Celjski kriminalisti so danes ob 6. uri zjutraj v Celju odvzeli prostost 52-letniku, so potrdili na Policijski upravi Celje. Šlo naj bi za nekdanjega direktorja Hypo Alpe Adria banke Božidarja Špana, ki naj bi ga sumili kaznivih dejanj v zvezi s poslovanjem banke in Vegradom. Špana so sicer popoldne izpustili, so pa kriminalisti pri njem opravili hišne preiskave in zasegli več škatel dokaznega gradiva.
S policije so sporočili, da so na območju PU Ljubljana in Celje potekale zaključne preiskave, v katerih so iskali materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku. V naslednjih dneh se bo nadaljeval popis in pregled zasežene poslovne dokumentacije, računalniške opreme ter drugih predmetov in podatkov, ki so bili zaseženi pri izvajanju hišnih preiskav oziroma zbiranju obvestil v predkazenskem postopku, dodajajo. Aktivnosti policije sicer usmerja specializirano državno tožilstvo.
Nekdanji vodilni bančniki banke Hypo in Hypo Leasing, neuradno gre za Špana, Antona Romiha in Andreja Potočnika, naj bi v poslih z Vegradom na svoje zasebne račune v Liechtensteinu prejeli okoli 10 milijonov evrov.
Ključno vprašanje v slovenskem delu afere Hypo je bilo, ali so med lastniki liechtensteinskega podjetja Immo Invest Fund, ki je od Vegrada leta 2007 prejelo 2,4 milijona evrov in ta denar nakazalo na britanske Deviške otoke, tudi nekdanji vodilni v skupini Hypo Alpe Adria Bank Slovenija.
V Hypu si želijo, da se primer podrobno razišče
Na današnje preiskave so se odzvali tudi v Hypo Alpe Adria. Zapisali so, da vse od lanskega februarja, ko je bilo zamenjano vodstvo banke, tesno sodeluje s predstavniki pristojnih organov. "Današnja preiskava je še korak več v intenzivni preiskavi morebitnih nepravilnosti pri poslovanju bivše uprave Hypo Alpe-Adria-Bank d. d. in bivšega vodstva Hypo Leasing d. o. o. Verjamemo v korektno, strokovno in zakonito delo pristojnih organov z željo, da se preteklost razišče čim bolj podrobno in da se morebitne nepravilnosti tudi ustrezno obravnavajo," so pojasnili.
Sporni posli z Vegradom
Kot je pisal Dnevnik, gre za prvo do zdaj znano finančno transakcijo, ki bi lahko propadlo gradbeno podjetje Vegrad pod vodstvom Hilde Tovšak neposredno povezovala z nekdanjimi vodilnimi v slovenskem Hypu. Ta je Vegrad v njegovih zlatih časih na veliko financirala; tik pred stečajem 2010 je bil Vegrad do Hypa izpostavljen za okoli 300 milijonov evrov, pri čemer so največji delež predstavljali posli s Hypo Leasingom.
Po ugotovitvah kriminalistov naj bi bilo po pisanju Dnevnika liechtensteinsko podjetje v lasti štirih nekdanjih vodilnih v skupini Hypo Alpe Adria Bank Slovenija. Deleže v njej naj bi imeli Špan, njegov naslednik Romih, nekdanji direktor Hypo Leasinga Andrej Potočnik in nekdanji prvi mož Hypo Alpe Adria Consultants Andrej Oblak.
Če ugotovitve kriminalistov držijo, je pred časom navedel časnik, to pomeni, da so našteti od Vegrada neposredno prejeli 2,4 milijona evrov. Čeprav gre v primerjavi s približno 40 milijoni evrov, ki jih je Vegrad med letoma 2005 in 2007 nakazal v Liechtenstein, za dokaj majhno vsoto, je prav lastništvo družbe Immo Invest Fund ključ do rešitve uganke, kdo je bil dejanski prejemnik denarja iz Vegrada.
S tem liechtensteinskim podjetjem je bilo povezano tudi panamsko podjetje Enjuan Management Corp. Temu je Vegrad avgusta 2007 za 80-odstotni delež v podjetju Gina, ki ima v lasti zemljišča za gradnjo študentskih domov za Bežigradom, nakazal 22 milijonov evrov. Uradni skrbnik družbe Immo Invest Fund, odvetnik Gerold Hoop iz Vaduza, pa je v tej vlogi nastopal pri vseh off-shore podjetjih, ki so od Vegrada prejela denar za nakupe zemljišč, projektnih podjetij in provizije, je še pisal časnik.
Nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak je o nakazilih v alpsko kneževino že pred časom povedala, da so kupovali podjetja, ki so bila lastniki zemljišč, saj je bil takšen Hypov poslovni model.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.