Danes so začele veljati določbe zakona o prekrških, ki se nanašajo na preventivne ukrepe in so namenjene storilcem prekrškov v cestnem prometu. Novela zakona o prekrških, ki so jo poslanci potrdili februarja, je uvedla pomembni novosti, in sicer začasni odvzem vozniškega dovoljenja ter odložitev izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja.
Namen začasnega odvzema vozniškega dovoljenja je takojšnja odstranitev nevarnih voznikov s ceste. Gre za primere najhujših kršitev pravil o hitrosti vožnje, vožnjo pod vplivom alkohola ali prepovedanih drog in vožnjo v nasprotno smer od dovoljene na avtocesti, hitri cesti itd. Vozniško dovoljenje bo odvzela že policija ob ugotovitvi prekrška, o dokončnem začasnem odvzemu pa bo odločilo sodišče, je na petkovi predstavitvi novosti na Javni agenciji RS za varnost prometa pojasnil predstavnik policije Ivan Kapun.
V primeru, da voznik stori prekršek, za katerega je predpisana kazen v višini 18 kazenskih točk oz. sedem kazenskih točk pri vozniku začetniku, zaradi katere se mu po zakonu izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, bo lahko obdolženec pri sodišču vložil predlog za vrnitev začasno odvzetega dovoljenja, vendar pa bo moral priložiti zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem pregledu po zakonu o voznikih. Sodišče bo predlogu ugodilo, če bo ocenilo, da začasen odvzem ni neizogibno potreben za varnost cestnega prometa.
Namen ukrepa možnosti odložitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja pa je po besedah ministrstva ne le represija, temveč tudi odprava vzrokov za ponavljanje kršitev cestnoprometnih predpisov. Krajevno pristojno sodišče sme storilcu prekrška, ki mu je s sklepom izreklo prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, izvršitev te sankcije odložiti pod pogojem, da storilec v šestih do 24 mesecih ne stori hujšega prekrška in da izpolni obveznosti, ki jih določi sodišče na podlagi zakona o voznikih, in o tem sodišču dostavi dokazilo.
Te obveznosti so udeležba v programih dodatnega usposabljanja za varno vožnjo ali udeležba v ustreznem rehabilitacijskem programu, kot so edukacijske delavnice, psihosocialne delavnice oziroma programi zdravljenja odvisnosti. Rehabilitacijski programi so namenjeni večkratnim kršilcem prometnih predpisov in tistim, ki želijo spet pridobiti vozniško dovoljenje, je pojasnil direktor agencije Ljubo Zajc. Po njegovih besedah lahko učinke teh programov pričakujemo po dveh letih izvajanja, letno pa naj bi se v vse rehabilitacijske programe vključilo več kot 5000 kršiteljev.
S 43 evri do izbrisa štirih kazenskih točk
Program dodatnega usposabljanja za varno vožnjo, ki bo udeleženca stal 225 evrov, je namenjen tistim kršiteljem, pri katerih niso zaznali alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi. Program obsega teoretični in praktični del, ki se izvede v obliki vadbe varne vožnje.
Za prekrške, ki so povezani z vožnjo pod vplivom navedenih snovi, pa so namenjeni prostovoljni zdravstveni pregledi s svetovanjem, za katere bo kršitelj odštel 43 evrov. Izbris točk si s takim pregledom lahko zagotovi voznik začetnik oz. poklicni voznik, če je imel v organizmu do vključno 0,50 grama alkohola na kilogram krvi, oziroma drug voznik, če je imel v organizmu nad 0,50 do vključno 0,80 grama alkohola na kilogram krvi.
Voznik, ki je imel v organizmu več kot 0,80 do 1,10 grama alkohola na kilogram krvi, se lahko udeleži rehabilitacijskega programa, ki ga na podlagi ugotovitev predhodnega zdravstvenega pregleda določi zdravnik. Med rehabilitacijskimi programi so edukacijske delavnice, ki bodo kršitelja prometnih predpisov stale od 200 do 250 evrov, psihosocialne delavnice (od 480 do 540 evrov) in programi za zdravljenje odvisnosti.
Kot je pojasnila Vesna Kerstin Petrič z ministrstva za zdravje, voznik potrdilo o udeležbi na svetovanju, ki ne sme biti starejše od treh mesecev, sam predloži ministrstvu za pravosodje, ki mu iz evidence izbriše kazenske točke. Kontrolne preglede bodo izvajali v 11 pooblaščenih institucijah po vsej Sloveniji. Zdravstvene preglede s svetovanjem pa bodo izvajali v splošnih ambulantah izbrani zdravniki. Kerstin Petričeva pričakuje, da bo v povprečju posamezen zdravnik opravil od 2 do 3 tovrstne preglede na mesec.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.