Center za forenzične preiskave na Generalni policijski upravi in ljubljanska strojna fakulteta sta na policijskem vadbišču v Gotenici izvedla testiranje neprebojnih jopičev in streliva s t. i. votlim vrhom. Testiranja so po besedah vodje centra Franca Sabljiča pokazala, da so jopiči varni, strelivo pa da se vede tako, kot so pričakovali.
Policijski jopiči, ki jih slovenska policija uporablja od leta 1991, so lahko po Sabljičevih besedah tako v uporabi še nekaj let, čeprav jih bo policija postopoma nadomeščala z novimi. Tudi strelivo s t. i. votlim vrhom, ki ga sicer že uporablja slovenska kriminalistična policija in je manj nevarno za okolico, se po njegovih besedah vede po pričakovanjih, tako da ga bo lahko v letošnjem in naslednjem letu začela uporabljati tudi redna policija.
V prvem preizkusu so predstavniki centra streljali v neprebojni jopič, ki so ga namestili na posebno balistično želatino, ki ima podobno gostoto kot človeško telo. Po streljanju je želatina ostala nedotaknjena, kar pomeni, da ga krogla ni prebila in je varen.
V drugem preizkusu so jopič namestili še na plastelin in ugotavljali, kakšno udrtino je na njem pustil jopič, potem ko ga je zadela krogla. Preizkus je pokazal, da udrtina ni globlja od predpisane, kar pomeni, da je jopič tudi v tem delu prestal preizkus.
V neprebojne jopiče so po besedah Sabljiča streljali s strelivom magnum 44, ki velja za najmočnejše strelivo za pištole, saj ima dvakrat večjo energijo od običajnega pištolskega streliva. Če jopiči prestanejo preizkus, to pomeni, da zaustavijo tudi vse drugo pištolsko strelivo.
Če bi preizkus spodletel, bi morali jopiče zamenjati
Če bi test spodletel, bi sicer iz uporabe umaknili vse preostale jopiče iz iste serije. Te so sicer ob nakupu leta 1991 imeli desetletno garancijo, vendar po Sabljičevih besedah velja, da se lahko njihova uporaba podaljša še za nadaljnjih pet do deset let, če prestanejo potrebna testiranja.
Na koncu so predstavniki forenzičnega centra izvedli še streljanje v balistično želatino s strelivom, ki ima kroglo s t. i. votlim in mehkim vrhom. Gre za kroglo, ki se hitro ustavi v telesu, hkrati pa je bolj varna za okolico, saj se ne odbija od ovir. Ker je krogla ostala v balistični želatini, je splošna ugotovitev preizkusa po Sabljičevih besedah ta, da se vede, kot so pričakovali.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.