Akcija, ki se je začela danes in bo trajala do vključno nedelje, poteka v sklopu evropsko usklajenega nadzora nad uporabo varnostnih pasov Seatbelt.
Policisti bodo poostrene aktivnosti nadzora izvajali tako med rednim delom kot v obliki različnih poostrenih nadzorov cestnega prometa. Namen akcije je ozavestiti čim več ljudi, da varnostni pas v primeru prometne nesreče predstavlja razliko med življenjem in smrtjo. Še vedno namreč varnostnega pasu večinoma ne uporabljajo potniki na zadnjih sedežih avtomobilov in v avtobusih, izboljšali pa bi lahko tudi pripenjanje otrok, so sporočili z Agencije RS za varnost prometa.
V preventivni akciji Varnostni pas sodelujejo tudi organi lokalnih skupnosti in nevladne organizacije, njihov skupen cilj pa je še povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo, razširiti znanje pravilne namestitve varnostnega pasu, še bolj dvigniti kulturo zavedanja ter posledično zmanjšati najhujše posledice prometnih nesreč. Večina ljudi sicer pozitivno ocenjuje uporabo varnostnih pasov, a v praksi po navedbah agencije nekateri nimajo razvite te vedenjske navade ter podcenjujejo možnosti in možne posledice trka.

V času akcije bo agencija z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter šolami in vrtci pozornost namenila ustreznosti šolskega prevoza. S policijo bo danes v Ljubljani potekala skupna akcija nadzora in opozarjanja, v kateri bodo imeli vozniki možnost, da z napravo zaletavček, ki simulira trk pri hitrost 11 kilometrov na uro, občutijo, kako hitro se lahko zgodi najhujše.
V sredo bodo v Mariboru na večjem dogodku predstavili pravilno uporabo varnostnih pasov in projekt Pasavček, v katerem so s simpatično maskoto poskrbeli za spremljanje pripetosti na vsaki vožnji in izobraževanje. S projektnim delom in uporabo demo sedežev v projektu Pasavček prenašajo sporočilo akcije naprej, aktivnosti pa temeljijo na pozitivni spodbudi, saj otroci za redno pripenjanje v avtomobilu za nagrado prejmejo figurico pasavčka, ki se z ježki pripne na varnostni pas in jo ima otrok lahko v avtomobilu.
V četrtek bo v okviru nacionalne akcije agencija izobraževala in usposabljala učitelje vožnje v sodelovanju z Izpitnim centrom Kranj. Šolam vožnje je tudi posredovala informacije, naj namenijo učno uro pravilni uporabi varnostnega pasu v obliki e-predstavitve. Poleg tega bo agencija v času akcije ozaveščala in informirala kandidate za voznike pri izpitni vožnji.
PU Maribor: Cilj je povečanje uporabe pasu un zmanjšanje števila mrtvih
Kot so sporočili s Policijske uprave Maribor, je cilj navedenih aktivnosti povečanje uporabe varnostnega pasu v osebnih avtomobilih, tovornih vozilih in avtobusih ter posledično zmanjšanje števila mrtvih in hudo telesno poškodovanih v prometnih nesrečah zaradi neuporabe varnostnega pasu. V lanskih prometnih nesrečah s smrtnim izidom ali hudimi poškodbami na mariborskem območju je bila namreč pripeta le okoli polovica udeležencev. Pri hujših prometnih nesrečah izstopa še posebej neuporaba varnostnih pasov potnikov na zadnjih sedežih osebnih avtomobilov.
PU Kranj: Opustite izgovore, da vas pas moti
Če ne uporabljate varnostnega pasu, imate v primeru nesreče zelo malo možnosti, da ostanete nepoškodovani. Zato se pripnite in se raje ne zanašajte na to, da vas bodo rešili drugi elementi varnosti v vozilu, pa opozarja tiskovni predstavnik PU Kranj Bojan Kos. "Dejstvo je namreč, da je pri reševanju življenj in preprečevanju telesnih poškodb v prometnih nesrečah najbolj učinkovit ravno varnostni pas. Da se pripnete, pa potrebujete samo nekaj sekund in to v kombinaciji z zračnimi blazinami in drugimi elementi varnosti zagotavlja najboljšo zaščito voznikom in vsem potnikom. To je nekaj, kar zagotovo drži, izgovori, da pas ni bil uporabljen, ker da gre za kratko razdaljo vožnje, poznano okolje, nizko hitrost, pozabljivost ali da je moteč, pa niso razlogi, ki bi kakorkoli zadostili pojmu varnosti," je zapisal. Enako velja tudi za otroke, ki morajo biti v vozilu v okviru predpisov in pod enakimi pogoji kot vozniki in odrasli potniki zavarovani z ustreznim zadrževalnim sistemom, je še dodal Kos.
PU Koper: Razmere so boljše kot lani
Prometnovarnostne razmere so bile na območju PU Koper v letu 2015 glede na posledice prometnih nesreč boljše kot v enakem obdobju 2014. Obravnavali so sedem odstotkov manj prometnih nesreč in 35 odstotkov manj prometnih nesreč s telesnimi poškodbami. Od tega so obravnavali 12 (leto prej 14) prometnih nesreč s smrtnim izidom, v katerih je 12 (15) udeležencev umrlo, so sporočili policisti.
Delež uporabe varnostnih pasov pri udeležencih prometnih nesreč je bil v letu 2015 73 % (74 %). V prometnih nesrečah IV. kategorije oziroma pri umrlih udeležencih, ki bi lahko uporabljali varnostne pasove, je bil delež uporabe varnostnih pasov 80 % (80 %), pri hudo telesno poškodovanih udeležencih pa 65 % (56 %).
Tudi statistični podatki o ugotovljenih kršitvah neuporabe varnostnih pasov izkazujejo, da je tovrstna problematika še vedno dokaj pogosta. Pri nadzoru cestnega prometa so na območju PU Koper Koper ugotovili 1888 (2221) ali 15 % manj tovrstnih kršitev, so še sporočili.
V nesreči hudo poškodovan potnik, ki ni uporabljal varnostnega pasu
S PU Novo mesto so sporočili, da so policisti Policijske postaje Črnomelj v soboto nekaj po 1. uri ponoči med kontrolo prometa v Črnomlju opazili voznika, ki je vozil avtomobil brez prižganih žarometov. Zapeljali so za kršiteljem, ki je vijugal po vozišču, vozil z neprilagojeno hitrostjo in ogrožal ostale udeležence v prometu. Zaradi neprilagojene hitrosti je avtomobil pričelo zanašati in ga obrnilo, kršitelj pa je kljub svetlobnim in zvočnim signalom, s katerimi so ga policisti ustavljali, ponovno sunkovito speljal in z veliko hitrostjo nadaljeval z vožnjo proti Adelšičem. V ovinku je zaradi neprilagojene hitrosti izgubil oblast nad vozilom, zapeljal s ceste na zelenico in trčil v betonski robnik. Avtomobil je po trčenju odbilo v stanovanjsko hišo.
V nesreči se je hudo poškodoval 24-letni potnik, ki je sedel na spredenjem sedežu v vozilu. Mladoletni voznik in mladoletni potnik, ki je sedel na zadnjem sedežu, se v nesreči nista poškodovala. Nihče od udeležencev med vožnjo ni uporabljal varnostnega pasu.
Mladoletni voznik, ki nima veljavnega vozniškega dovoljenja, je imel v litru izdihanega zraka 0,90 miligramov alkohola (1,87 g/kg). Policisti nadaljujejo s preiskavo in ugotavljanjem okoliščin nesreče. O kršitvah cestno prometnih predpisov so obvestili starše mladoletnika.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.