
Po razsodbi Vrhovnega sodišča je minister za pravosodje Lovro Šturm kršil ustavo in zakon. Na mesto notarke v Murski Soboti je namreč namesto notarske kandidatke z devetletnim delovnim stažem imenoval sodnico, ki je imela le sedem let staža. Še več - minister se je odločil za kandidatko, ki je poročena s funkcionarjem stranke, ki ji pripada tudi minister.
Pravosodni minister se je odločil za sodnico in ne za notarsko pripravnico Ratnikovo z argumentom, da sodnica presega pripravnico po dolžini delovne dobe, pa čeprav je notarska zbornica predlagala Ratnikovo. A to mnenje ministra ne obvezuje.
Pritožbo Ratnikove je Upravno sodišče zavrnilo, Vrhovno pa je razsodilo, da se odločba ministra Šturma umakne in vrne ministru v ponovni postopek. Ob tem je zanimivo, da je minister lani imenoval osem notarjev in jih od teh kar sedem izbral med notarskimi kandidati. Z oceno, da so primerni za mesto notarja, ker že opravljajo notarske posle.
V primeru Ratnikove pa je bilo obratno. Protikandidatka je bila po ministrovi oceni primernejša zato, ker dlje časa opravlja delo pravnice. Toda isti dan, ko je zavrnil Ratnikovo, Šturm v Ljubljani za notarja ni izbral dologoletne sodnice, pač pa notarskega kandidata, ker je imel med prijavljenimi najdaljši staž. Zelo zanimivo pa je, da je mož sodnice član sveta in konference stranke Nova Slovenija, iz katere je tudi minister.
Šturm po ''zavlačevanju'' le spremenil odločitev

In še sladica: pravosodni minister v zakonskem roku ni upošteval niti razsodbe Vrhovnega sodišča, tako da je moral posredovati kabinet predsednika vlade in pozvati ministra, naj pošlje odgovor. Tako je po letu spremenil odločitev in za notarko imenoval Ratnikovo, odločitev pa še ni pravnomočna.
Šturm zanika politično imenovanje
Pravosodni minister politično imenovanje notarke zanika. Pravi, da sploh ni vedel, da je kandidatka, ki jo je sprva imenoval na notarsko mesto poročena s članom NSi.
Vrhovno sodišče je ministru Šturmu očitalo celo kršitev ustavnega načela enakosti pred zakonom. Glede kršitve ustave pa je pravosodni minister dejal, da lahko Vrhovno sodišče to očita v vsaki izgubljeni tožbi. In ker je izgubilo, stroške sodnih procesov plača država. V tem primeru 250.000 tolarjev davkoplačevalskega denarja. Za notarko pa je zdaj imenovana tista, ki je minister prvič ni izbral.

Ker je Šturm za notarko imenoval Ratnikovo, je želel tudi utišati namige o političnem imenovanju. A kot kaže, bo v kratkem prostora dovolj za obe notarki. Minister je namreč že razpisal še eno notarsko mesto v Murski Soboti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.