Iz policijskega sindikata Slovenije so sporočili, da se je po njihovih neuradnih podatkih v zadnjih treh letih poleg znižanja števila zaposlenih v policiji (že) za deset odstotkov največ prihranilo prav pri potnih stroških policistov. Ob tem navajajo podatke ministrstva za notranje zadeve, ki kažejo na stalno zniževanje stroškov prevoza za zaposlene na ministrstvu in v organih v sestavi v obdobju od letošnjega maja.
Med vzroki za zmanjšanje teh stroškov na ministrstvu navajajo zmanjšanje višine povračila za prevoženi kilometer, zmanjšanje števila prejemnikov povračil ter začasno premestitev dela javnih uslužbencev na terensko delo bliže kraju bivanja. V povprečju je tako povračilo za prevoz na delo v letošnjem avgustu znašalo 117 evrov na zaposlenega, potem ko je bilo avgusta lani 171 evrov.
"Poleg nešteto drugih razlogov imate pred sabo le še enega v vrsti, ki jasno kaže na dejstvo, da smo pri vseh zgodbah o varčevanju vedno najbolj na udaru prav policisti in drugi zaposleni na ministrstvu za notranje zadeve in policiji," je zapisal Policijski sindikat Slovenije. Podatke o izplačilu povračil za prevoz na delo so zahtevali tudi za celotno javno upravo, a jih niso prejeli.
Več kot očitno je, da vlada ponovno varčuje zgolj na plečih zaposlenih v policiji in ministrstvu za notranje zadeve ter ožji državni upravi, s čimer sama spodkopava temelje pravne države in vsem zelo jasno sporoča, da ji ni mar, v kako varni državi bomo živeli, so še opozorili policisti.
Ob tem pa je tudi predlog proračuna za naslednji dve leti z upoštevanimi prihranki pri plačah po njihovi oceni postavljen brez predhodne analize učinkov zakona za uravnoteženje javnih financ in je vnaprej načrtovan napad na pravice zaposlenih brez kakršnih koli predhodnih pogajanj, izračunov in iskanja rešitev v strukturnih reformah celotnega javnega sektorja.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.