Kot smo poročali včeraj, je bil Janez Lavre eden izmed dveh kandidatov, ki sta se prijavila na decembrski razpis za vodenje slovenjegraške splošne bolnišnice. Njegov protikandidat je bil predstojnik Centra za zdravljenje Fabryjeve bolezni v SB Slovenj Gradec Bojan Vujkovac. Koliko glasov je na tajnem glasovanju dobil Lavre, ni znano.
Na seji sveta zavoda so za novega starega direktorja potrdili Lavreta, z njegovim imenovanjem pa je odstopila strokovna direktorica Jana Makuc, kar je sicer napovedala že pred imenovanjem. Za razlog je navedla izgubo zaupanja, ki pa je "ključno za uspešno dvotirno vodenje bolnišnice".
Na strokovnega direktorja so vezani tudi mandati vseh predstojnikov v bolnišnici, tako da z odstopom strokovne direktorice prenehajo tudi funkcije vseh predstojnikov v bolnišnici, je že v ponedeljek pojasnila Makučeva, celotni strokovni svet pa je opozoril na politično kadrovanje v neprimernem času. Prav tako s tem Makučeva ni več vodja kriznega štaba v času epidemije covida-19. V izjavi po ponovni izvolitvi Lavreta pa je dejala, da jo je bolj kot korone strah političnega vpletanja.
Z mesta predsednika sveta zavoda je odstopil tudi Simon Jevšinek, po njegovih besedah iz osebnih razlogov in ne zato, ker bi ga nameravali zamenjati zaradi nepodrejanja političnim zahtevam.
Po naših informacijah se je predstavnikom strank SDS in NSi znotraj sveta zavoda uspelo znebiti predstavnice DeSUS Danice Repas in si zagotoviti popoln nadzor nad političnim delom sveta ter potrebnih pet glasov (od devetih) za ponovno instalacijo Lavreta. Peti in ključni član za imenovanje novega-starega direktorja je postal predstavnik stranke SDS Štefan Šumah.
Kot smo uspeli izvedeti, je izvolitvi Lavreta stroka ostro nasprotovala, tako strokovni del sveta bolnišnice kot razširjeni kolegij zdravstvene nege. Kar seveda ni nič nenavadnega, potem ko je Lavre v začetku letošnjega leta delil nekaj zapisov, ki niso razburili le laične javnosti, ampak tudi zdravstveno skupnost.
Nekdanji direktor slovenjegraške bolnišnice je omenjal morebitno okužbo določenih posameznikov z novim koronavirusom in jo povezal z odločanjem o tem, kdo bo dobil zdravljenje z ventilatorjem in kdo ne. Lavre je tudi ostro napadel novinarja Blaža Zgago in pod eno od njegovih objav zapisal: "Morda boš kmalu pozitiven, pa da vidimo, kako boš cvilil". Lavre se je sicer za besede opravičil in jih pripisal stresu zaradi preobremenitve v času epidemije ter aprila ponudil svoj odstop, ki ga je takratni zdravstveni minister Tomaž Gantar tudi sprejel. Njegove izjave je ostro obsodil tudi Odbor za pravno-etična vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije.
Vse do političnega prevzema sveta zavoda bolnišnice pa je bil ta v slepi ulici, saj sta bila lani izvedena dva neuspešna razpisa. Na septembrskem glasovanju so zaposleni nasprotovali vrnitvi Lavreta na čelo bolnišnice in podprli v. d. direktorja Alenko Jezernik Skudnik.
Podobno se dogaja tudi v celjski bolnišnici, kjer so pred kratkim razrešili predsednico sveta zavoda Hedviko Stanič Igličar in za člana imenovali predstavnika SDS Lovra Perčiča, predvidoma v četrtek pa naj bi na seji sveta za direktorico potrdili vidno članico SMC Margareto Guček Zakošek ter tudi novega predsednika sveta zavoda.
V zdravstveni krizi, ki terja polno opolnomočenost stroke, tako politika še naprej nadaljuje s kadrovanjem in pozicioniranjem zvestih kadrov v zdravstvenih ustanovah. Kaj pravijo strokovnjaki, v tem trenutku očitno ni tako pomembno.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.