Policisti tudi letos med prazniki pričakujejo povečano uporabo pirotehničnih sredstev, zato tako kot vsako leto opozarjajo na nevarnosti njihove nepravilne uporabe. V osnovi je pirotehnika namenjena zabavi, še posebej v prazničnem obdobju, vendar so posledice nepravilne uporabe različne poškodbe, tudi hujše, največkrat pa so žrtve otroci. Zato policija že nekaj let pripravlja različne aktivnosti za zmanjšanje posledic nepravilne uporabe in tako je tudi letos.
Štiri vrste pirotehničnih izdelkov
Zakon o eksplozivih pirotehnične izdelke razvršča v štiri razrede, od tistih z najmanjšim učinkom do izdelkov za velike ognjemete, ki sodijo v četrti razred. Po določbah zakona je prodaja pirotehničnih izdelkov iz prvih dveh razredov (med drugim bengalskih vžigalic, pokajočih žabic, pasjih bombic, petard, rimskih svečk, majhnih ognjemetnih koles in raket), katerih glavni učinek je pok, dovoljena v času od 1. do 31. decembra. Kot rečeno, pa jih lahko uporabljamo od 26. decembra do 2. januarja. V tretji in četrti razred sicer sodijo izdelki za srednje in velike ognjemete, namenjene javnim prireditvam.
Kje izdelkov ni dovoljeno uporabljati
Policija ob tem opozarja, da je pirotehnične izdelke iz prvih dveh razredov, torej tiste z manjšim učinkom, prepovedano uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v javnih prevoznih sredstvih in na javnih shodih oz. prireditvah. Poleg tega je prodaja in uporaba izdelkov iz omenjenih razredov mladoletnikom do 15 leta starosti dovoljena le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.
Tudi smrtne žrtve
Na območju ljubljanske policijske uprave so v decembru lani in v prvi polovici letošnjega januarja pri uporabi pirotehnike zabeležili štiri poškodbe in celo eno smrtno žrtev, obravnavali pa so tudi 21 poškodovanj premoženja.
Statistični podatki sicer kažejo, da je vsako leto več poškodb, pa tudi zabeleženih primerov povzročene materialne škode (recimo poškodb poštnih nabiralnikov, avtomobilov, telefonskih govorilnic in stekel v stanovanjskih objektih) in ovadb oz. predlogov sodnikom za prekrške.
Tudi v letošnjem decembru policisti opažajo povečano uporabo pirotehničnih sredstev. Natančnih podatkov sicer še nimajo, v Ljubljani pa so opazili predvsem večjo uporabo pirotehnike na območju Šiške in v Mostah, zato so tam policisti tudi bolj aktivni.
Policija še opozarja, da je lahko nepravilna uporaba pirotehnike nevarna, na kar opozarjajo z nadaljevanjem projekta Bodi zvezda, ne meči petard. Z njim želijo uporabnike teh izdelkov opozoriti predvsem na pravilno uporabo in na ta način zmanjšati število poškodb, še posebej pri otrocih. Za projekt, pri katerem sodelujeta ministrstvo za šolstvo in inštitut za varovanje zdravja, so pripravili propagandno gradivo, in sicer plakate (350) ter razglednice (4100), ki so jih namestili oz. razdelili predvsem po ljubljanskih osnovnih šolah in na informacijskih točkah mestne občine.
Nakup le v specializiranih trgovinah
V skladu z veljavno slovensko zakonodajo je pirotehnične izdelke možno kupiti le v specializiranih trgovinah (piromarketi), ki izpolnjujejo vse pogoje in imajo izdano ustrezno dovoljenje za prodajo tovrstnih izdelkov.
Poleg tega pa zakon določa tudi, da je pirotehnična sredstva dovoljeno uporabljati le v skladu z navodili, ki jih izdelku priloži proizvajalec. Na kar opozarja tudi policija, ki odsvetuje nakupe pirotehnike drugje kot v trgovinah, ki imajo dovoljenje za to dejavnost, kupci pa naj od prodajalca zahtevajo tudi navodilo za uporabo.
Kazni niso majhne
Sodnik za prekrške lahko namreč izreče najmanj 100.000 tolarjev kazni za uporabo pirotehničnih izdelkov iz prvih dveh razredov pred 26. decembrom in po 2. januarju. Enako kazen lahko izreče tudi za uporabo na mestih, kjer je to prepovedano, pa tudi, kadar mladoletniki do 15 leta uporabljajo pirotehniko brez nadzora staršev ali skrbnikov. Podobna kazen sledi denimo tudi uporabi izdelkov v nasprotju z navodili proizvajalca.