V imenu predlagateljev nujne seje komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je Gvido Kres (SLS) dejal, da lahko na podlagi analize primerov, ki so bili v zadnjih letih medijsko izpostavljeni, ugotovimo, da so se posamezni preiskovalni ukrepi, ki so se izvajali pod navedbo pregona organiziranega gospodarskega kriminala, uporabljali tudi za diskreditacijo vidnih posameznikov, katerih dejanja z gospodarsko kriminaliteto nimajo nobene zveze. Ob tem predlagatelji navajajo primere poslancev Zmaga Jelinčiča (SNS) in Andreja Magajne (nepovezani poslanci) ter županov Franca Kanglerja (Maribor) in Antona Štihca (Murska Sobota).
Zvonko Černač (SDS) je med drugim izpostavil, da je pri aretacijah omenjenih posameznikov sodelovalo veliko število ljudi, veliko je bilo medijskega hrupa, "učinka pa nobenega". Državljani, ki plačujejo policijo, po njegovih besedah pričakujejo, da bo "lovila prave lumpe", česar so policisti sicer sposobni.

"Uradni zaznamki kriminalistov ne držijo"
Mariborski župan Franc Kangler je spomnil, da je ovadil nekatere kriminaliste, ki so po njegovih besedah priredili dokumente, s katerimi so nato prepričali preiskovalnega sodnika, da je izdal odredbo za izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov. Druga kazenska ovadba zoper kriminaliste pa se nanaša na nezakonito tajno snemanje in prisluškovanje, je pojasnil Kangler.
Opozoril je na številne uradne zaznamke kriminalistov, ki po njegovih besedah ne držijo. Policija je tako med drugim trdila, da naj bi s strani Ivana Hajnška prejemal različna darila v obliki računalniške opreme, župan pa naj bi poskrbel za ureditev brezžičnega interneta in spletne strani Lovskega društva Duplek. Kot je dejal Kangler, ta lovska družina še danes nima interneta in ne spletnih strani.
Zanikal je tudi, da bi bil podkupljen na način, da naj bi od neznane osebe prejel darilo v višini najmanj 98.000 evrov, za kolikor naj bi ceneje dobil apartma na Pohorju, v zameno pa poskrbel za ponovno dodelitev koncesije Športnemu centru Pohorje za upravljanje z žičnicami. Obenem je zavrnil sprejemanje koristi za nezakonito posredovanje pri pridobivanju posla za Nigrad v Dravskih elektrarnah Maribor in domnevno oškodovanje Mestne občine Maribor v višini pol milijona evrov, do česar naj bi prišlo s tiho prodajo zemljišča mariborski Pravoslavni cerkvi.
Goršek zavrnil navedbe o politizaciji policije
Direktor policije Janko Goršek je opozoril, da so bile na račun preiskovalcev izrečene hude obtožbe in izrazil upanje, da bo sodna veja oblasti opravila svoje delo. Ostro pa je zavrnil navedbe o politizaciji dela policije, saj postopkov ne usmerja notranje ministrstvo, prav tako sam ne daje usmeritev kriminalistom. O konkretnem postopku ni govoril, izpostavil pa je, da "vatel slovenske ni policije levo ali desno, pač pa zakonito ali nezakonito".

Komisija se namerava na temo suma zlorabe preiskovalnih ukrepov policije za diskreditacijo nekaterih vidnejših politikov sestati vsaj še dvakrat. Po besedah Černača bodo z razpravo nadaljevali v petek, prav tako pa jo bo sklical tudi za 14. oktobra. V teh razpravah se bodo dotaknili še primerov poslancev Jelinčiča in Magajne ter župana Štihca.
Policija "ne dovoli", da bi postala sredstvo za medsebojna politična obračunavanja
"Slovenska policija je neodvisna in strokovna institucija, ki ne dovoli, da bi postala sredstvo za medsebojna politična obračunavanja". S temi besedami se je policija odzvala na današnje zasedanje parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.
Na policiji so v sporočilu za javnost zapisali, da zavračajo pavšalne navedbe o politizaciji, saj da nihče ne vpliva na delo policije in ne določa, katero zadevo naj obravnava ali ne. Po njihovih navedbah so tovrstni očitki vedno splošni, nekonkretizirani in kot taki puščajo velik prostor za manipulacijo.
Ob tem poudarjajo, da so kriminalisti, ki preiskujejo kazniva dejanja, pri svojem delu popolnoma suvereni, delo opravljajo izključno na podlagi kriminalistične stroke in zakonov ter v sodelovanju z državnimi tožilci. Prav tako je policija dolžna preiskovati kazniva dejanja "ne glede na aktualno družbeno dogajanje, v predvolilnem času, med volitvami, po volitvah in to ne glede na to, katere politične stranke so v vladi in v opoziciji in ne glede na to, kateri stranki pripada notranji minister," še izpostavljajo.
Res pa je, da so javne osebnosti, ki so se v zadnjih letih znašle v policijskih postopkih, praviloma tolmačile, da so preiskovalni ukrepi izvedeni zaradi njihove diskreditacije, menijo na policiji, kjer poudarjajo, da jih to ni in ne bo ustavilo.
Hkrati na policiji še pojasnjujejo, da predkazenske postopke najzahtevnejših oblik gospodarske in organizirane kriminalitete skoraj vedno usmerjajo pristojni državni tožilci, nikoli pa notranji minister, predsednik vlade ali katerikoli drug politik. Tudi zakon o kazenskem postopku natančno določa pogoje za izvajanje ukrepov policije, denimo nadzor telekomunikacij.
Na policiji še dodajajo, da niso oni tisti, ki javnosti posredujejo dokumente iz sodnih spisov, "pač pa je lahko to taktika obrambe osumljencev". Policija tako "lahko slovenski javnosti mirno pogleda v oči, saj svoje delo opravlja zakonito, strokovno in z vso predanostjo," so sklenili.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.