Po vladnem predlogu naj bi s sklepom o aktivaciji 37.a člena Zakona o obrambi ter s tem s podelitvijo policijskih pooblastil vojski na južni meji razbremenili policiste, ki varujejo slovensko-hrvaško mejo pred nezakonitimi migracijami. A sklep je svojo pot končal na odboru DZ za obrambo, kjer ga je od 19 poslancev podprlo 11, kar ni zadostovalo za potrebno dvetretjinsko večino, ki bi sklep poslala v potrditev pred poslanci v Državni zbor.
SPS: Gre za poskus zlorabe sindikata v politične namene
V četrtek so se nato oglasili v Sindikatu policistov Slovenije (SPS). Zmotil jih je namreč nastop notranjega ministra Aleša Hojsa na odboru, kjer da je med drugim izjavil, da oba policijska sindikata podpirata vse ukrepe notranjega ministrstva, kar naj bi namigovalo na to, da zagovarjajo tudi aktivacijo izrednih pooblastil Slovenski vojski. To pa, pravijo, ne drži, saj da se nikoli niso opredeljevali ne do vprašanja aktivacije 37.a člena in ne do ostalih ukrepov ministrstva, zato te izjave razumejo kot "poskus zlorabe sindikata v politične namene, kar je ob tako občutljivi temi povsem nedopustno".
Ministrstvo je v odzivu zapisalo, naj SPS še enkrat preveri magnetogram seje. "Minister Hojs ni govoril o srečanju s SPS, ampak se je skliceval na srečanje s PSS in povedal, da PSS podpira napore vodstva ministrstva in policije za izboljšanje stanja v policiji," so navedli.
Minister Hojs je ob tem vodilne v SPS pozval k javni opredelitvi do omenjene teme, saj da ne gre za politično vprašanje, pač pa je predlog na mizo prejel prav s strani policije.
Odziv tudi Policijskega sindikata: Nikoli nismo podprli aktivacije 37.a člena
Nekateri mediji so odgovor ministrstva Sindikatu policistov napačno povzeli, pa zdaj trdijo v Policijskem sindikatu Slovenije (PSS), saj da nikoli niso podprli aktivacije 37.a člena.
Zapisali so, da so v pogovoru z ministrom, ki je objavljen tudi na spletni strani policije in je bil pred objavo verificiran s strani kabineta ministra, jasno opredelili svoje stališče do omenjene teme.
"Policijski sindikat Slovenije se ni in se ne bo opredeljeval do odločitev, ki so v pristojnosti Državnega zbora, vse dokler takšne odločitve neposredno ali posredno ne posegajo v delovno pravni in socialni položaj naših članov," so jasni in dodajajo: "Zato trditev, da PSS podpira aktivacijo 37.a člena Zakona o obrambi, ne drži."
"Poslanstvo PSS je interesno in usmerjeno predvsem v to, da je varnost državljanov v prvi vrsti odvisna od varnosti, ki smo jo najprej sposobni zagotoviti slovenskim policistom. Zato na delodajalca naslavljamo veliko zahtev, pozivov in pobud po izboljšanju pogojev za delo, med katere v tem obdobju sodi tudi zaščitna oprema za zagotavljanje preprečevanja in obvladovanja okužb s covid-19. Dosedanji socialni dialog z ministrom za notranje zadeve g. Hojsom lahko ocenimo kot korekten, minister pa je v prvih pogovorih pokazal posluh za reševanje težav policistov," so še navedli.
PSS: Od samega začetka trdimo, da je to politična odločitev
"Dodatno pojasnjujemo, da ima PSS že od samega začetka, torej od sprejema določbe 37.a člena, stališče, da je njegova aktivacija izključno politična odločitev, ki zahteva podporo z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev DZ. Temu pritrjuje tudi dejstvo, da vlada, kot naš delodajalec, pristojnosti za aktivacijo predmetnega člena nima, niti te pristojnosti nima stroka."
Zato pravijo, bodo spoštovali odločitev poslancev, ne glede na to, kakšna bo, in opozorili, da bodo ne glede na odločitev, od vlade še vedno zahtevali, da vzpostavlja in zagotavlja takšne pogoje za delo, da imajo policisti, ko prihajajo v stik z okuženimi osebami, najboljšo možno zaščitno opremo in da bodo za svoje požrtvovalno delo ustrezno plačani.
KOMENTARJI (1391)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.