28-letni Slovenec M. P. je doživel neprijetno izkušnjo med dopustovanjem na Hrvaškem. V Baško Polje je vzel tudi svojega labradorca Johna, ki ga je prijavil v kampu, kjer so dovoljeni hišni ljubljenci. Zanj je dnevno odštel 2,60 evra.
Prvi dan, 4. avgusta, se je z Johnom popoldne odpravil na plažo, ki sicer ni v sklopu kampa, so pa na njej dovoljeni psi. Vseskozi ga je imel na povodcu, je zatrdil. Ko pa se je s psom odpravil v morje, je očitno zmotil enega izmed obiskovalcev plaže, ki je poklical policijo. Ob prihodu policistov je pogovor z M. P. stekel v angleškem jeziku. Moža postave naj bi zahtevala, naj takoj zapusti plažo. Vprašal je, zakaj, saj so bili psi na plaži dovoljeni. ''Ni bilo znaka za prepoved, na recepciji so mi rekli, da je pes lahko na plaži.'' Kljub temu sta policista, stara okoli 20 in 25 let, vztrajala, da mora zapustiti plažo. Ker ni ubogal, ''sta med seboj začela govoriti, da sem 'govno' in podobno''. Zagrozila naj bi mu celo z 12-urnim pridržanjem, ''če se ne bom umiril''.
Na koncu sta zahtevala osebno izkaznico, zato so šli skupaj na recepcijo, kje so bili njegovi dokumenti. Z receptorjem pa je M. P. spregovoril v hrvaščini, takrat pa sta policista, s katerima se je na plaži pogovarjal v angleščini, "prebledela, saj sta ugotovila, da je razumel njune grde besede''. Receptor je poklical direktorja kampa, ki je na kraju potrdil, da so psi dovoljeni, in opozoril policista, da za njuno početje ni podlage. Kljub vsemu sta popisala podatke M. P., kazni pa mu nista napisala, ''saj ni bilo pravne podlage, pa tudi pes ni nikomur ničesar naredil''.
Po dogodku se je odpravil na policijo v Makarsko, da bi se pritožil. Opravičili so se in mu svetovali, naj gre raje na plažo, kjer ni toliko ljudi. Pritožbe niso hoteli zapisati, zato resno razmišlja, da bi se pritožil po drugi poti v Sloveniji. M. P. je imel neprijetno izkušnjo le s policisti, "zaposleni v kampu z direktorjem na čelu so bili izredno prijazni". Poleg ''nekorektnega vedenja policistov'' ga moti tudi, ker so se spravili le nanj, čeprav je bilo na plaži še vsaj pet psov. Poudaril pa je, da je imel prvič takšno neprijetno izkušnjo. V letu dni je bil namreč z Johnom, ki je šolan pes, vsaj desetkrat na Hrvaškem, pa ni bilo nobenih težav.
Direktor kampa: John je bil miren in prijazen
Direktor kampa Mario Gojak je za 24ur.com povedal, da dogodkov na plaži ne more komentirati, saj ga ni bilo zraven. Je pa dejal, da sta se policista na recepciji vedla povsem primerno. Pregledala sta dokumente, zatem pa odšla, brez da bi napisala kazen. Poudaril je tudi, da z Johnom niso imeli nikakršnih težav, da je miren in prijazen. Poudaril pa je, da sta se policista odzvala na prijavo, ker se morata po uradni dolžnosti. Po njegovem vedenju so bili na plaži tudi drugi psi, vendar je labradorec očitno zmotil enega izmed obiskovalcev plaže, ki je poklical policijo. Po Gojakovih besedah gre za prvi takšen primer v njihovem kampu, kjer zaradi psov niso imeli nikoli težav.
Na splitsko-dalmatinski policijski upravi bodo informacijo preverili, je zatrdila predstavnica policije Marina Kraljević Gudelj. Zadevo je poslala načelniku makarske policijske postaje, odgovor lahko pričakujemo v 15 dneh, je dodala.
KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.