Sindikat policistov Slovenije (SPS) in Policijski sindikat Slovenije (PSS) sta danes dopoldne državnemu zboru predala 3.455 podpisov za začetek postopka o zakonodajnem referendumu glede novele zakona o dodatnih interventnih ukrepih za letošnje leto. Ta predvideva zadržanje izplačila regresa za en mesec, s tem pa želijo vladi pokazati, da ne more enostransko uveljaviti svoje volje. Podpise sta predala predsednika obeh sindikatov Zoran Petrovič (SPS) in Radivoj Uroševič (PSS).
Predsednik SPS Petrovič je pred vložitvijo podpisov dejal, da jih 393 še čaka na pošti, predsednik PSS Uroševič pa je dodal, da so med podpisi tudi imena priznanih Slovencev, a jih ni želel razkriti. Povedal je še, da so podpise prispevali tudi drugi državljani, ki niso člani omenjenih sindikatov.
Policisti še naprej stavkajo na delovnih mestih. Petrovič je danes še enkrat izpostavil, da je stavka legitimna in zakonita, policisti pa jo podpirajo, "ker jo enostavno razumejo". "Če kdo razlogov za stavko ne razume, živi na enem planetu, pa ne samo na Luni, ampak na kakšnem drugem, malo bolj oddaljenem," je nadaljeval.
Ob tem je poudaril, da oba sindikata z začetkom postopka za referendum – tukaj gre za vprašanje izplačila regresa v javnem sektorju in državnih podjetjih – nikomur ne zvišujeta regresa. Spomnil, je da vlada z novelo o dodatnih interventnih ukrepih, ki jo je državni zbor sprejel ta teden, enostransko posega tudi v gospodarstvo. Se pa strinja, da bi višino regresa pri proračunskih porabnikih lahko postavili na skupni imenovalec, vendar pa v skladu z zakonom, pravnim redom in ustavo.
Če vlada za njihove zahteve ne bo imela posluha, Petrovič meni, da bo moral policijski stavkovni odbor začeti izvajati ostrejši pritisk na vlado. O zaostritvi bi se lahko začeli pogovarjati že prihodnji teden, je dejal, Uroševič pa je dodal, da morda že po ponedeljkovih pogajanjih, če ne bo konkretnih premikov.
Zdaj bo moral predsednik državnega zbora Gregor Virant določiti rok za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov za razpis referenduma. Glede zbiranja teh podpisov pa je Petrovič optimističen. Meni, da je to pri 140.000 do 160.000 javnih uslužbencev realen scenarij.
Ogorčeno pismo ministrom in predsedniku vlade
Danes je PSS premierju Janezu Janši in drugim članom vlade napisal pismo, v katerem menijo, da so zadnje izjave ministrov za njih "najmanj žaljive", z njimi pa so tudi "prestopili mejo dobrega okusa". Najbolj pa jih je zbodla izjava ministra za gospodarstvo, razvoj in tehnologijo Radovana Žerjava, ki je dejal, da razmišljajo tudi o znižanju plač direktorjem NLB, SOD, Slovenskih železnic in podobnih, ki so v večinski državni lasti, vendar pa je pri tem opozoril, da imajo sklenjene pogodbe. Pri tem dodajajo, da očitno ni merilo to, da lahko podjetja, kot je npr. NLB, ustvarjajo ogromne izgube.
Dodajajo, da imajo tudi sami sklenjene pogodbe, ki jim dajejo tudi različne pravice, hkrati pa navajajo tudi, da jim morajo izplačati plačo, "ki je mizerna in tudi regres ne sme biti nižji od minimalne plače, pa niste nič kaj dosti razmišljali o tem, ali nam boste te pravice odvzeli". Zgroženo ugotavljajo, da so brez socialnega dialoga vložili pravno sporen zakon, s katerim so jim nekatere pravice drastično znižali, nekatere pa odvzeli.
Sprašujejo se, ali so ministra Žerjava prav razumeli glede tega, da znižanje plač tistim, "ki imajo že tako dovolj", ni realno, je pa realno jemati "policistom in zaposlenim v notranjem ministrstvu" ter da se z njimi ne bodo niti pogajali, temveč jim kar odvzeli. "Ali boste odvzeli bogatim, pa boste razmislili?"
V razmislek Žerjavu ponujajo tudi vprašanje, ali ni po njegovih izjavah in načelih "enakost pred zakonom, ki je zapisana v ustavi, postala le privilegij nekaterih izbrancev, ki jih zavestno ščitijo". Ugotavljajo tudi, da je Kapitalska družba (KAD) lani denar javnih uslužbencev oplemenitila z 0,6-odstotnim donosom, vodilni pa so za te dosežke prejemali enormne plače. "Če bi naš denar vezali na banko, bi bil donos vsaj 2,5-odstoten. Ni kaj, izjemno delo direktorjev, ki si nedvomno zaslužijo tako visoke plače, medtem ko nam policistom, ki rešujemo življenja, preiskujemo kazniva dejanja in varujemo življenje, osebno varnost in premoženje ljudi, namenite borih 714 evrov neto, pa še to nam želite zmanjšati za 10 odstotkov."
Zato izjave nekaterih ministrov, da se s policisti ne bodo posebej pogajali ter da z zbiranjem podpisov za uvedbo referenduma omogočajo izplačila visokih regresov v podjetjih v večinski državni lasti in da ne bodo izvzeti iz sistema javnih uslužbencev, ocenjujejo kot neresne, zavajajoče in žaljive do vseh državljanov.
Prepričani so, da bi lahko tudi v omenjenih podjetjih vlada prek nadzornih svetov od uprav podjetij zahtevala izplačilo regresov v višini minimalne plače. Janšo pa izrecno sprašujejo, ali so se morda z nekaterimi sindikati javnega sektorja, ki zdaj ne stavkajo, zastopajo pa interese najvišje plačanih javnih uslužbencev, dogovorili, da bodo izvzeti iz plačnega sistema.
"Ali nam sporočate, da so prav ti uslužbenci eni izmed bogatih privilegirancev, za katere enakost pred zakonom, za razliko od zaposlenih v policiji in MNZ, velja? Morda pozabljate, da je prav nam, policistom že ustavno sodišče pritrdilo, da smo svojevrsten poklic s pomembnim družbenim položajem in pravicami ter obveznostmi in da se za nas lahko sklepajo drugačni, bolj ugodni pogoji."
Podpora Združenja Sever
Policiste pri njihovih postopkih glede pogajanj z vlado, stavko in vložitvijo podpisov podpirajo tudi Policijski veterani vojne za Slovenijo 91 Združenja Sever. Predsednik Miha Molan je zapisal, da jih je v položaj, ko se morajo tudi s sindikalnimi oblikami pritiska boriti za ustrezno vrednotenje in boljše pogoje dela, pripeljala družbena realnost.
KOMENTARJI (997)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.