Slovenija

Politične živali

Ljubljana, 05. 10. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Klemen Balanč
Komentarji
102

Človeštvo se trenutno sooča z verjetno največjimi izzivi moderne dobe. Ti izzivi, predvsem njihova kompleksnost in soodvisnost, so relativno novi in specifični za čas, v katerem živimo. Ideologije 20. stoletja so med njihovim nastajanjem ostale ujete v svojem času in niso več zmožne ponuditi rešitev za probleme 21. stoletja. Uspeva pa to Greti Thunberg, ki je postala glas mlade generacije in aktivistov za podnebno pravičnost. Kaj mladi sporočajo svetu? Jih bo politika poslušala in se spremenila?   

V iskanju nove ideologije za 21. stoletje ni treba zrušiti modernega imaginarija in na ruševinah zgraditi novega, kot je trdil Heidegger. Boljši pristop je po mnenju Heiddegerjevega učenca in političnega filozofa Leo Straussa vrnitev h klasični politični filozofiji. V razmišljanjih klasikov, kot so Platon, Aristotel in Cicero, ne bomo našli rešitev za trenutne politične probleme, nam pa njihova pisanja razkrivajo nekatere večne resnice glede delovanja političnih skupnosti.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični manedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Ljudje smo politične živali, pravi znana Aristotlova filozofija. Brez povezave v skupnost človeško bitje niti ni sposobno (pre)živeti. Predvsem zaradi naše obdarjenosti s praktičnim razumom, zmožnostjo komuniciranja simbolov in inherentne potrebe po sodelovanju je Aristotel zatrdil, da je življenje v politični skupnosti in vzdrževanje le-te uresničitev človekove narave. Klasiki posameznikove sreče niso obravnavali ločeno od sreče skupnosti, politika v smislu skrbnega delovanja za dobrobit skupnosti pa je bila posledično ena temeljnih vrlin državljanov antične atenske demokracije.

Klasični misleci so razumeli politiko kot tisto človeško dejavnost, ki nas ločuje od ostalih živali. Cicero pravi, da vsaka žival uboga neka (naravna) pravila, ravnanje po katerih koristi preživetju, ljudje pa smo razvili sisteme kompleksnih družbenih pravil, ki regulirajo naše delovanje z namenom doseganja kolektivnih ciljev in sreče. Diskurzivnemu procesu, ki ustvarja ta družbena pravila, Cicero pravi politika, politična žival pa je v svojem bistvu le drug izraz za državljana. Državljanom, ki se niso ukvarjali z javnimi zadevami oz. niso bili, kot bi danes rekli, aktivni državljani, so v antični Grčiji pravili idioti.

Kaj mladi sporočajo svetu? Jih bo politika poslušala in se spremenila?   
Kaj mladi sporočajo svetu? Jih bo politika poslušala in se spremenila?    FOTO: AP

S prehodom v moderno dobo pa se je zgodil obrat v pojmovanju politike. Moderna ideologija namesto skupnosti v svoj fokus postavlja posameznika, pot do njegove sreče pa (zgrešeno) vidi mimo skupnosti. Moderno liberalno državljanstvo namreč, z razliko od klasičnega republikanskega, predpostavlja minimalno stopnjo interakcij med državljanom in političnim sistemom, saj naj bi se posameznik v svojem življenju primarno posvečal zasebnim zadevam. Takšen obrat gre (med drugim) pripisati razvoju preprostih predmodernih političnih skupnosti v velike moderne sisteme, katerih delovanje temelji na zaščiti človekovih pravic in zasebne lastnine. To je privedlo do organiziranosti političnih skupnosti v kompleksne tržne družbe. V liberalnih demokracijah, v katerih se javnost oblikuje kot mnoštvo različnih družbenih frakcij, ki združujejo posameznike (zasebnike) z enakimi (političnimi) interesi, se moderna politična praksa manifestira kot konkurenčni boj različnih posameznikov oz. družbenih frakcij za simbolni (politični) in materialni dobiček. In v tem boju so, kot je hudomušno razglasil Machiavelli, za dosego cilja dovoljena vsa sredstva.

Modernega človeka determinira tudi buržujski pristop k življenju, ki svoj smisel vidi v neprestani akumulaciji materialnega in simbolnega kapitala ter neprestanega razvoja. Koncept politične živali v modernem času tako dobi popolnoma nov pomen, hkrati pa tudi nekoliko negativno konotacijo. Politika skozi prizmo moderne ideologije tako ne pomeni več (toliko) skrbi za skupnost, temveč pomeni igro interesov in moči, z igranjem katere posamezniki v politični areni svobodno zasledujejo uresničitev svojih partikularnih interesov.

Moderno politično žival v najbolj čisti obliki danes predstavljajo karierni politiki, ki se začnejo z dnem, ko so izvoljeni, primarno ukvarjati z vprašanjem, kako uspeh ponoviti na naslednjih volitvah, vse ostale odločitve pa so podrejene temu glavnemu cilju. Tri in pol leta dela za skupnost in pol leta volilne kampanje za naslednje volitve so stvar preteklosti. Sodobno liberalno demokracijo namreč zaznamuje pojav t.i. permanentnih volilnih kampanj. Celotno delovanje zahodnih demokracij je postalo podobno eni neprestani volilni kampanji. Politiki se namesto z vodenjem države in ustvarjanjem pogojev za dobro življenje državljanov primarno ukvarjajo s tem, da v vsakem danem trenutku višajo svoj potencial za dober rezultat na naslednjih volitvah, kadarkoli že te bodo.

Tudi predčasne volitve so predvsem pri nas postale nekaj normalnega, nov modus operandi političnih strank, ki so vedno pripravljene oditi na predčasne volitve, če jim javnomnenjske ankete kažejo dobro, ne glede na škodo, ki jo lahko s takimi manevri povročijo državi in državljanom. Politične ideologije se tako ne oblikujejo več na podlagi tega, kaj je dobro za skupnost, temveč kaj je v kontekstu kontinuiranega konkurenčnega boja za oblast dobro za politika oz. družbeno frakcijo, ki ji pripada oz. jo zastopa. Politična moč je tako skladno v Orwellovo distopično vizijo prihodnosti namesto sredstva postala cilj.

Mladi generaciji, ki je svoj glas nekako našla v Greti, ni več prioriteta akumulacija zasebnega bogastva, temveč ponovna vzpostavitev odgovorne politike, ki bo zagotavljala pogoje za obstoj človeške in ostalih živalskih ter rastlinskih vrst tega planeta.
Mladi generaciji, ki je svoj glas nekako našla v Greti, ni več prioriteta akumulacija zasebnega bogastva, temveč ponovna vzpostavitev odgovorne politike, ki bo zagotavljala pogoje za obstoj človeške in ostalih živalskih ter rastlinskih vrst tega planeta. FOTO: AP

Vsak politik, ki svoje poslanstvo jemlje vsaj malo resno, je v takšnem kontekstu obsojen na neprestano iskanje ravnovesja med sprejemanjem odločitev, katerih rezultat je profit zanj in izguba za skupnost, in odločitev, katerih rezultat je morda njegova individualna izguba, je pa na boljšem skupnost. Sprejemanje političnih odločitev na podlagi moderne buržujske ideologije danes kaže dve veliki negativni posledici. Prva je ta, da so politiki fokusirani na rezultate prihodnjih volitev in ne več na vladanje za dobrobit celotne politične skupnosti, ki jo zastopajo, zaradi česar se na Zahodu soočamo s krizo političnega vodenja oz. državotvorstva (statecraft). Druga posledica je ta, da sta dva ključna postulata moderne (liberalne) ideologije – svobodno trgovanje in zaverovanost v neprestan napredek kot raison d’etre človeškega bitja in družbe – privedla do prekomernega izkoriščanja naravnih virov, ki je postalo podvrženo kapitalističnemu pohlepu in ki uničuje pogoje za obstoj sofisticiranih oblik biološkega življenja na tem planetu. In ravno okoljska kriza se kaže kot eden izmed prelomnih trenutkov na zgodovinski premici moderne družbe, v času katerega lahko življenje, posvečeno zasebni akumulaciji kapitala, označimo ne le za idiotsko, temveč tudi neumno in nemoralno.

Greta Thunberg in ostali mladi aktivisti za okoljsko pravičnost predstavljajo nekakšen kontrast arhaičnim ideološkim prepričanjem in stilom političnega delovanja. Mladi generaciji, ki je svoj glas nekako našla v Greti, ni več prioriteta akumulacija zasebnega bogastva, temveč ponovna vzpostavitev odgovorne politike, ki bo zagotavljala pogoje za obstoj človeške in ostalih živalskih ter rastlinskih vrst tega planeta. Habitus Gretine generacije je globalen in kozmopolitski, saj so se rodili v svet, povezan preko interneta in pametnih telefonov. Ta generacija razume, da obstoj prihodnosti ni več samoumeven in se zaveda, da lahko pogoje za dobro in dolgo življenje doseže zgolj preko skrbi in delovanja za skupno. Greta in njeni podporniki so s svojo aktivacijo in retoriko postali nekakšen simbol recepta, ki ga Leo Strauss zagovarja za preživetje liberalne demokracije – združitev moderne politike in klasične politične filozofije. Greta je tako kot glasnica nove generacije na nedavnem podnebnem vrhu OZN sporočila politikom in svetu: čas je, da postanete drugačne politične živali.

Takšne politične živali, ki v Machiavellijevih satiričnih delih ne bodo več iskale moralne podlage za postavljanje partikularnih interesov pred interes preživetja človeške vrste. Ki bodo razumele, da je skrb za okolje nova oblika racionalne sebičnosti. Politične živali, v imaginariju katerih si vsi prebivalci tega planeta delimo isto usodo in ki se zavedajo, da dogajanje v brazilskem pragozdu, v kitajskih tovarnah, v afriških rudnikih in na hongkonških ulicah ne zadeva zgolj tamkajšnjih prebivalcev, temveč zadeva vse nas. Takšne politične živali, ki ne bodo s sovraštvom tolkle po mladih državljanih, ko se politično aktivirajo in se javno zavzamejo za boljšo prihodnost - ne le svojo, temveč za boljšo prihodnost celotnega življenja na planetu.

In takšne politične živali, ki bodo razumele, da je naš planet po zaslugi tehnološkega razvoja postal povezan v globalno vas in prvič v zgodovini (lahko) tvori globalno politično skupnost, hkrati pa bodo sprejele dejstvo, da trenutni sistem pohlepnega neoliberalnega kapitalizma in potrošniškega načina življenja počasi, a zanesljivo vse skupaj uničuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (102)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik443897
05. 10. 2019 12.05
+7
Ko semprvič gledal na TV njen govor rekel ženi, pri tej punci pa nekaj ne ŠTIMA in kako prav sem IMEL !!!
Malinha
05. 10. 2019 12.05
+4
Sp. Klemen Balanč. Misel, da je vaša opcija levosredinska, bi bila na mestu, če bi obstajala sredina. Ker je ni, je tako rekoč 'zlagano leva'. Če pa je leva, je pa zelo luknjičava, pomanjkljiva. Predvsem je opazno pomanjkanje vednost skozi Hegla, Marxa, Platona (oz. Sokrata). Omenjanje Heideggerja je dolgčas, Leo Straussova omemba vrnitve h klasični politični filozofiji, katera "njihova pisanja razkrivajo nekatere večne resnice glede delovanja političnih skupnosti" je resnična, kakor je tudi resnično, da v njih JE rešitev za trenutne politične probleme, ne pa, da je ni (rešitve, rešitev), kakor vi pišete, torej, tam SO rešitve. Vendar tega večina levice ne zna najti, ker je zgubila potencial, voljo, energijo, da bi v njih našla, 'izkopala' iz klasične filozofije nudeče misli. Zakaj? Ne vem. Enostavno povedano, se ji ne da več misliti.
RamzesII
05. 10. 2019 11.45
+4
Mladi nimajo pojma, kaj in kdo stoji za globalnim sistemom, ki spreminja ta svet in želi podvreči kontroli manjšine vse človeštvo (ga spotoma v številu zmanjšati) in resurse planeta, ter svet prikrojiti sebi primeren. Še sploh govorimo o ljudeh v ozadju, nikoli nismo, ker to sploh niso. Napačno znanje je nevarnejše od neznanja !!! Znanje varuje - ignoriranje vodi v destrukcijo ! Verovanje v nekaj = neznanje o tem !
Svalbard
05. 10. 2019 12.14
-4
“Napačno znanje je nevarnejše od neznanja !!! Znanje varuje - ignoriranje vodi v destrukcijo ! Verovanje v nekaj = neznanje o tem !” Tako je, vsaj nekomu jasno. Hvala.
Malinha
05. 10. 2019 17.28
+1
Napačno znanje je posrečena krilatica; vključuje znanje, ki od nekod zase ve, da je napačno, le to pa sodi kot nevarno. Ravno tako je hecno kako na isti konceptualni ravni neke vednosti oceni verovanje (v nekaj) kot neznanje (o tem). Kuharska logika.
HorstWiesel
05. 10. 2019 11.40
-2
Onesnaževanje okolja ima začetke v industrijski revoluciji. Torej, če želimo zmanjšat onesnaževanja okolja, se moramo vrniti v čas pred industrijsko revolucijo in začeti živeti tako, kot so takrat.
User1538643
05. 10. 2019 11.23
+3
"Klasični misleci so razumeli politiko kot tisto človeško dejavnost, ki nas ločuje od ostalih živali. Cicero pravi, da vsaka žival uboga neka (naravna) pravila, ravnanje po katerih koristi preživetju, ljudje pa smo razvili sisteme kompleksnih družbenih pravil, ki regulirajo naše delovanje z namenom doseganja kolektivnih ciljev in sreče." Bojim se, da mi nismo ničesar posebnega razvili, le da smo v sistem komuniciranja, zahvaljojoči individualni inteligenci, vstavili hinavščino. To nas je pripeljalo v položaj, da le krpamo zakrpama vse, kot stare ceste. Živali in rastline očitno imajo neki višji mehanizem komunikacije, saj je pri njih, cel svet in vesolje v ravnovesju in harmoniji.
User1538643
05. 10. 2019 11.13
+3
"S prehodom v moderno dobo pa se je zgodil obrat v pojmovanju politike. Moderna ideologija namesto skupnosti v svoj fokus postavlja posameznika, pot do njegove sreče pa (zgrešeno) vidi mimo skupnosti." Skupnost je žal postala le vir sredstev in, predmet nezainteresiranosti in cilj sovraštva
Mauzahecmauzares
05. 10. 2019 10.57
-6
Populisticnim dinozavrom na desni se tresejo hlače, ker je mala bolj popularna postala. Si bodo že zmislili nov trend kot so si politično nekorektnost z žegnom znastvenikom kot so se pisali vsi manifesti in doktrine v zgodovini.
Mengele
05. 10. 2019 10.51
-9
Žalostno je, da ima samo ta najstnica dovolj "jajc", da se zoperstavi pohlepnežem, ki so nam uničili planet. Posledice bodo doletela vsakogar..., prebudite se že ljudje in se vprašajte, če lahko tudi sami pripomorete k boljšemu jutri... Dokler nas bo vodil denar, pohlep, zavist... bomo drveli v propad, kolikor ne mi pa naslednje generacije...
HorstWiesel
05. 10. 2019 10.53
-8
Seveda da lahko sami pripomoremo k boljšemu jutri. Nehamo trošiti fosilna goriva ter storitev in izdelkov, pri katerih se trošijo fosilna goriva. Nehamo uporabljati plastiko in plastične izdelke,......
luckysss
05. 10. 2019 11.05
+17
Mengele...Očitno si podlegel populizmu..Če hočemo globalno čistejše okolje, je treba najprej spametovati države kot so Kitajska, Indija, Brazilija, itd...Ena malo večja kitajska vas onesnažuje bolj kot celotna Slovenija..Mi plačamo kazen zaradi plastičnega okenca kuverte, ki se je znašla med papirjem, Indijske reke pa tovorijo v morje toliko smeti, da njena gladina sploh ni vidna...Ob požiganju pragozdov se le "išče rešitev", ipd...Mi evropejci dovolj storimo za okolje, treba je ukrepati tam kjer se res onesnažuje...Ironija je, da mi plačujemo emisije CO2, večina tistih, ki res onesnažujejo pa ne....Če pa bi ti osebno rad šel v skrajnost,i se vrni v jamo, vendar ne kurit, torej boš moral nazaj na drevo ;)
Uporabnik443897
05. 10. 2019 12.07
-2
O bog, pa saj ne misliš resno, prirejen nastop dekleta ki v glavnem ne ve kaj sploh GOVORI. Daj si preberi kak tuj medij, ne samo Slovenskih TRAČEV !!!
Svalbard
05. 10. 2019 10.28
+7
Rastline porabljajo ogljikov dioksid pri fotosintezi, procesu, v katerem se ogljik in kisik porabljata za sintezo ogljikovih hidratov. Poleg tega rastline sproščajo kisik v ozračje, ki se nadalje porablja za dihanje heterotrofnih organizmov. Pomembno vlogo ima v ogljikovem ciklu.
procesoid
05. 10. 2019 10.15
+26
tako antipatične smrklje s spranimi še nerazvitimi možgani pa že dolgo nisem videl. Ko ti folk predava o škodljivosti CO2, ko se do predavanja pripelje na kerozin in nafto, ter doma greje na drva, spoznaš, da gre svetu u mp3...
Uporabnik443897
05. 10. 2019 12.10
+2
Se popolnoma stinjam, ubogo dekle kaj bo iz nje nastalo, če jo bodo še dolgo IZRABLJALI. Nekaj nazaj tudi neko dekle, pa o njej vse POTIHNILO, se pa ne spomnim IMENA ?
METKA102
05. 10. 2019 12.58
-1
Ali ni bila tista, tam nekje iz Bngladeša ali Indije. O njej ni nobene novice več, če pa me spomin ne vara, je dobila Nobelovo nagrado. Tudi tale Švedinja jo najbrž bo. No, saj jo je tudi Obama dobil.
ahim1225
05. 10. 2019 10.14
+19
Mulo spodit v šolo, ne pa da deli lekcije strokovnjakom, po nareku levičarjev!
VolkBrenin
05. 10. 2019 10.11
+14
torej...članek se ne dotika toliko grette , kot politike ...v smislu cicero in politične živali ...Pravo vprašanje bi torej moralo biti...kdo je politična žival....Mogoče je precej bližje razumevanju trditev "mladega " filozofa z imenom Mark Rowlands , ki razmišlja o ...opičjem razmišljanju ....Glede na velik odziv na " gretto " in kdo ga je dovolil - bi namreč pričakoval vsaj dvoje...Najprej objavo ostalih " grett " s sorodnimi govori zadnjih 20 do 30 let ...in kakšno besedo o ingmarju rentzhogu , ki je gretto , kot trdi sam , plasiral v svet / kar seveda ne bi bilo možno , če " velikim " ne bi bilo v interesu , da svet vidi in posluša gretto...Zaključek je sila preprost...gretta ne predstavlja " nove politike niti ne mladih in njihovega razmišljanja in doživljanja sveta ter prihodnosti " ...in že smo pri - opičjem razmišljanju ; Samo opice bi namreč ploskale na obeh straneh , tako politiki gretti ( kar je posebna tema ) , kot populacija sveta s svojim aplavzom...Tragikomično.
luckysss
05. 10. 2019 10.06
+29
Greta bo dobila Nobelovo nagrado in si jo zasluži ravno tako kot Obama ....Dečva je očitno "mentalno oporečna" in prav takšne rabijo določeni lobiji za svoje cilje, ki jih bomo vsi občutili na svojih denarnicah...Pravih okoljevarstvenikov ni več...le neko stalno jamranje okrog antropološkega CO2 o pravem varstvu okolja pa bolj malo. Podobno je z našimi mladimi okoljevarstveniki, ki protestirajo ker je to "in" ter ker odpadejo šolske ure....Smet pa ti bodo kvečjemu fotografirali in objavili na FB, pobrali in vrgli v koš pa seveda ne...
klosar.
05. 10. 2019 09.58
+22
Kaj ima ena šmrklja oz. nekdo, ki ni naredil nič in nima kaj pokazati za pametovati delovnemu narodu. Naj le ponižno hodi v šolo in bo hvaležna svojim dedom, da živi v razviti državi. Podnebne spremembe so zoglj nova tržna niša nekoristnih aktivistov in bleferjev.
Mauzahecmauzares
05. 10. 2019 10.05
-26
Uporabnik443897
05. 10. 2019 12.11
-4
Ne razburjaj se preveč, da ti žolč NE PREKIPI :)
HorstWiesel
05. 10. 2019 09.56
-22
In kaj smo ljude pripravljeni storiti, doprispevati,..... da bi se onesnaževanje okolja zmanjšalo, da bi se izdelava in potrošnja plastike zmanjšala, da bi se kurjenje fosilnih goriv zmanjšalo,......?
HorstWiesel
05. 10. 2019 09.59
-19
Ok, samo s popanjem minusov ne bomo rešili planeta
korintos23
05. 10. 2019 09.50
+37
Tota deklina se mi prav smili. Elita težke denarce na njen račun pobira ona bo pa končala na psihiatriji.
extradeluxe
05. 10. 2019 10.16
+10
ne bo končala. je že končala. vmes jo spuščajo ven samo na recitacijo politične taktirke.
RUGIEVIT
05. 10. 2019 09.46
+30
Ne krznu ne usnju! A paradirajo obleceni v plastiko ,ki je svetovni problem! Pa taki aktivisti! Ne ubijat zivali doma pa 2 psa in briketi ali konzerva z lososom,govedino,jagnjetino! To razumi če lahko???
korintos23
05. 10. 2019 09.49
-7
A volna se ti pa dopade a ne, ovce na krožniku pa ne?
Mungos2
05. 10. 2019 09.45
+32
Ta deklina na sliki, pa ni ravno prijazna !!!
proofreader
05. 10. 2019 09.49
+3
Samo?lovek
05. 10. 2019 10.46
+0
RUGIEVIT
05. 10. 2019 09.41
+26
Problem je da je mladina izgubila stik z realnostjo ! Mislijo da je zivljenje pravljica da bo vse kar tako! Problem sveta je prehitro večanje prebivalstva, Indija,Afriške drzave! Vsi bi deco delali pa na Evropo cakajo da posilje hrano,zdravila,itd..! Ilegalno derejo sem se dalje množit! 1do 2 je dovolj ne pa 6 in več! Starši okrogli deca pa kost in koža pa pred kamero da bo EU poslala hrano!!!!
HorstWiesel
05. 10. 2019 09.43
-7
Res je. Samo za časa mojega življenja se je svetovno prebivalstvo več kot podvojilo.
HorstWiesel
05. 10. 2019 09.53
+0
Za minusarje; ja, res se je več kot podvojilo. Ni razloga za minuse.
trgft
05. 10. 2019 10.13
+2
Mladina izgubila stik? se zaje bavaš,kdo je ustvaril takšen Svet?,Svet pohlepa,potroštništva,lahkih užitkov? Generacije politikov in gospodarstvenikov ,bankirjev,generalov ..pred nami in zdaj naše generacije nadaljujejo.!!! Dejstvo je,da dokler mi stari prdeci pri sebi ne razčistimo in ne zmanjšamo nekaterih reči, in pokažemo mladini,kako se lahko z zemljo in živalmi živi,dela- ter opustimo brezglavo kupovanje ( nonsens) reči,in se nimamo za Bogove in več vredne od mladih,tako dolgo ne bo sprememb.Politika Afrike,Indije glede otrok- je sploh ni. Evropa ima tukaj problem in Slovenija tudi,ker gre v drugo skrajnost,zato uvoz ljudi! Ja,veš nivo potroštništva bi ohranili,ljudi,ki bi delali za nas,pa je čedalje manj, sploh za mizerno plačo poceni produktov in dobička lastnika! In smo spet pri sebi! :P
Svalbard
05. 10. 2019 10.17
+0
Oprosti ampak si bed4k! Lep primer kako lahko s prirejenim in lažnivim zmazkom, ki ga je spesnil Klemen Balanč zavedeš in opereš mozak. Še vedno pa je težko doumeti, da še vedno folk naseda temu fejk njus trobilu, ki forsira določeno agendo.
HorstWiesel
05. 10. 2019 10.23
+2
Oprosti ampak mi smo v šolo hodili peš ali z avtobusi, s kolesi, nismo imeli vse možne elektronske navlake uvožene iz azije, nismo hodili z avioni v eksotične destinacije,.........nismo pokurili toliko štroma,..... Kaj pa današnja mladina?
trgft
05. 10. 2019 11.22
+1
Kdo je pogruntal elektronsko navlako?,grem proti šestdesetim,tako,da mi ne govori,kako je bilo!Kaj je bilo z mladino,odvisno,kako si jih vzgajal??? In smo spet pri sebi,a ne???
HorstWiesel
05. 10. 2019 11.35
-2
proofreader
05. 10. 2019 09.40
+27
Greta je produkt korporacij, ki želijo stroške za odstranjevanje njihovih odpadkov (predvsem plastike) prevaliti na države in državljane. Poglejte si dokumentarec DW "Plastic Tide."