Člani odbora DZ za pravosodje so končali prekinjeno sejo o problematiki napadov na sodstvo in diskreditacij sodne veje oblasti ter odgovornosti politike do spoštovanja sodne veje oblasti in varovanja ugleda pravne države. Za sklic seje se je predsednica odbora Lena Grgurevič odločila po prvem zboru podpornikov predsednika SDS Janeza Janše pred sodiščem v Celju konec novembra ter v luči groženj pravosodnim funkcionarjem in požiga hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča.
Na maratonski, več kot šesturni razpravi v začetku decembra so člani odbora sprejeli sklep koalicije, s katerim so najostreje obsodili proteste pred sodiščem v Celju, ki so bili po njihovi oceni organizirani z namenom pritiska na sodno vejo oblasti. V takratni razpravi ni manjkalo obtoževanj med poslanci koalicije in opozicije o tem, kdo je kriv za stanje v sodstvu, govor je bil predvsem o shodu pred sodiščem v Celju, primerih Trenta in Patria ter številnih drugih sodnih primerih. Napade na sodstvo so obsodili tudi na seji prisotni najvišji predstavniki pravosodja, ki so opozarjali, da se zadeve pravosodja ne urejajo na ulici, ampak po institucionalni poti.
Na današnjem nadaljevanju seje so člani podprli tudi sklep koalicije, s katerim odbor poziva vse politične akterje, da se vzdržijo kakršnih koli dejanj, ki bi lahko omajala zaupanje javnosti v sodno vejo oblasti, in poudarja, da je spoštovanje neodvisnosti sodstva temelj vsake demokratične družbe. Niso pa podprli predlogov sklepov, ki so jih o omenjeni problematiki pripravili v poslanski skupini SDS.
Slednja je med drugim predlagala, da odbor pozove ministrstvo za pravosodje, da mu posreduje primerjavo med Slovenijo in drugimi državami EU glede števila postopkov, ki se iz posamezne države vodijo pred ESČP. Predlagala je tudi, da odbor ugotovi, da številni sodniki s svojim načinom delovanja vzbujajo videz pristranskosti, s svojimi odločitvami pa dvom v neodvisnost, nepristranskost in poštenost sojenja. Po predlogu poslanske skupine SDS bi odbor tudi pozval vlado, da pripravi ukrepe, na podlagi katerih bo med drugim zagotovljeno preprečevanje zlorab sodnega sistema za politične procese in uveden javni nadzor nad sodstvom.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.