Liberalna akademija ocenjuje, da so strokovne odločitve generalne državne tožilke Barbare Brezigar politične. Očita ji, da naj bi bilo njeno tožilsko delo "močno in neskrito politično kontaminirano" ter da je "tovrstno postopanje jasno uglašeno z odločitvami oblasti Janeza Janše, ki mu sicer, glede na svoje preteklo ravnanje, Barbara Brezigar nedvomno pripada".
Po trditvah akademije so se "zaradi očitnih kršitev standardov poklicne odgovornosti, temeljnih dolžnosti in pravic tožilcev" odločili o tem obvestiti mednarodne državno tožilske inštitucije, med katerimi je tudi Mednarodna zveza tožilcev.
Liberalna akademija generalni državni tožilki tudi očita, da je mnenje komisije za preprečevanje korupcije "razumela in označila kot nedopusten nadzor nad delom tožilstva". Pravni strokovnjak Rajko Pirnat pa je pojasnil, da iz zakona o preprečevanju korupcije ne izhaja, da ima komisija pristojnost za izdajanje mnenj, ki bi vključevala splošno nadzorstveno pravico nad državnimi organi, pristojna je le za dajanje mnenj o realnih konfliktih.
Zapletlo se je, ko je predsednik komisije Drago Kos pravno fakulteto zaprosil za mnenje o v zvezi z ravnanjem Vrhovnega državnega tožilstva ob januarski zahtevi varuha človekovih pravic za oceno domnevno nezakonitega policijskega nadzora nad družino Strojan v Postojni. Na tožilstvu menijo, da fakulteta tovrstnih pristojnosti nima.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.