Policisti so zjutraj vstopili v Mestno občino Koper (MOK), kjer so deset ur opravljali hišno preiskavo in jo malo pred 18. uro končali. Policija o podrobnostih sicer ne govori, a šlo naj bi za štiri leta staro zgodbo o domnevno spornih menjavah koprskih zemljišč za ankaranska, pri čemer naj bi odgovorni občinsko blagajno oškodovali za več sto tisoč evrov, je v oddaji 24UR poročal dopisnik z Obale Iztok Presl.
Kriminalisti so v mali sejni dvorani občine tako zaslišali najodgovornejše, na čelu z županom Borisom Popovičem, direktorico uprave Sabino Mozetič in celoten oddelek, pristojen za okolje in prostor. Fotokopirali naj bi na kilograme dokumentov, ki se nanašajo na deset domnevno spornih poslov izpred štirih let. Ob tem so največ pozornosti namenili prav menjavi zemljišč na Obali.
Na Generalni policijski upravi so že dopoldne pojasnili, da preiskavo vodijo kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), sodelujejo pa tudi kriminalisti drugih uprav. Preiskujejo sume kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, in sicer zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic. Več informacij niso posredovali in bodo zdaj nadaljevali s kriminalistično preiskavo, so dodali.
Popovič: Kampanja s strani boljševikov se je začela
Po Popovičevem mnenju gre za poskus politične diskreditacije pred lokalnimi volitvami, za katero naj bi stala stranka LDS oziroma ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Že med preiskavo je za Žurnal24 sporočil: "Politična policija (FBI) gospe Kresalove ravnokar izvaja hišno preiskavo na naši občini. Vsa dokumentacija, ki jo želijo, je bila že podrobno pregledana s strani računskega sodišča, ki ni ugotovilo nepravilnosti, in vsi omenjeni posli so bili že stokrat prežvečeni s strani vseh mogočih medijev in meni 'bližnjih' levih poslancev ter zelo izčrpno, strokovno in kvalitetno zavrnjena vsa natolcevanja. Kampanja, kot vedno na visoki kulturni ravni s strani boljševikov, se je začela! Pretiravajo in upam, da se bo spremenila v kampanjo za predčasne parlamentarne volitve!"
Na notranjem ministrstvu so se odzvali s sporočilom: "Izjave župana Borisa Popoviča o 'politični policiji gospe Kresalove' so predvidljive in jih osebe, ki se znajdejo v policijskih postopkih – še posebej politiki – pogosto uporabljajo kot svojo obrambo. Spet poudarjamo, da policija preiskave vodi samostojno in neodvisno, ministrica za notranje zadeve pa v operativno delo policije ne posega. Policija je že večkrat javno izpostavila, da vse tovrstne večje preiskave izvaja v sodelovanju z državnim tožilstvom in da ima za posamezna preiskovalna dejanja potrebne sodne odredbe. Tako je tudi v tem primeru."
Popovič je na tiskovni konferenci po končani preiskavi povedal še, da gre po njegovem mnenju za 'eklatantno politično akcijo v predvolilne namene', ker so druga nezakonita dejanja, ki mu jih očitajo na sodišču, že dobila oz. ravno dobivajo epiloge njemu v korist. "Jasno je, da ta policija služi določenemu namenu, tako je bila tudi ustanovljena. Vsi smo opozarjali, da bo to čista politična policija in bo najprej prišla k tistim, ki niso na tako imenovani pravi strani, kar se je danes tudi zgodilo. Pričakovali smo kaj takega, a vseeno smo si mislili, da tega ne bodo storili pred volitvami. Očitno so tempirali dobro – počakali so, da se konča referendum,“ je dejal. Do oktobrskih volitev pričakuje, da se bo v koprski občini zgodilo še več podobnih akcij.
Policisti obiskali tudi Primorje
Kot poročajo Finance, je kriminalistična akcija potekala tudi v gradbenem podjetju Primorje, ki ga vodi Dušan Črnigoj in naj bi nastopalo v enem od poslov z občino Koper. Po njegovih besedah so zasegli dokumentacijo v povezavi z nakupom zemljišč v Kopru, kjer je Primorje gradilo stanovanjske bloke. Za katero zemljišče gre, pa ni točno vedel.
Po informacijah generalne policijske uprave so kriminalisti preiskovali tudi na območju Policijske uprave Ljubljana.
Občina naj bi pod ceno zamenjala več zemljišč
Kot so mediji poročali že pred časom, je koprska občina z Istrabenzom leta 2006 zamenjala zemljišče v Hrvatinih za pol manjše v Bertokih, pri čemer naj bi svoje parcele ovrednotila nižje od tržne cene. Šlo je za osem zazidljivih parcel velikih nekaj čez sedem tisoč kvadratnih metrov v Hrvatinih. Istrabenz pa naj bi občini doplačal 32 milijonov takratnih tolarjev.
Iz občine so takrat za časnik Finance dejali, da je občinsko premoženje ovrednotil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin, vpisan v register pri Inštitutu za revizijo RS. Njegovega imena pa niso želeli povedati. V Istrabenzu so zatrdili, da policistov pri njih ni, da je vse mirno. Prav tako nimajo podatkov, da bi glede zemljišč policisti v preteklosti preiskovali pri njih.
Na tak način naj bi MOK zamenjala tudi zemljišča v velikosti osem tisoč kvadratnih metrov v Hrvatinih za dva kletna lokala v dvorani Bonifika. Kot so poročale Finance, je sodni cenilec zemljišče v lasti MOK ocenil na 365.000 evrov ali 46 evrov za kvadratni meter, kar je bilo takrat štirikrat nižje od informativne tržne cene. Lokala pa sta bila ocenjena na okoli 910.000 evrov. Zato je občina lastniku lokalov še doplačala okoli 540 tisoč evrov. Občinski svet je sklep o zamenjavi sprejel na Popovičev predlog.
Primer je obravnavala tudi Komisija za preprečevanje korupcije
Menjave zemljišč je na podlagi prijave SNS preiskovala tudi Komisija za preprečevanje korupcije. Prvi primer je zaključila leta 2006 in dokumentacijo predala Vrhovnemu državnemu tožilstvu in računskemu sodišču. Le-to je ugotovilo, da je bila menjava opravljena mimo javnega razpisa oz. licitacije z menjalno pogodbo in po izredno ugodni ceni za kupca, zato je po reviziji izdalo pozitivno mnenje s pridržkom, a ta se nanaša le na neustrezno metodo, je po končani preiskavi povedal zagovornik mestne občine Franci Matoz, nikakor pa ne na kako oškodovanje. Po ugotovitvah računskega sodišča je v dveh primerih zamenjanim zemljiščem kasneje zrasla cena, v petih primerih pa je občina večja zemljišča zamenjala za manjša.
Komisija za preprečevanje korupcije je informacije nato še dopolnila, leta 2008 pa je podoben primer predala Okrožnemu državnemu tožilstvu v Kopru, so pojasnili.
Na vprašanje, zakaj je policija čakala tako dolgo, je predsednik komisije Drago Kos odgovoril, da v času prejšnje vlade takšnih primerov ni bilo dovoljeno preiskovati, sedaj pa so potrebovali nekaj časa, da so pregledali stvari, ki so se jim v tem času nabrale. Njegovo izjavo je nekdanji prvi mož policije Jože Romšek označil za neumnost. Nekdanji notranji minister Dragutin Mate pa pravi, da mora Kos vedeti, da se na operativno delo ne da vplivati. "Tako da je to skrajno neresna trditev. Seveda bo gospod Kos moral dokazati takšne trditve, in če jih ne bo, lahko računa, da bo kdo sprožil kakšne postopke proti njemu osebno," je dejal.
KOMENTARJI (608)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.