Svet Policijskega sindikata Slovenije (PSS) je na včerajšnji 4. korespondenčni seji soglasno ugotovil, da vlada neposredno krši II. točko Sporazuma o razreševanju stavkovnih zahtev, s čimer so izpolnjeni pogoji za napoved stavke zaposlenih na Ministrstvu za notranje zadeve (MNZ), Policiji in Inšpektoratu za notranje zadeve (IRSNZ).
Omenjena točka govori o tem, da se vlada zavezuje, da se v roku 60 dni po podpisu sporazuma pri neodvisni strokovni instituciji naroči izvedbo primerjalne analize vrednotenj delovnih mest za zaposlene v javni upravi s posebnimi pooblastili (uniformirani poklici).
Zato so sprejeli sklep, da začnejo pripravo stavkovnih zahtev in gradiv ter drugih aktov za izvajanje stavke. Po potrditvi gradiva organov sindikata se napove stavka zaposlenih v MNZ z organoma v sestavi, so sporočili.
Soglasno so sprejeli tudi sklep, da se od vlade zahteva, da prekliče oziroma odpravi sklep z dne 23. septembra 2020, ki ga je sprejela na 33. redni seji "na podlagi pomanjkljive, zavajajoče in političnointeresno prilagojene informacije" o realizaciji omenjene točke sporazuma z dne 21. september 2020, ki jo je pripravilo Ministrstvo za javno upravo (MJU).
Na omenjeni seji se je vlada seznanila z Neodvisno strokovno analizo ustreznega vrednotenja delovnih mest pooblaščenih uradnih oseb s posebnimi pooblastili, ki jo je izvedla Fakulteta za upravo na podlagi izvedenega postopka oddaje javnega naročila in sklenjene pogodbe. Kot je sporočilo MJU, iz njenih rezultatov ne izhaja podlaga za višje uvrščanje delovnih mest in nazivov policistov v plačne razrede. "Analiza je pokazala, da sicer obstajajo manjša odstopanja zahtevnosti določenih delovnih mest znotraj nekaterih tarifnih razredov, ki pa ne kažejo, da bi bila delovna mesta policistov sistemsko podvrednotena glede na delovna mesta ostalih uniformiranih poklicev." Ocenili so, da upoštevaje določbe Stavkovnega sporazuma vlada ni zavezana predlagati kakršnekoli druge spremembe uvrstitev v plačne razrede delovnih mest in nazivov ostalih obravnavanih uniformiranih poklicev.
Predsednik sindikata Rok Cvetko je za STA dejal, da vlada z ugotovitvenim sklepom sledi informaciji ministrstva za javno upravo, ki pa je po njegovih besedah rezultate analize interpretiralo enostransko in manipulativno. Analiza namreč zgolj primerja zahtevnost delovnih mest, pri interpretaciji pa se v sindikatu ne strinjajo z vladno ugotovitvijo.
Kot pravi, bi po sporazumu morali primerjati izhodiščna delovna mesta, ki so enako vrednotena. Policist v šestem tarifnem razredu začne v 27. plačnem razredu in delovno mesto tega policista bi morali po zahtevnosti primerjati z delovnimi mesti pravosodnih policistov ali vojakov, ki so prav tako v 27. plačnem razredu. V analizi pa so primerjali delovna mesta vojakov, "ki so že danes uvrščena dva plačna razreda višje", pravi. Ugotovitev avtorjev analize, da je zahtevnost teh delovnih mest enaka, po njegovih besedah torej pomeni, da policistom pripadata dva plačna razreda.
Čeprav je analiza, kot pravi Cvetko, nestrokovna in pomanjkljiva ter ne vsebuje vsega, kar bi po sporazumu morala, pa "kljub temu iz nje jasno izhaja, da je policijsko delo podvrednoteno". Na vlado in notranje ministrstvo so poslali več dopisov, a njihovim argumentom niso prisluhnili. Zato so sprejeli sklep, da začnejo s pripravo na stavko.
Zahtevajo, da vlada omenjeni ugotovitveni sklep umakne, in se analizo dopolnil z ustrezno interpretacijo njenega avtorja, ki je zdaj ni podal, ali pa se naroči novo analizo. Sicer bi po njihovem prepričanju morali pripraviti nov tarifni del h kolektivni pogodbi za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti ter "na podlagi izsledkov raziskave" za policiste določiti dva plačna razreda višje izhodišče.
Oba dokumenta PSS si lahko preberete spodaj v priponkah.
KOMENTARJI (304)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.