Le večer preden so policijske enote slovesno dobile ključe več kot 60 novih vozil, so v Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) opozorili, da kriminalisti že vrsto let zaznavajo "opuščajoč in neustrezen odnos delodajalca do zagotavljanja osnovne opreme za nemoteno delo oz. za zagotavljanje minimalne varnosti pri njihovem delu". Zato so na Ministrstvo za notranje zadeve in generalno direktorico policije Tatjano Bobnar naslovili zahtevo za zagotovitev primerne varnostne opreme, delov uniforme in civilnih oblačil kriminalistom.
Glede na značilnost in specifičnost neposrednega dela poklica kriminalista, bi morali imeti ti v osebni zadolžitvi opremo za opravljanje nalog na terenu v količini in obsegu, ki bi zagotavljala minimalne standarde za zagotavljanje varnosti pri delu in za uspešno izvedbo zadanih nalog. V specifičnih in posebej nevarnih okoliščinah pa bi kriminalisti v osebni zadolžitvi morali imeti zaščitni neprebojni jopič, neprebojno srajco in čelado ter drugo opremo, ki taktično tehnično ustreza normativom za uspešno in varno izvajanje nalog oz. sodobnim izzivom in zahtevam v današnjem času, opozarjajo.
"Da bi lažje razumeli delo kriminalista, naj navedemo, da kriminalist opravlja naloge neposredno in pretežno na terenu, zaradi česar je izpostavljen vremenskim in drugim škodljivim vplivom. Kot pooblaščena uradna oseba dela tudi v posebnih razmerah, kar vključuje delo ob nedeljah in praznikih, delo v deljenem delovnem času, nočno delo, delo, daljše od polnega delovnega časa, dežurstvo kot redno obliko dela, dežurstvo, ki se odreja izjemoma, ko je to iz varnostnih razlogov potrebno in pripravljenost za delo. Delo je organizirano pretežno po razporedu, vendar se v večini primerov razporejanje na delo izvaja s spremembami, s čimer se delo prilagaja problematiki in zadanim nalogam, ki so posledica zunanjih dejavnikov," pojasnjujejo v PSS.
Oprema, ki jo kriminalisti uporabljajo za svoje delo, je po besedah sindikata delno zastarela in pomanjkljiva, zato od delodajalca zahtevajo, da "nemudoma pristopi k spremembam in vrsti in obliki ter količini opreme, ki bodo v nadaljevanju dodeljeni kriminalistom za njihovo nemoteno izvajanje nalog in za zagotavljanje minimalnih standardov za zdravje pri njihovem delu."
Kriminalisti v podrejenem položaju?
Med drugim tako zahtevajo nove zaščitne majice in telovnike, ki so jih policisti že dobili. "Vsi ostali policisti so v zadnjem času v osebne zadolžitve prejeli že zaščitno majico, uporabljajo neprebojni jopič, ki ga imajo v kolektivni zadolžitvi in sedaj bodo prejeli novi zaščitni telovnik (modularni), medtem ko kriminalisti v vsem tem času niso prejeli nobenega dela od navedenih zaščitnih sredstev, kar postavlja kriminaliste v podrejeni in neenak položaj pri zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu. Po našem mnenju je to nedopustno."
Delo kriminalista, ki opravlja dežurno službo oziroma pripravljenost ali neposredno delo na terenu (npr. ilegalne migracije) poteka v vseh vremenskih razmerah, zato v sindikatu ocenjujejo, da je nujno potrebno, da se vsem kriminalistom, ki te opreme še nimajo, dodeli nepremočljive hlače in zgornji del (vetrovka), zimski pulover, podhlače in puli. Potrebujejo tudi večjo torbo za prenos nujno potrebne opreme.
'Gozdarski' kombinezon in nevaren tok za nošenje pištole
Kriminalisti imajo v osebni zadolžitvi le en zelen kombinezon z označbami "POLICIJA", in dve vetrovki. "Iz operativnih, predvsem pa higienskih razlogov in razlogov preprečevanja dejavnikov tveganj okužb z najrazličnejšimi bakterijami in virusi, saj se le-ti kombinezoni umažejo pri ogledih krajev kaznivih dejanj in dogodkov (požari, najdbe trupel, umori, delo z ilegalnimi prebežniki, itd.). Zahtevamo, da se vsem kriminalistom zagotovi še en dodaten kombinezon, z označbami "POLICIJA", zelene barve. Tudi strokovna navodila v zvezi prenašanja nalezljivih bolezni opredeljujejo, da je v primerih, ko so na kombinezonih izločki – le te potrebno oprati. Zaradi tega je nujno potrebno, da ima vsak kriminalist, ki opravlja oglede, najmanj dva kombinezona, saj brez uporabe zaščitnih sredstev ne morejo varno opravljati nalog. Dolžnost delodajalca je, da zagotovi ustrezna delovna zaščitna sredstva," še pozivajo v sindikatu.
Predlagajo tudi, da bi se zeleni kombinezon, ki je z manjšimi modulacijami v kroju v uporabi že najmanj od leta 1992, javnost pa kriminaliste zaradi njega enači z "gozdarji", izločil iz uporabe in se zamenjal z novim sodobnejšim krojem in črno barvo.
Kriminalisti zaradi kadrovske podhranjenosti v večini primerov izvajajo tudi naloge, ki so opredeljene za kriminaliste Sektorja za posebne naloge (SPN) in Mobilnih kriminalističnih oddelkov (MKO), zato je po mnenju sindikata nujno potrebno, da imajo vsi kriminalisti t.i. "delovne kombinezone črne barve", ki po tehničnih lastnostih ustrezajo standardom za zagotavljanje varnosti pri delu in za uspešno izvajanje njihovih nalog. Ti zajemajo delovno majico z dolgimi rokavi in visokim ovratnikom, delovno majico s kratkimi rokavi, majico s kratkimi rokavi, delovni puli, delovno termo perilo, delovno zimsko kapo, delovno letno kapo, delovne nogavice, delovne terenske čevlje, delovne taktične čevlje, delovno podkapo, delovni službeni hlačni pas, delovni službeni pas, delovni službeni pas (komplet s torbico) in torbico za prikrito nošenje pištole.
Poleg tega v sindikatu opozarjajo, da je tok za prikrito nošenje pištole, ki ga je mogoče namestiti na navaden hlačni pas, neprimeren za uporabo, saj obstaja velika verjetnost samopoškodovanja. "Uporabnik mora med in po zaključenem streljanju, ko je naboj v cevi in je potrebno pištolo z vstavljenim nabojem pospraviti v tok, cev pištole, po odmaknitvi jopiča, ker se tok skrije pod jopič, obrniti proti telesu ter tako ogroža svoje življenje," so pojasnili. Predlagajo, da bi jih zamenjali z varnejšimi toki.
Naglavna svetilka in civilna službena obleka
Kriminalisti, ki opravljajo ogledno službo, se v nočnem času pri opravljanju ogledov krajev kaznivih dejanj večkrat srečujejo s težavo na mestih, kjer ni razsvetljave - tako v primerih vidnosti za druge udeležence v primeru prometa in hkrati pri zapisovanju podatkov v beležko potrebujejo svetlobo in obe prosti roki. Pri tem bi jim prav prišla ustrezna naglavna svetilka, ki omogoča beleženje zaznanih posebnosti na kraju v beležko, za kasnejšo sestavo zapisnika o ogledu kraja dejanja, še menijo v sindikatu.
Kljub dejstvu, da regijski kriminalisti poleg zgoraj navedenih nalog nemalokrat nudijo pomoč Uradu za varovanje in zaščito pri varovanju varovanih oseb oz. občasno izvajajo varovanje varovanih oseb, jim delodajalec ni dodelil civilne službene obleke.
"Od kriminalistov se za občasno varovanje zahteva uporaba "sodobnih" oblačil, vključujoč kravate in podobne modne dodatke, pri tem pa naj bi bilo samoumevno, da kriminalisti sami priskrbijo tovrstna oblačila za izvajanje nalog varovanja, kar je nedopustno in v nasprotju z namenom pravic zapisanih v zakonu." Prav tako kriminalisti nemalokrat pri izvajanju različnih opravil preiskovanja gospodarske kriminalitete postopke izvajajo neposredno na »očeh« javnosti in novinarjev, pri čemer je bistvenega pomena, kako so v času izvajanja teh nalog oblečeni. Upoštevajoč, da se v večini primerov te naloge izvajajo zoper javne osebe ali osebe iz politične in gospodarske sfere ter v javnih oz. državnih ustanovah, je interes javnosti toliko večji in so kriminalisti v teh primerih absolutno neposredno izpostavljeni, so še navedli.
"V sindikatu tako od delodajalca upravičeno pričakujemo, da zagotovite in odpravite ugotovljene dejavnike tveganja. V nasprotnem primeru lahko razumemo, da gre za opustitev dolžnosti delodajalca, da poskrbi in zagotovi ustrezne delovne pogoje in opremo v skladu s predpisi o varnosti in zdravju pri delu," je za konec pozval predsednik sindikata Rok Cvetko.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.