Vlada in policisti so se vrnili za pogajalsko mizo. Od uspeha pogajanj je odvisna tudi usoda varčevalnega zakona, saj sta policijska sindikata v četrtek v državni zbor vložila 4753 podpisov podpore za začetek postopka za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ. Vladna stran računa, da se bo s sindikatoma dogovorila in tako dosegla umik referendumske pobude.
Iz Sindikata policistov Slovenije (SPS) so po zaključku današnjih pogovorov sporočili, da so obravnavali stavkovne zahteve obeh sindikdatov in predloge za rešitev nastale situacije. "Vsebino in napredek v tem trenutku težko ocenimo," so zapisali v SPS. Pričakujejo pa, da se bodo našle ustrezne in sprejemljive rešitve, od česar bodo odvisni tudi nadaljnji ukrepi. Namigovanja o umiku podpisov za referendum pa odločno zavračajo.
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so pojasnili, da bodo pogajanja intenzivno potekala, saj je časa za dogovor le še do srede. V času pogajanj ministrstvo ne daje informacij oz. ne komentira aktualnega dogajanja.
Napredek naj bi sicer dosegli že na pogajanjih konec preteklega tedna, zato obe strani optimistično upata na dogovor. Za razliko od drugih sindikatov javnega sektorja policisti ne privolijo v nižanje plač in drugih prejemkov zaposlenih v policiji ter na ministrstvu za notranje zadeve, zato stavke tudi še niso prekinili. Kje je vlada policistom pripravljena popustiti, sicer ni jasno, postavlja pa se tudi vprašanje, kako bi v primeru popuščanja policijskima sindikatoma reagirali drugi javni uslužbenci, ki so v varčevanje že privolili.
Problemi so se z leti le še kopičili
Minister Andrej Vizjak sicer meni, da policiste ne žuli le to, kar je povzročeno z aktivnostjo sedanje vlade, temveč se je veliko stvari nabralo še iz preteklosti. Po njegovem mnenju je ravno to njihova "smola", da se zadeve že prej niso zapirale, temveč seštevale, in je zato zdaj veliko večji problem, kot bi sicer lahko bil.
Pereči temi pa se seveda nista mogla izogniti minister za notranje zadeve Vinko Gorenak in generalni direktor policije Janko Goršek, ki sta obiskala policijsko postajo Jesenice.
Gorenaku se ne zdi nenavadno, da pogovore s policijskima sindikatoma vodi minister za delo. Vizjak je namreč na vladni ravni vodil vse pogovore o osnovnih zahtevah sindikatov javnega sektorja, kot so plače, regresi in potni stroški. "To ni bil moj mandat in pravzaprav on to samo nadaljuje," je pojasnil notranji minister.
Goršek meni, da bodo pogajanja zahtevna, upa pa na pozitiven rezultat za obe strani. Grožnje z zaostrovanjem stavke in zbiranje podpisov za referendum po njegovi oceni "nikakor niso primeren način" za iskanje skupnih ciljev. Sindikata je zato tudi že pozval, naj upoštevata sedanje javnofinančno stanje v državi.
Ustavni pravnik Igor Kaučič je povedal, da policijska sindikata kot pobudnika prosto razpolagata s pobudo in jo lahko umakneta. Zakon pa po njegovih besedah dopušča tudi, da pobudnik umakne zahtevo za razpis referenduma. Tudi če bi sindikata zbrala potrebnih 40.000 podpisov, ni nujno, da vložita zahtevo za razpis referenduma.
Za dogovor je kljub vsemu zelo malo časa, a po mnenju Vizjaka ga je zelo pomembno doseči, še preden bi predsednik DZ Gregor Virant določil rok za zbiranje 40.000 podpisov, potrebnih za razpis referenduma. Če bi se teh nato nabralo dovolj, bo vlada skoraj zagotovo zahtevala ustavno presojo referendumske pobude.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.