Delež podpore vlade je enak tistemu, kot so ga raziskovalci zabeležili decembra lani, medtem ko je 22 odstotkov vprašanih ne podpira, neopredeljenih pa je 16 odstotkov. Vprašani so med vsemi ministrstvi edino finančnega ocenili, da dela precej slabše kot v prejšnjih treh mesecih. Morda je temu vzrok tudi nova davčna reforma.
Stranke so praviloma izgubile podporo javnosti: tako bi SDS v januarju volilo 32 odstotkov vprašanih (decembra 37 odstotkov vprašanih), LDS pa 12 odstotka (decembra 13, novembra pa še 18 odstotkov vprašanih), je povedal Slavko Kurdija, ki vodi raziskavo.
Na tretjem mestu med strankami ostaja ZLSD (šest odstotkov, decembra sedem, novembra pet). Skok je uspel SNS, saj jo podpira pet odstotkov (v decembru dva odstotka podpore), NSi in SLS imata dva odstotka (decembra še tri), DeSUS pa le še odstotek podpore (decembra je imela še tri odstotke).
Najmanj zaupajo strankam in pravosodju
Med državnimi organi je najboljšo oceno dobil predsednik republike Janez Drnovšek (na lestvici od 1 do 5 je dobil oceno 3,54), ki pa si mora prvo mesto tokrat deliti s premierom Janezom Janšo (ta je decembra dobil oceno 3,46, novembra pa je bila ocena 2,94). Sledi predsednik državnega zbora z oceno 3,19, kar je manj kot decembra (3,27), državni zbor z oceno 3,05, kar je podobno kot decembra, vlada z oceno tri (decembra je ta znašala 2,94). Opozicija ima povprečno oceno 2,94 (decembra 2,88).
Evropske ustave ne poznamo, a jo podpiramo
Med vprašanji januarskega politbarometra se je znašla tudi evropska ustava. Kar 30 odstotkov vprašanih njene vsebine sploh ne pozna, 43 odstotkov pa bolj slabo. Skupaj torej 73 odstotkov. A zanimivo, njeno ratifikacijo, ki bo v slovenskem parlamentu že prihodnji torek, kljub temu podpira več kot polovica vprašanih.