Predsednik vlade Robert Golob je po srečanju povedal, da se bodo v podobni sestavi dobili konec avgusta. "Do takrat bomo pripravili interventne zakone, s katerimi bomo seznanili tudi opozicijo in iskali njihovo soglasje, z namenom, da gremo po najhitrejši možni proceduri skozi DZ." Golobu se tudi zdi pomembno, da je stroka predstavila načrt evropskih plinskih operaterjev, kako preživeti prihajajočo zimo brez redukcij tudi v primeru, če se dobava ruskega plina v celoti zaustavi. "Ta načrt je pomemben, ker nam daje smernice, kako naj se vsaka država članica pripravi, da bomo lahko te pogoje izpolnili, da ne pride do zaustavitve dobave končnim odjemalcem."
Kot enega izmed ukrepov je izpostavil tudi izenačitev vseh odjemalcev med seboj. "Vse gospodinjske odjemalce, tudi če živijo v bloku, tudi če kupujejo električno energijo ali plin od upraviteljev, želimo s spremembo zakonodaje izenačiti," je dejal Golob. "Prejšnjo zimo je bil to velik problem, ker so se cene precej razlikovale, med tistimi, ki so neposredno lahko kupovali od dobaviteljev, in tistimi gospodinjskimi odjemalci, ki so to morali početi v blokih od upraviteljev."
Interventno zakonodajo je Golob napovedal tudi na področju znižanja stopnje DDV za vse energente. "Ne samo za električno energijo, zemeljski plin, ampak tudi za kurilno olje, lesno biomaso in podobno," je napovedal. "Računam, ker ni bilo nobenih nesoglasij, da bosta lahko šli skozi parlament po skrajšanem postopku," je dejal glede omenjenih zakonskih iniciativ.
Potrdil je, da bodo jutri imeli na vladi tudi predlog regulacije cen zemeljskega plina. Po zgledu električne energije bodo omejili zgornjo ceno za prihajajočo zimo na nivo, ki je pod nabavnimi tržnimi cenami in bo veljal za zaščitene kategorije, tudi za javne zavode, je povedal Golob.
Vlada je sicer predhodno nekatere ukrepe za blažitev draginje že sprejela. Z uredbo je posegla v oblikovanje cen naftnih derivatov izven območja avtocest in hitrih cest, medtem ko jih trgovci na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah še naprej oblikujejo prosto. A tudi pri teh se je država za dizel začasno odpovedala prispevkoma za energetsko učinkovitost in obnovljive vire energije.
Prejšnji teden je vlada predstavila ukrepe na področju električne energije in določila najvišje cene za gospodinjstva in male poslovne odjemalce, odločila se je tudi ohraniti znižano trošarino in napovedala znižanje DDV na elektriko. Omejitev cen bo veljala od 1. septembra 2022 do 31. avgusta 2023.
SDS in NSi na posvetu s svojimi predlogi
"Skrajni čas je, da vlada pripravi ukrepe, s katerimi se uravnoteženo naslovi probleme gospodarstva, kmetijstva in ljudi, ki jih imamo s to draginjo," je ob prihodu na posvet dejal prvak SDS Janša. Po njegovih besedah je SDS vedno pripravljena podpreti vse ukrepe, ki gredo v koristi ljudi in gospodarstva, in tako bo tudi tokrat.
"Mi imamo predlogov veliko, nimamo pa glasovalne večine v DZ," je glede opozicijskih predlogov dejal Janša in dodal, da bodo predloge predstavili, "če bodo vladajoči pripravljeni poslušati".
Janša je po srečanju dejal, da je bil sestanek koristen v delu, ko so ekonomski in energetski strokovnjaki predstavili konkretne podatke o trenutni situaciji in nekatere napovedi.
S svojimi predlogi so na posvet prišli tudi v NSi. "Prihajamo s konkretnimi predlogi, kar se tiče znižanje DDV in nekaterih vavčerjev. Jaz ne trdim, da mi vse vemo in da vse znamo. Pripravljeni smo poskušati tudi druge, in če bodo imeli boljše ideje, smo jih pripravljeni podpreti," je dejal predsednik NSi Tonin.
Ukrepi, ki jih je danes predstavila vlada, po Janševi oceni niso bili sporni. "Je bilo pa veliko tega, kar smo slišali s strani vladnih predstavnikov, predstavljeno v obliki dilem. Gre predvsem za dileme, ali naslovit to draginjo pri davkih ali pri subvencijah. Vsi so se izogibal besedi energetski ali pa draginjski vavčer," je še dejal.
Predsednik SDS sicer meni, da bi bila vlada lahko morda kljub poletnem času bolj aktivna pri sprejemanju ukrepov. "Zdaj smo že krepko v drugi fazi te draginjske krize, ki se poglablja še z visoko inflacijo, neke velike naglice, pa tudi pritiskov z vaše strani, pa ni čutiti, je dejal novinarjem ob odhodu s posveta."
Predsednik NSi Matej Tonin je bil s posvetom zadovoljen. Tudi sam je ocenil, da je bila debata konstruktivna. "Seznanili smo se s tem, kakšna situacija nas čaka jeseni. Mislim, da smo začrtali nekaj konstruktivnostih predlogov, kako se soočiti z izzivi, ki nas čakajo," je povzel in ocenil, da bi bilo treba to vrsto sodelovanja tudi v prihodnosti krepiti, saj se mu zdi, da daje prave sadove.
Na sodelovanje opozicije upajo tudi v koalicijski SD. Kot je dejal vodja poslanske skupine Jani Prednik, bo vlada po pričakovanjih predstavila nek okviren nabor ukrepov, s katerimi bodo šli proti jeseni.
Glede ukrepov je dejal, da z Bruslja prihajajo poročila, da bo pomanjkanje plina veliko. "Redukcije so v načrtu, najverjetneje bo šlo za malo težje scenarije," je dejal.
Vlada odobrila povečanje rezerv pšenice
Ministrski zbor je naslovil tudi prehransko draginjo. Med drugim je vlada s sklepom zavodu za blagovne rezerve odobrila povečanje obveznih rezerv pšenice, v prihodnjih dneh naj bi zavod objavil javni razpis za odkup pšenice.
Še ta teden naj bi vlada po vzoru elektrike sprejela ukrepe na področju plina, po napovedih bodo sledili še ukrepi za druge oblike energentov.
Golob si pri sprejemanju ukrepov želi politične enotnosti. "Ponujam roko opoziciji in koaliciji, da se o ključnih vprašanjih za zimo pogovarjamo skupaj," je dejal prejšnji teden v DZ. Izrazil je željo, da bi politika "vsaj za trenutek, pa če je to za mesec ali dva", pozabila na politična preigravanja.
Vlada tudi o dodatkih za pomoč socialno ogroženim
Vlada v okviru ukrepov za soočanje s trenutno draginjo med drugim načrtuje tudi pomoč socialno ogroženim prebivalcem. Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal minister Mesec, je okvirni koncept teh ukrepov v torek potrdila delovna skupina za draginjo, vlada bo ukrep potrdila v četrtek, ko bo po seji vlade tudi predstavil podrobnosti.
"Naslovili bomo predvsem ogrožene skupine ljudi, kot jih določa trenutna zakonodaja - torej gospodinjstva pod določeno ravnjo dohodka in upokojence pod pragom tveganja revščine. Socialno ogroženi, invalidi, upokojenci bodo torej prvi na vrsti," je okvirno o ukrepu dejal Mesec.
Izplačila bodo predvidoma izvedena jeseni
Pri tem ne bodo, kot je poudaril Mesec, "metali okrog po 150 evrov", ampak bodo izplačila ciljana, in sicer so predlagali instrumente, s katerimi bi kompenzirali razliko med pragom tveganja revščine in dohodki posameznika oz. gospodinjstva.
Šlo bo za enkratna izplačila. Za ta "prvi krog" izplačil, kot se je izrazil Mesec, bodo namenili okoli devet milijonov evrov. Mesec je povedal še, da ne izključujejo pomoči tudi delovno aktivnim osebam, a se o tem, kakšen bi bil najprimernejši pristop, še pogovarjajo.
Regulacija elektrike tudi v domovih za starejše
Na novinarski konferenci je zagotovil tudi, da ob energetski draginji ne bodo pozabili na domove starejših občanov. Elektrika bo regulirana ne samo za gospodinjstva, ampak tudi za male poslovne odjemalce, kamor sodijo tudi domovi starejših občanov. Tisti, ki se ogrevajo na plin, pa bodo zajeti v ukrep regulacije plina, kjer bodo zaščitili tri vrte odjemalcev: gospodinjske odjemalce, male poslovne odjemalce in zaščitene odjemalce, med katere sodijo tudi domovi, je pojasnil.
Sicer pa pristojni parlamentarni odbor obravnava novelo zakona o dolgotrajni oskrbi, s katero želijo po njegovih besedah za leto dni zamakniti uveljavitev obstoječega zakona, ki je, kot je pojasnil, neizvršljiv. Kot še en razlog pa je navedel, da morajo zagotoviti dodatnih 30 milijonov evrov to jesen, da ne bodo oskrbnine v domovih za starejše poskočile za več kot 20 odstotkov, ker bi to breme padlo na oskrbovance. "To smo se na vladi dogovorili in to bomo danes zaprli," je poudaril.
Prioriteta ministrstva: ustrezne prezračevalne naprave za domove za starejše
Obenem po njegovih besedah potekajo tudi priprave domov za starejše glede covida-19 za jesen. Sestali se bodo predstavniki ministrstva in Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da se pogovorijo o ukrepih. Kot je napovedal minister, bodo del investicij prioritetno usmerili v to, da bodo domovi dobili ustrezne prezračevalne naprave. Kot je zagotovil, bodo storili vse, da poskrbijo za maksimalno zaščito oskrbovancev domov pred novim valom okužb.
KOMENTARJI (737)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.