Policijski sindikat Slovenije se v tem trenutku s predlaganimi ukrepi vlade za zamrznitev mase plač javnih uslužbencev ne strinja, je pojasnil predsednik sindikata Branko Prah. V prihodnjih dneh bo vodstvo sindikata odklonilno mnenje predstavilo ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal in generalnemu direktorju policije Janku Goršku.
Proti odpuščanju in zamrznitvi plač
Predstavnik sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je glede zamrznitve plač in napovedane reorganizacije policije ter odpuščanj za 24ur.com dejal, da več kot 95 odstotkov policistov podpira reorganizacijo, vendar pa so proti potencialnemu odpuščanju policistov. Po mnenju Petroviča bi se nekateri policisti lahko premestili na druga delovna mesta, kot je na primer Nacionalni preiskovalni urad, spet drugi pa bi odšli v pokoj.
“Čeprav sindikat pozdravlja reorganizacijo, v kolikor vodi k boljši organiziranosti in učinkovitosti policije, smo mnenja, da neučinkovitega sistema ne gre popravljati za vsako ceno, celo z nezakonitimi ukrepi,” so na sestanku z vodilnimi na MNZ poudarili policisti.
Poudaril je še, da so proti zamrznitvi plač, saj vseskozi poudarjajo, da jim država že od leta 2002 dolguje sredstva, kar približno znese okoli 180 evrov bruto na policista. Zahtevajo predvsem to, ”da se uresniči tisto, kar je bilo dogovorjeno". “Uprli se bomo varčevalnim ukrepom,” je še poudaril Petrovič.
Dejal je še, da bodo podprli protest, če se bodo zanj odločili tudi drugi sindikati v javnem sektorju.
Primanjkuje policistov
Ob tem je Prah glede varčevanja pojasnil, da lokalne policijske postaje že sedaj delujejo z zelo majhnim številom ljudi in da primanjkuje število policistov, ki delo opravljajo na terenu. "Menimo, da smo že s tem zelo veliko privarčevali," je izpostavil.
Spomnil je tudi, da tečejo pogovori o določenih prerazporeditvah znotraj policije in ministrstva, s čimer bi tudi privarčevali določena sredstva. Kakšne bodo premestitve zaposlenih na policiji, Prahu še ni znano, poudaril pa je, da bo sindikat pri tem sodeloval. Kot je poudaril, bodo premestitve podprli, če bodo dogovorjene z vsakim posameznikom; v nasprotnem primeru pa bodo "izvedli ustrezne postopke, da se zagotovi njihova pravna varnost".
Zavrnil pa je možnost, da bi kogar koli pošiljali v pokoj. Spomnil je, da je takšno razmišljanje razveljavilo že ustavno sodišče. "Vsak se sam odloči, kdaj bo šel v pokoj," je pojasnil. Prav tako po njegovih besedah na dosedanjih razgovorih s strani ministrstva ni bila omenjena možnost odpuščanja policistov. Prah je poudaril, da je članstvo sindikata proti kakršnemu koli posegu v plače; so proti njihovi zamrznitvi ali zniževanju. Kot je pojasnil, ravno kriza nosi s seboj veliko problemov in tudi več kriminala, kar se odraža na še obsežnejšem policijskem delu.
Predsednik sindikata je tudi spomnil, da so bili že s prejšnjo vlado sklenjeni dogovori glede nekaterih delovnih mest v policiji, ki pa ne v prejšnji ne v sedanji vladi niso bili izpeljani. Zato v sindikatu zahtevajo, da se tudi glede teh vprašanj pogovorijo s predstavniki vlade.
Ogorčeni nad odnosom vlade
Izvršni odbor Policijskega sindikata Slovenije je v ponedeljek na razširjeni seji s predsedniki območnih policijskih sindikatov obravnaval predlagane ukrepe vlade za zajezitev krize, s katerimi bi se javnim uslužbencem po eni varianti plače zamrznile, po drugi varianti pa celo znižale, je v sporočilu za javnost zapisal predsednik sindikata. Udeleženci sestanka so bili po njegovih besedah ogorčeni nad odnosom vlade do zaposlenih v javnem sektorju.
O vseh nadaljnjih ukrepih Policijskega sindikata Slovenije bo odločal svet Policijskega sindikata Slovenije in članstvo sprotno obveščal, je še sporočil Prah.
Kot je bilo rečeno včeraj, bo v policiji brez položajnih dodatkov in pooblastil ostalo več 100 ljudi. Notranji pregled je namreč odkril, da iste naloge v na primer kadrovski službi ali logistiki opravljajo različni ljudje tako na notranjem ministrstvu kot na policiji, kar pomeni nepotrebno dvojno delo. Približno 60 zaposlenih bo zato izgubilo stolček, nekatere bodo preusmerili znotraj sistema, nekaj pa jih bodo odpustili ali poslali v pokoj.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.