Ali ima vlada resničen interes za razrešitev spora, bo po mnenju predsednika sindikata Roka Cvetka jasno v naslednjih dneh. Kot je povedal, so v sindikatu sklep o aktivnem pripravljanju na stavko objavili tretjega decembra, petega decembra pa so k resnemu pristopu k razreševanju zahtev pozvali tudi predsednika vlade, od katerega do danes niso prejeli odziva.
Po oceni sindikata vlada krši stavkovni sporazum iz leta 2018 v zvezi z analizo vrednotenja delovnih mest za uniformirane poklice. Po mnenju sindikata bi namreč morali na podlagi ugotovitev analize, ki jo je izvedla fakulteta za upravo, vsi policisti dobiti višjo osnovno plačo. Kot so povedali, mora vlada stavkovni sporazum upoštevati ne glede na to, ali ji to ustreza. "Vlada ne spoštuje sklenjenih pogodb, kar na drugi strani vsakodnevno pričakuje od vseh ostalih državljanov," so dodali.
Za izpolnitev te zaveze na podlagi sporazuma iz leta 2018 po njihovih navedbah niso potrebna dodatna sredstva, saj se ta gibljejo v okviru trenutno že dodeljenih. Vlada sicer v nasprotju s sindikatom meni, da omenjena analiza ni pokazala, da bi bila delovna mesta policistov sistemsko podvrednotena glede na delovna mesta ostalih uniformiranih poklicev, in da tako ne daje podlag za višje uvrščanje delovnih mest in nazivov policistov v plačne razrede.
Policisti tudi zahtevajo, da jih vodstvo Policije, ministrstva in vlada začnejo po večmesečnem opozarjanju "sprejemati kot enakopravnega socialnega partnerja v socialnem dialogu, kot je bilo to uveljavljeno v preteklih letih". Zahtevajo še razrešitev problematike napredovanja policistov in spremembe zakona o organiziranosti in delu v Policiji, s katerim bi omogočili kolektivno urejanje pravic uslužbencev.
Na oceno notranjega ministrstva, da je napovedana stavka politično motivirana, v sindikatu odgovarjajo, da ne gre za rušenje vlade in da je njihov sindikat vodil stavke v času različnih političnih opcij. "Ni pomembno kdo vlado sestavlja, za nas je pomembno, kdo probleme razrešuje," je poudaril Cvetko.
Odzvali so se tudi na napoved notranjega ministra Aleša Hojsa, da bodo s pričetkom stavke na spletnih straneh ministrstva objavili plače policistov po posameznih policijskih upravah in policijskih postajah. V sindikatu izpostavljajo, da plače z izpolnitvijo stavkovnega sporazuma nimajo nič skupnega, poleg tega pa so ves čas javno dostopne. Z izjavo glede plač je po oceni sindikata minister izkazal nepoznavanje stavkovnih zahtev.
V sindikatu so sicer danes pojasnili, da o konkretnih stavkovnih ukrepih še ne morejo govoriti, bodo pa ti prilagojeni takratni epidemiološki situaciji in vsem z njo povezanim omejitvam.
SPS se stavki ne bo pridružil
Sindikat policistov Slovenije jim je že odgovoril in sporočil, da se stavkovnim aktivnostim ne bodo pridružili. SPS je pojasnil, da se Slovenija v tem trenutku sooča "z eno največjih nevarnosti v njeni zgodovini", ki ogroža tudi življenje in zdravje ljudi, "s čimer bi grobo kršili naše etično poslanstvo, ki izhaja iz našega poklica". Ocenjujejo, da v teh kriznih razmerah izvedba stavkovnih aktivnosti iz 76. člena Zakona o organiziranosti in delu v policiji (ZDOPol) ni izvedljiva in bi lahko pomenila nezakonito ravnanje oziroma storitev kaznivega dejanja. Pravijo, da je omenjena stavka, le stavka na papirju.
V Sindikatu policistov Slovenije pozdravljajo tri od štirih stavkovnih zahtev Policijskega sindikata Slovenije, s katerimi se tudi strinjajo. Notranji minister Aleš Hojs je dejal, da se bo s sindikatoma pogovarjal, a se ne bo pustil izsiljevati. Kot je Hojs dejal v današnji izjavi za medije, ki je sicer potekala v zvezi z vzpostavljanjem avtocestne policije, se z obema policijskima sindikatoma pogovarja, odkar je prišel na ministrstvo in se bo pogovarjal še naprej, a se "sindikatu ne bo pustil izsiljevati". Po njegovih besedah je sindikat določene sporazume sklenil s prejšnjo vlado, a so vse točke sporazuma, vključno s tisto, ki jo v policijskem sindikatu zdaj izpostavljajo, izpolnili.
"Neodvisna revizija je pokazala, da ni razloga za dvig plač, in kot resorni minister ne morem početi nečesa izven okvirov, ki so se jih dogovorili. Če pa eden od sindikatov sporazum sedaj interpretira drugače, pa boste morali vprašati njih, zakaj je tako," je še zatrdil notranji minister.
Ocenjujejo, da bi napoved in izvedba stavke v trenutni politični situaciji v Sloveniji, pomenila "izrazito politično pozicioniranje sindikata in razumljena kot aktivno sodelovanje v političnih aktivnostih".
SPS je še opozoril na poskuse diskreditacije, ki so po njihovih besedah v zadnjem času še posebej pogosti. Sindikat je "vedno bil in vedno bo apolitičen, ki e v politično delovanje ne bo spuščal". Izrazili so zaskrbljenost, saj izvedba stavke v tem trenutku, ko pogovori o rešitvah odprtih vprašanj še potekajo, lahko privede do izgube možnosti za sprejem rešitev, ki se nakazujejo. "V zaostrenih gospodarskih in finančnih razmerah se bodo kakršnekoli rešitve po naši oceni premaknile za več deset let v prihodnost, česar pa si ne želimo."
V SPS se ne strinjajo s četrto stavkovno zahtevo po vzpostavitvi korektnega socialnega dialoga med predstavniki policije in političnim vodstvom, zato se od te stavkovne zahteve v celoti distancirajo. Po njihovi oceni gre namreč "za potezo, ki bi lahko bila razumljena kot politično motivirana", poleg tega pa ocenjujejo, da socialni dialog poteka enako kot pod prejšnjimi ministri.
Poleg tega so v SPS prepričani, da sta za socialni dialog odgovorni obe strani. "Že dlje časa namreč spremljamo medsebojno obračunavanje med PSS in ministrom za notranje zadeve, predvsem o zadevah, ki s sindikalnim delovanjem nimajo nobene povezave," so zapisali in dodali, da je PSP septembra in oktobra letos SPS "neupravičeno in povsem brez razloga ali povoda pričel neposredno obtoževati podrejanja ministru Alešu Hojsu in parcialnim strankarskim interesom".
Zaradi vsega navedenega se sindikat policistov stavki ne bo pridružil in svojih članov ne bo pozival k izvajanju stavkovnih aktivnosti. "Odločitev o izvajanju stavke je odločitev vsakega posameznika in vsakemu članu SPS prepuščamo odločitev o udejstvovanju v stavki," so še zapisali.
Državni sekretar na notranjem ministrstvu Franc Kangler pa je danes na prednovoletno srečanje sprejel predstavnike obeh sindikatov. Kot so zapisali na ministrstvu, so pregledali stanje v letošnjem letu ter izmenjali poglede in predstavili pobude za reševanje odprtih zadev. Ugotovili so, da se lahko z dialogom in konsenzom vsa odprta vprašanja rešijo že takoj po novem letu.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.