"Res je, zadeva je v zakonodajni proceduri, a na tej stopnji mi ne sodelujemo," na naše vprašanje o predlogu prostovoljnega internega poligrafskega testiranja odgovarja generalni direktor Policije Anton Olaj. "Osebno pa verjamem, da bi bila ta oblika dobra, ustrezna, primerna za ugotavljanje, preverjanje nekih notranjevarnostnih pojavov."
Za kakšne pojave gre, smo danes želeli vprašati tudi notranjega ministra Aleša Hojsa, a ta za naša vprašanja ni bil dosegljiv. Gre za to, da bi vabilo na detektor laži po novem lahko prejeli denimo policisti, ki delujejo pod krinko, ali preiskovalci, ki vedo, kdaj in kje so bo odvila določena hišna preiskava, pa razmišlja strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl. "To so situacije, kjer bi s takšnimi ukrepi lahko notranjevarnostna služba ugotovila eventuelne pomanjkljivosti ali pa kakšne eskalacije."
Kot razkriva Dnevnik, naj bi bilo poligrafsko preverjanje policistov sprva predvideno tudi v pritožbenih postopkih občanov zoper policiste, a naj bi strokovne službe, tudi pravna služba notranjega ministrstva, ta predlog povozile. A tudi obstoječi predlog je zastavljen preširoko, opozarja Žaberl. "Predvsem recimo, če bi to bil pogoj za zasedbo delovnega mesta, kar bi pomenilo prostovoljno prisilo. Kajti če ti ne boš privolil v uporabo poligrafa, potem je že nekaj narobe ali pa si že sumljiv."

Pomisleke imajo tudi v Sindikatu policistov Slovenije, kjer s predlogom še niso seznanjeni. "Nikakor si niti ne predstavljamo, da bi lahko bil nek tak pripomoček, ki v kazenskem postopku služi le kot indic, v bistvu dokaz v notranjevarnostnem postopku," pravi Kristjan Mlekuš.
Sploh zato, ker se notranjevarnostni postopek lahko konča s posledicami, kot sta denimo izguba pooblastil in prenehanje delovnega razmerja, še dodajajo v sindikatu. V drugem, Policijskem sindikatu Slovenije, neuradnega predloga ne želijo komentirati.

KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.