil.
Pomisleke imajo tudi v vladnih SLS in DeSUS. "To, kar se zdaj dogaja, se mi zdi, da je prenagljeno, da je nagnjeno k senzacionalizmu in k temu, da bi se čim bolj pritegnila pozornost javnosti," je ocenil Vili Rezman (DeSUS). Bojan Šrot (SLS) pa ima ob "takšnih senzacionalnih akcijah, ki se dogajajo ob spremstvu ene televizije in enega novinarja" zelo slabo mnenje. "Ne verjamem, da so res namenjene odkrivanju in pregonu storilcev kaznivih dejanj, pač pa neki drugi promociji ali celo nabiranju političnih točk," je povedal in dodal, da se s takimi akcijami zaupanje v organe pregona zmanjšuje. "Zmanjšuje se tudi zaupanje v pravno državo," je zaključil.
Nasprotno pa je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko nedeljsko aretacijo ocenil kot resno delo preiskovalnih organov pri preganjanju korupcije in organiziranega kriminala. "Ne bi dajal nobene sodbe, ali je prav ali ne. Zaupam organom pregona in upam, da delajo dobro," pa je poudaril Ciril Testen (NSi).
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.