Policisti so zaostrili stavko, je potrdil predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič. Kot so sporočili iz obeh sindikatov PSS in Sindikata policistov Slovenije (SPS), gre za ''resno opozorilo vladi'', da se začne odgovorno pogajati o stavkovnih zahtevah obeh sindikatov, so še sporočili.
Predstavniki sindikatov ves čas ponavljajo, da stavka ni uperjena proti državljanom, in jih tudi naprošajo za ''razumevanje sindikalnega boja, saj smo zaradi neodzivnosti in poniževalnega odnosa, ki ga kaže vlada do zaposlenih v MNZ in policiji, prisiljeni uporabiti vse oblike sindikalnega boja, ki so nam po zakonu na razpolago''.
Uroševič je za 24ur.com pojasnil, da zaostritev stavke pomeni, da ''policisti izvajajo vse naloge, ki jih morajo v času stavke, vendar počasneje in temeljiteje'', saj pri samih postopkih skrbijo tako za svojo varnost kot za varnost udeležencev postopka. Kot primer je Uroševič navedel postopek obravnave prometne nesreče. Če je postopek v zvezi s prometno nesrečo sedaj trajal okoli dve uri, bo po zaostritvi stavke trajal okoli štiri ali pet ur, je navedel Uroševič. V postopkih s tujci bodo policisti sodelovali tudi z uradnimi prevajalci, je še dodal.
Na vprašanje, ali bi lahko temeljitejše delo podaljšalo čakanje na mejah, pa je Uroševič odgovoril, da morda tudi. ''Čeprav poskušamo biti na mejah razumljivi do tistih, ki prestopajo in seveda tudi do gospodarstva, da ne bi povzročali dodatne škode, bo verjetno prišlo do manjših zapletov in zastojev. Vendar želimo, da to ne bi bilo preveč izrazito,'' je pojasnil Uroševič. Eno uro za zdaj čakajo le tovorna vozila na mejnem prehodu Gruškovje pri izstopu iz države, poroča prometnoinformacijskih center.
"Javni napadi na ministra niso v duhu skupnega iskanja rešitve"
Uroševič je še potrdil, da so vložili kazensko ovadbo zoper ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, ki je zahteval odpoved pogodb o ureditvi medsebojnih razmerij med policijo in policijskima sindikatoma.
Z ministrstva za notranje zadeve pa so sporočili, da razumejo, da je stopnjevanje pritiska del sindikalnih prizadevanj za uveljavitev zahtev in tudi del socialnega dialoga, menijo pa, da javni napadi na ministra niso v duhu skupnega iskanja stične točke, ko bi se razmere toliko umirile, da bi se lahko pogovarjali o rešitvah. "Če se v javnosti ustvarja vtis, da mnenja izmenjujemo samo prek medijev, naj še enkrat povemo, da predstavniki ministrstva in policije redno komunicirajo s predstavnikoma obeh policijskih sindikatov in da ves čas iščemo kompromis," so odgovorili za 24ur.com in dodali, da samo v tem tednu načrtujejo dva sestanka. Na prvem se nameravajo pogovarjati o problemih, povezanih z izvajanjem nalog na mejnih prehodih, drugi sestanek pa bo namenjen ob oblikovanju in sklenitvi novega osnutka pogodbe za zagotavljanje pogojev za delo sindikatov, so sporočili z ministrstva.
"Izhodišče, iz katerega izhajamo, pa je razumevanje dveh različnih, a povezanih ravni iskanja rešitev, to je sistemske in resorne: na eni strani gre za ukrepe, ki jih sprejema Vlada Republike Slovenije in so nujni za izhod iz krize; o njih so se vlada in večina sindikatov javnega sektorja sporazumeli. Na drugi strani pa gre za izboljševanje delovnih pogojev za policiste," so poudarili in nadaljevali, da Gorenak vse sile usmerja v to, da bi čim bolj olajšal delovne pogoje policistov tudi v novih, protikrizno usmerjenih razmerah. Opozarjajo še, da so se v protikriznih razmerah znašli vsi javni uslužbenci, tudi policisti, in tudi drugi prebivalci te države.
KOMENTARJI (842)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.