Policisti so zaostrili stavko tako, da so začeli izločati dotrajano opremo, ki so jo za delo vseeno uporabljali, saj zanje ni nadomestil. Pogajanja z vlado so namreč zastala. Zataknilo se je pri točki, ki se nanaša na višje osnovne plače in odpravo podvrednotenih delovnih mest. Policisti vztrajajo, da se o drugih zadevah ne bodo pogajali, dokler ne dosežejo sporazuma o višjih plačah.
Finančno ministrstvo vztraja, da se kljub drugačnemu sklepu vlade sredstva za stavkovne zahteve poiščejo v proračunu MNZ – iz denarja, ki je namenjen za materialne stroške. To pa je po mnenju sindikatov nesprejemljivo, saj bo potem še manj denarja za obnovo dotrajane opreme, ki jo policisti uporabljajo pri svojem delu.
Premier Miro Cerar se je sicer danes sestal s skupino, pooblaščeno za pogajanja s policijskima sindikatoma, ki ga je seznanila z dosedanjimi aktivnostmi in nadaljevanjem dela pri pripravi pogajalskih stališč, so sporočili iz Cerarjevega kabineta. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je povedal, da so preigrali možnosti nadaljevanja in približevanja v pogajanjih.
Srečanja pri premierju sta se poleg ministra Koprivnikarja udeležili tudi vodja vladne pogajalske skupine in ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar ter državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar Erman.
Izločanje opreme
Da bi opozorili na nedopustnost krčenja sredstev za materialne stroške, so policisti medtem začeli izločati opremo, ki je dotrajana, neustrezna in zato tudi nevarna, a so jo ves čas uporabljali. Med njimi je tudi okoli 500 vozil, ki komaj še ustrezajo minimalnim tehničnim zahtevam. To ni problem policije, temveč vlade, ki ni nadomestila teh vozil, pravi Zoran Petrovič, predsednik Sindikata policistov Slovenije. "Mi govorimo o nevarni opremi. Začeli bomo z opozarjanjem. Tu je pristojen tudi inšpektorat," poudarja.
Materialna oprema zajema vse, od zgradb, delovnih prostorov do opreme. Med neustrezno opremo, ki je za delo neprimerna, so tudi oguljeni in pokvarjeni pisarniški stoli, pa več kot 20 let stari neprebojni jopiči, sredstva s potečenim rokom uporabe, zastarela oprema za prvo pomoč, dotrajane čelade in podobno. Nekaj te opreme so objavili tudi na Facebook strani Policijskega sindikata.
V sindikatih še pravijo, da je v času stavke padla motivacija za neko lastno dejavnost, zato policisti počno, kar je minimum za varnost v tej državi.
Kot smo vas že obveščali so pogajanja z Vlado RS dne 2. 12. 2015 bila prekinjena. Pogajanja sicer potekajo o 4. točki...
Posted by Policijski Sindikat Slovenije on Monday, December 7, 2015
Policijski stavkovni odbor je vse zaposlene pozval, da začnejo obveščati delodajalca o neprimernosti materialno-tehničnih sredstev, ki jih uporabljajo pri svojem delu.
Policistka se je na terenu zbodla, ker je nosila le rokavice iz lateksa
Da imajo policisti na terenu pogosto neprimerno opremo, pa dokazuje tudi zadnji incident, ki se je zgodil v nedeljo. Pri delu z migranti se je namreč poškodovala policistka, ki se je pri izvajanju varnostnega pregleda zbodla z iglo v roko. Varnosnti pregled je opravljala z rokamicami iz lateksa, ki kot poudarjajo na sindikatu, ne ponujajo ustrezne zaščite, a so edino zaščitno sredstvo, ki jih imajo na voljo policisti na terenu.
"Oba policijska sindikata že dlje časa opozarjata vodstvo policije, da nemudoma zagotovi vsem policistom ustrezno varovalno in zaščitno opremo, med drugim tudi ustrezne zaščitne (t.i. taktične) rokavice, ki policiste ustrezno ščitijo pred vrezi in vbodi," zato pozivajo v sindikatu. Rokavice naj bi sicer na policiji že dobavili, a jih po besedah sindikalistov, še vedno niso razdelili med policiste na terenu.
Opozorili so tudi na nedopustnost, da kljub številnim opozorilom, spremstvo avtobusov pri prevozih migrantov in beguncev opravlja samo en policist, kar ne ustreza varnostnim standardom.
GPU: Izločanje opreme ni stvar subjektivne presoje, ampak formalnih pravil
Izločanje tehnično izrabljene opreme ne more biti subjektivna presoja vsakega policista, saj se opremo lahko izloča le ob upoštevanju formalnih pravil postopka izločanja, pojasnjujejo na Generalni policijski upravi (GPU). Ne pričakujejo, da bi bilo delo policije po zadnji zaostritvi policijske stavke ovirano.
To pomeni, da vodja enot preko skrbnikov premoženja ugotovi, ali je oprema res neuporabna ali pokvarjena. Če je popravilo mogoče, jo je treba posredovati v popravilo. Če pa popravilo ni več mogoče ali strokovna služba oceni, da ni smotrno, opremo v skladu s postopki izloči iz uporabe in materialnega knjigovodstva. Enako kot za vso opremo velja tudi za vozila, pri čemer se lahko tehnična brezhibnost preverja le v skladu z zakonodajo, so navedli.
Dodali so, da so policisti sicer dolžni pred začetkom dela preveriti ustreznost opreme in pravočasno opozoriti na pomanjkljivost. Vodje pa morajo zagotoviti, da se naloge zagotovijo z ustrezno prerazporeditvijo opreme oziroma drugačno obliko dela glede na vrsto naloge.
"Sicer pa v policiji v primeru potreb tudi prerazporejamo posamezno opremo ali si jo po potrebi tudi izposodimo od kake druge institucije, zato delo zaradi tega ne bo ovirano," so še zagotovili.
Notranja ministrica ne pričakuje večjih težav
Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je pred dnevi v izjavi za medije v Bruslju poudarila, da mora izločanje opreme potekati po določenih postopkih in ne more biti prepuščeno subjektivnim ocenam, zato ne pričakuje večjih težav. Pojasnila je tudi, da so letos pridobili dodatna sredstva in nekaj opreme že nabavili.
Poudarila je, da proračun ministrstva za notranje zadeve (MNZ) ni namenjen zavezam preteklih vlad, saj svoja sredstva potrebujejo za nemoteno delo policije.
Spomnila je na odločitev vlade, da se stavkovne zahteve rešujejo v okviru dodatnih proračunskih sredstev, za katera morajo pridobiti soglasje finančnega ministrstva.
KOMENTARJI (684)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.