Policijska sindikata sta na današnji skupni seji vladi soglasno postavila zahteve, med katerimi je tudi takojšen umik predlogov dodatnih posegov v plače in druge stroške dela zaposlenih. Če jim vlada ne bo prisluhnila, so zoper njo napovedali takojšen začetek vseh aktivnosti sindikalnega boja, napoved stavke in druge ukrepe.
"V tistem trenutku, ko bomo ocenili, da socialni dialog ne teče oziroma ne teče v želeno smer, bomo začeli z izvajanjem določenih oblik sindikalnega boja, med drugim ni izključena niti stavka," je po seji dejal predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič.
Po besedah predsednika Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zorana Petroviča potekajo tudi aktivnosti za proteste. A kot je pojasnil, bi bili to ločeni protesti za zaščito položaja policistov in ne gre za proteste, ki bi bili 3. decembra.
Policijska sindikata ne pristajata na nikakršne dodatne posege v plače. Kot je razumeti njuna predsednika, pa želijo tudi sprostitev sedaj veljavnih ukrepov. Zanje je namreč nesprejemljivo podaljšanje zamrznitve napredovanj tako v plačne razrede kot nazive, pa tudi podaljšanje veljavnosti znižane plačne lestvice, je pojasni Petrovič. Ti ukrepi so bili dogovorjeni za leto 2014, s koncem tega leta enostavno prenehajo veljati, je dodal Uroševič. A, kot je ugotavljal, jih je vladna pogajalska skupina očitno že vštela, ob njih pa bi želela še dodatne. Petrovič pa je izrazil tudi zaskrbljenost zaradi vala upokojevanj, ki je bil po njegovih navedbah sprožen na vseh organizacijskih enotah.
Sicer pa sindikata med drugim izražata nasprotovanje predlogu za ukinitev dodatka za stalnost in znižanje dodatka za delovno dobo. Kot opozarjata, sta omenjena dodatka predmet kolektivnega delovnega spora zaradi neizpolnjenega sporazuma med vlado in PSS v letu 2010, ki določa njuno povečanje in ne ukinitev ali zmanjšanje.
Sindikata zahtevata tudi takojšen umik dodatnih enostranskih predlogov na odhodkovni strani proračuna, ki še dodatno posegajo v pridobljene pravice zaposlenih, predvsem znižanje obsega dodatnega pokojninskega zavarovanja, spremembe statusa zaposlenih v policiji, ki so bile zavrnjene že v preteklih pogajanjih, in enostranska ukinitev akcije varovanja življenja in premoženja ob hkratni nameri vlade za podaljšanje ukrepov na področju plač za leto 2014 v leto 2015.
Od vlade tudi zahtevata, naj zagotovi, da vsa ostala ministrstva in drugi proračunski porabniki izvedejo racionalizacijo in reorganizacijo v obsegu, kot sta jo do sedaj že opravila policija in ministrstvo za notranje zadeve. Vlada naj jim predstavi tudi podatke o zaposlovanju in porabi denarja v državni upravi in širšem javnem sektorju vse od leta 2007, ti podatki pa naj bodo izhodišče za nadaljnje pogovore.
Prav tako policisti zahtevajo, naj jim takoj oziroma najpozneje pri decembrski plači poplačajo vse zapadle obveznosti na podlagi sklenjenih sporazumov, dogovorov, kolektivnih pogodb in pravnomočnih sodb, vlado pa pozivajo, naj pripravi spremembe zakona o policiji na področju nadomestil za civilna oblačila in rekreacijskega dopusta.
Zahteve PSS in SPS si lahko konkretneje preberete TUKAJ.
Setnikar Cankarjeva: Normativi in standardi v šolstvu ostajajo nespremenjeni
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar je ob prihodu na kongres Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) poudarila, da so iz varčevalnega predloga umaknjeni vsi ukrepi, ki bi imeli za posledico odpuščanja. To pomeni, da normativi in standardi v šolstvu ostajajo nespremenjeni. "Vlada ostaja na stališču, ki je zapisano tudi v koalicijski pogodbi, da ne bo sprejemala ukrepov, s katerimi bi se povečevalo število brezposelnih v Sloveniji. Taka stališča smo pripravili tudi mi in skupina, ki se je usklajevala, jih je sprejela," je dejala ministrica, ki je poudarila, da ne bo podprla nobenega ukrepa, s katerimi bi se povečala brezposelnost v državi.
Kot je pojasnila, so na ministrstvu vse predloge ministrstva za finance preverili in argumentirano nastopali proti njim. "Sistematično smo ugotavljali, kakšen bi bil finančni učinek in kakšen bi bil negativni učinek posameznega ukrepa," je povedala ministrica in dodala, da so na podlagi tega na današnjih usklajevanjih večino ukrepov umaknili. Ob tem pa na ministrstvu še naprej iščejo ukrepe, s katerimi bi v izobraževanju prihranili obljubljenih deset milijonov evrov. O morebitnih ukrepih ministrica še ni mogla spregovoriti, pojasnila pa je, da bodo prihranke med drugim iskali pri materialnih stroških in racionalizaciji na različnih področjih.
Štrukelj: Zadovoljni smo
Delegati Sviza so sicer že pred prihodom ministrice odločno nastopili proti predlogom varčevalnih ukrepov. "Smo odločno proti nižanju plač, krčenju mreže šol in odpuščanju delavcev," so poudarili, vlado pa pozvali, naj ne varčuje na račun otrok ter opozorili, da so drugače pripravljeni tudi na stavko.
Z novicami, ki jih je prinesla ministrica, so bili v Svizu vsekakor zadovoljni. Ministrica je s svojimi besedami večkrat požela aplavz zbranih delegatov. Kot je poudaril tajnik Sviza Branimir Štrukelj, je očitno prišlo do premika v sami vladi. Ministrica je držala obljubo ravnateljem glede umika ukrepov, ki bi povzročili odpuščanja. "Smo zelo zadovoljni, da so ti ukrepi odpravljeni," je sklenil. Hkrati je opozoril, da te odločite ne vplivajo na plačna pogajanja. "Sedaj moramo počakati na uradni predlog vladne pogajalske skupine, ki ga bomo verjetno dobili po prihodnji seji vlade. To bo verjetno odločilno tudi za nadaljnje aktivnosti in proteste," je še poudaril.
Pojasnili so, da je 9. kongres Sviz odločil, da med ukrepi na odhodkovni strani državnega proračuna za leto 2015, ki bi morali biti predmet pogajanj med vlado in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja, zavrne dodatno povišanje financiranja glasbenega šolstva s strani staršev. Zavrnil je tudi spremembe normativov za svetovalne delavce, administrativno-tehnične delavce in knjižničarje, znižanje obsega dejavnosti zaradi manjših generacij v srednjih šolah ter znižanje sredstev za splošne stroške delovanja in programskih materialnih stroškov v javnih zavodih na področju kulture.
Kongres Sviz zavrača tudi nekatere ukrepe, predlagane v okviru interventnega zakona o financiranju občin, in sicer ukinjanje pravne subjektivitete zavodov, ki imajo manj kot 15 zaposlenih, zmanjšanje prisotnosti vzgojitelja v oddelku in povečanje prisotnosti pomočnika vzgojitelja, ki bo nadomestil vzgojitelja, povečanje neposredne obveznosti vzgojitelja s 30 na 32,5 ure tedensko in pomočnika vzgojitelja s 35 na 36 ur tedensko ter spremembe šolskih okolišev in statusov osnovnih šol, so zapisali v sindikatu.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.