Z današnjim dnem se začenja prvi del preventivne akcije 0,0 Šofer - Trezna odločitev, ki vključuje povečan nadzor nad alkoholom in prepovedanimi drogami med vozniki v prometu in gostinskih lokalih. Poleg policijskih in inšpekcijskih aktivnosti bo poudarek tudi na preventivi in promociji.
V okviru akcije, ki so jo v preteklosti izvedli že večkrat, bo potekal poostren policijski nadzor nad vožnjo pod vplivom alkohola na slovenskih cestah ter prepovedjo prodaje in ponudbe opitim, poostren nadzor pa bodo izvajale tudi inšpekcijske službe.
Preventivne in promocijske aktivnosti bodo izvajali Javna agencija RS za varnost prometa, Nacionalni inštitut za javno zdravje ter nevladne organizacije, kot so Zveza šoferjev in avtomehanikov Slovenije, DrogArt, Društvo Žarek upanja, Varna pot in Zavod Vozim.
V sklopu akcije bo potekala tudi promocijska akcija Slovenija piha 0,0, ki so jo med mladimi vozniki začeli na maturantski paradi maja letos. Skupaj z agencijo za varnost prometa, izpitnimi centri in centri varne vožnje bodo o alkoholu ozaveščali mlade voznike oz. voznike začetnike.
Organizatorji akcije bodo aktivni tudi na slovenskih cestah. V sodelovanju s policisti bodo s sloganom Slovenija piha 0,0 trezne voznike vabili k sodelovanju v nagradni igri. Policisti bodo po preverjanju alkoholiziranosti voznikom, pri katerih bo preizkus pokazal 0,0, izročili letak z navodili za nagradno igro, ki bo potekala na družbenem omrežju Facebook.
Z višanjem stopnje alkohola se sposobnost voznika zmanjšuje
Tiskovni predstavnik PU Kranj Bojan Kos je v sporočilu za javnost ob tem zapisal, da tveganje za nesrečo povzroči že vožnja pri zelo nizki stopnji alkohola, njegov vpliv na voznika oz. udeleženca pa se začne že pri nizki vrednosti 0,09 mg/l. Pri tej stopnji se pri vozniku zmanjša sposobnost opazovanja premikajočih se luči, kar pomeni, da ponoči ni več sposoben pravilno oceniti razdalje do vozil, ki prihajajo nasproti ali jih dohiteva. Z višanjem stopnje alkohola pa se sposobnost voznika še zelo zmanjšuje, tveganje pa obratno bistveno povečuje.
Za primer: alkohol pri stopnji 0,14 mg/l zmanjša sposobnost globinskega opazovanja in otežuje pravilno ocenjevanje razdalj; pri 0,24 mg/l voznik zamuja pri spreminjanju smeri, težje zaznava luči, težko se prilagaja svetlobnim spremembam, bistveno pa se zmanjša tudi pozornost in zmožnost pravočasnega reagiranja; alkohol pri stopnji 0,48 mg/l pa pri vozniku povzroči težave pri vidu – zato se težko prilagaja svetlobnim spremembam; zožen je njegov zorni kot oči – zato ne dojema, kaj prihaja z njegove leve ali desne strani; zaznamovanje in ocenjevanje globine prostora in pozornost se zmanjšata za polovico – zato vozi na prekratki varnostni razdalji; povečuje se reakcijski čas in z njim pot ustavljanja – zato voznik na nevarnosti reagira počasi ali pa sploh ne; možnost udeležbe v prometni nesreči pa se v primerjavi s treznim voznikom poveča za 25-krat. Zato vozite le trezni in v akciji 0,00 šofer prispevajte svoj delež k varnosti v prometu.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.