Leta 2021 je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 96 pešcev ali 16 odstotkov več kot leto prej. Eden od njih umrl, 11 jih je bilo hudo telesno poškodovanih, 76 pa lahko, kar je 41 odstotkov več kot lani, so sporočili statistiko predstavniki Policijske uprave (PU) Maribor.
Po njihovih navedbah je najpogostejši vzrok prometnih nesreč, v katerih so udeleženi pešci, neupoštevanje pravil o prednosti. Sledijo neprilagojena hitrost, premiki z vozilom in nepravilnosti v ravnanju pešcev. Pešci so sicer na cestah najranljivejši v jesenskih, zimskih in zgodnjih spomladanskih mesecih, ko so tudi v večjem številu udeleženi v prometu – denimo med delavniki, v določenih časovnih intervalih, ko je vidljivost slabša, in v naseljih.
Jutri, 22. februarja 2022, poostren nadzor v Mariboru med 6. in 13. uro
V okviru poostrenih aktivnosti za zagotavljanje večje varnosti pešcev, ki na območju RS Slovenije potekajo med 21. in 27. februarjem 2022, bodo na območju PU Maribor v torek, 22. februarja 2022, med 6. in 13. uro izvedli poostren nadzor cestnega prometa, pri tem pa bodo zlasti pozorni na kršitve pešcev in voznikov, ki ogrožajo pešce. "V poostrenem nadzoru bomo poudarek namenili tudi ugotavljanju kršitev voznikov lahkih motornih vozil," so sporočili s PU Maribor.
Policisti voznikom svetujejo:
– upoštevajte, da so na cestah tudi pešci, odstopite jim prednost (posebej pozorni bodite pred prehodi za pešce, ki niso opremljeni s svetlobnimi prometnimi znaki);
– hitrost prilagodite razmeram in dosledno upoštevajte omejitve hitrosti;
– na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, vozite še posebej previdno (pred šolami, v naseljih);
– zunaj naselij vozite po sredini prometnega pasu, da zmanjšate možnost trka s pešcem, ki hodi ob vozišču;
– posebej pozorni bodite na pešce ob slabši vidljivosti (npr. megla, zgodnji jutranji, večerni in nočni čas).
Pešcem svetujejo:
– poskrbite, da boste v prometu vidni: nosite svetla oblačila in predmete, ki izboljšajo vidnost pešca (odsevne trakove, kresničke);
– upoštevajte cestnoprometne predpise: prečkajte cesto na označenih prehodih za pešce, hodite po pločnikih (če obstajajo) oziroma ob levem robu ceste;
– predvidevajte ravnanje drugih udeležencev v prometu.
Po statističnih podatkih, ki jih Policija navaja na spletni strani, delež udeleženosti pešcev v prometnih nesrečah v povprečju znaša 15,3 odstotka (v desetih letih je bilo od skupno 2.912 umrlih ljudi 447 pešcev). Pešci lahko s svojim ravnanjem pomembno prispevajo k večji varnosti, če upoštevajo zgornje nasvete. "Veliko pešcev, predvsem starejših moških, je tudi pod vplivom alkohola, zaradi česar ne zaznajo prihajajočih vozil oz. se ne morejo pravočasno umakniti," še opozarja Policija na spletni strani.
Ob tem izpostavlja, da je najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na težo posledic v prometnih nesrečah z udeležbo pešcev, hitrost vozila. Študije namreč kažejo, da bo pešec najverjetneje utrpel le lažje poškodbe pri trku z vozilom, ki vozi s hitrostjo okrog 30 kilometrov na uro. Že pri trku z vozilom, ki pelje 48 kilometrov na uro, je verjetnost hujše in smrtne poškodbe 50-odstotna, pri trku s hitrostjo 64 kilometrov na uro pa je verjetnost za smrtne poškodbe pešca že 90-odstotna.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.