Svet Sindikata policistov Slovenije je danes soglasno sklenil, da bodo šli v protivladne demonstracije, je povedal predsednik sindikata Zoran Petrovič. Kdaj bodo demonstracije, še ni določeno, saj se želijo o tem dogovoriti s Policijskim sindikatom Slovenije. A pri demonstracijah bodo vztrajali tudi, če jim v sredo vlada popusti. "Zanesljivo bodo protesti ne glede na to, kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh," je glede sredinega nadaljevanja pogajanj med vlado in sindikati, na katerih se pričakuje, da bodo sindikati dobili nov vladni predlog varčevalnih ukrepov za prihodnje leto, dejal Petrovič.
V izjavi za medije je še pojasnil, da so sklepi sveta sindikata soglasni. "Absolutno zavračamo vsak poseg v plače in pravice zaposlenih v policiji," je dodal. Demonstracije bodo v Ljubljani, termin pa bodo uskladili s Policijskim sindikatom Slovenije. Meni namreč, da morajo enotno nastopiti proti vladi, "kajti ti ukrepi bodo prizadeli člane obeh sindikatov, vse zaposlene v policiji in tem ukrepom ne bo nihče ušel".
"Gre za to, da so že tako zastavljeni ukrepi v osnovi ciljali proti določeni poklicni skupini. Vlada je bila gluha za vse argumente in vse številke, ki smo jih predstavili. Ko odpove takšen miren in socialen dialog, je čas, da pridemo na ulice in demonstriramo enotnost zaposlenih v policiji, da na naš račun več varčevanja ne bo," je dodal.
Petrovič je poudaril, da vlada s predlaganimi varčevalnimi ukrepi ruši varnostni sistem. Že od 1. septembra je policijske vrste po njegovih navedbah zapustilo 20 sodelavcev, samo v ponedeljek pa se je za takšno potezo odločilo še najmanj deset policistov, ki izpolnjujejo upokojitvene pogoje. Letos je s policije odšlo že 192 policistov, pravi Petrovič in napoveduje, da bi se lahko v prihodnjih mesecih upokojilo še vsaj 250 policistov, medtem ko se od leta 2010 v policiji praktično ni zaposlovalo.
Od sredinih pogajanj z vlado pa Petrovič v prvi vrsti pričakuje, da bo umaknjen ukrep ukinitve dodatka za stalnost. Ta po njegovih besedah cilja na policiste kot največjo skupino poleg vojske, carine, pravosodnih policistov in gasilcev. A tudi takšna poteza ga ne bi prepričala, da bi vsaj zamrznili protest. "Odprta imamo številna vprašanja. Posamezni ukrepi so takšni, ki neposredno in izključno prizadenejo zaposlene v policiji. Skozi te ukrepe bi policisti izgubili tudi do štiri plačne razrede," je dejal.
Poleg tega je policiste močno vznemirila tudi petkova odločitev predsednice odbora DZ za notranje zadeve Lilijane Kozlovič (SMC), ki je prekinila sejo, namenjeno razpravi o varčevalnih ukrepih v policiji. Po njenem mnenju se namreč predvideni ukrepi nanašajo na ves javni sektor, zato naj se partnerji najprej pogovorijo za pogajalsko mizo. Po Petrovičevem mnenju je ta poteza nedemokratična, Kozlovičevi pa je po koncu seje dejal, "naj si posledice takšnega ravnanja pripiše sebi".
Štrukelj: Soliranja posameznih sindikatov ne pripeljejo do dobrih rezultatov
Soliranja posameznih sindikatov, ki se osredotočajo na zelo ozke poklicne interese, zaposlenih v javnem sektorju nikoli ne pripeljejo do dobrih rezultatov, pravi sindikalist Branimir Štrukelj. S tem se je odzval na napoved Sindikata policistov Slovenije o protivladnih protestih. Meni, da gre za tvegano igro, ki tudi ni dobra za sindikalno enotnost.
Takšna soliranja lahko po Štrukljevem mnenju sprožijo iste odzive tudi pri drugih sindikatih, kar na koncu lahko ogrozi enotno pogajalsko platformo sindikatov in škodi vsem. Kljub vsemu Štrukelj upa, da bo in ena in druga sindikalna pogajalska skupina ohranila enotnost ter se distancirala od "teh samostojnih akcij". Štrukelj tudi meni, da napoved Sindikata policistov Slovenije (SPS) vsaj za zdaj še ne bo vplivala na potek pogajanj med vlado in sindikati o varčevalnih ukrepih za prihodnje leto. "Je pa to seveda zelo tvegana igra, ki se lahko konča slabo za javne uslužbence," je dodal.
KOMENTARJI (298)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.