Kot so zapisali v sporočilu za javnost, ki ga je podpisal predsednik sindikata Rok Cvetko, so bili v sredo "priča dogodkom, ko se je pravica državljank in državljanov do mirnega zbiranja in izražanja mnenj sprevrgla v huliganstvo, napade na policiste in brezglavo divjanje po ljubljanskih ulicah".
"Vemo, da so razni zamaskiranci in huligani sprva miren shod in mirno izražanje (drugačnih) mnenj spreobrnili v nasilje, to pa je zahtevalo več poškodovanih policistk in policistov. Zato vse državljanke in državljane pozivamo, da se pri uveljavljanju svojih pravic ne poslužujejo nasilja, ker ravno nasilje onemogoča uveljavljanje pravic," so navedli.
Dodali so, da se policisti zavedajo, "da nekateri predstavniki politične oblasti z nepremišljeno, neprimerno in žaljivo komunikacijo do drugačnih ali drugače mislečih izzivajo čustvene ali neracionalne reakcije ljudi". Zato so pozvali k strpnosti in izvajanju mirnih zbiranj, "ker so le takšna učinkovita pri nastavljanju ogledala političnim oblastem," so zapisali. Ob tem so dodali, da se sami proti odločitvam vlade in DZ, s katerimi se ne strinjajo, borijo trdo, a na praven in civiliziran način.
Navedli so še, da razumejo, da javnost policiste dojema kot predstavnike oblasti, vendar so "policisti (le) državni uslužbenci in smo dolžni izvajati svoje naloge skladno z veljavnimi predpisi". Politični oblasti pa so sporočili, da policisti več kot očitno postajajo žrtve njenih neracionalnih in provokativnih mnenj in stališč, zato jo pozivajo k strpnemu, razumnemu in spoštljivemu izražanju mnenj in stališč ter spoštovanju raznolikosti državljanov.
"V nasprotnem namreč prispeva k ogrožanju notranje varnosti v državi in poškodbam policistk in policistov. Zato naj se ne 'igra' z našimi pravicami, preneha s kadrovskim izčrpavanjem, političnimi pritiski, z zmerjanjem in žaljenjem in se obnaša državotvorno," je zapisal Cvetko. Oblastnike so pozvali tudi k obnovitvi socialnega partnerstva.
Na sredinem protestnem shodu v središču Ljubljane proti široki uveljavitvi pogojev preboleli, cepljeni, testirani je prišlo do izgredov. Skupina zbranih je v poslopje parlamenta in Policijo metala različne predmete, tudi pirotehniko in granitne kocke. Poškodovano je poslopje DZ, v dogajanju je bilo poškodovanih sedem policistov, Policija, ki je na shodu izgrednike razgnala tudi s solzivcem in vodnim topom, pa je pridržala devet ljudi.
Proti pogojevanju PCT so se v minulih dneh izrekli tudi v Sindikatu policistov Slovenije oziroma na po njihovi oceni nezakonit poseg v pravice iz delovnega razmerja, ko so vodje policijskih enot policiste brez pogoja PCT ob prihodu v službo v sredo izločili iz delovnega procesa in jih napotili domov. Ob večernem protestu pa so v sindikatu tvitnili, da zaradi velike množice ljudi na protestu pred DZ vodje policijskih enot policiste pod nujno kličejo v službo. "Tokrat PCT ni pogoj za nastop službe," so zapisali.
Na to se je odzval tudi premier Janez Janša, ki je tvitnil, da ko se Sindikat policistov odkrito postavi na drugo stran zakona, je čas, da pristojni ukrepajo. "Etika in sama narava odgovornega dela v Policiji predpostavljata, da je v ospredju varovanje zdravja in življenje vsakega človeka in ne obratno," je navedel.
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs pa je trditev, da naj bi v pomoč pri obvladovanju protestov vpoklicali tudi policiste, ki niso izpolnjevali pogojev PCT, označil za popolnoma deplasirano in kaže na to, da ne gre več za sindikat, ampak za "krilo ali pa forum stranke SD". V prihodnjih dneh bodo po njegovih besedah sicer videli, kako bodo v Policiji lahko delali vsi, ki pogojev PCT ne bodo izpolnjevali.
KOMENTARJI (564)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.