Gasilci, vojaki, gozdarji ter tudi vse ostale službe sistema za zaščito in reševanje ter prostovoljci se že 13. dan neumorno in požrtvovalno spopadajo z divjanjem ognja na Krasu. V nujne naloge za obvladovanje izjemno zahtevnih razmer na terenu je že od vsega začetka vključena tudi Policija, ki je poleg gašenja s policijskim helikopterjem in vodnim topom na pomoč priskočila tudi z lociranjem žarišč s pomočjo termovizijske kamere.
Na spletu so delili več posnetkov gašenja požara, tudi posnetek iz zraka, ki prikazuje požarišče na današnji dan.
"Pri gašenju požara policisti pomagamo z obema policijskima helikopterjema. V vsem tem času smo s pomočjo novega helikopterja Agusta Westland AW 169 opravili 600 odmetov vode (okoli 470.000 litrov) in tako pomagali preprečevati širjenje ognja," so podatke sporočili v nedeljo, ko se je začel požar umirjati. Agusta Westland lahko v posebno vrečo zajame do 900 litrov vode, v zadnjih dneh pa je bil nadpovprečno obremenjen, saj je vsak dan pomagal pri gašenju požara ogromnih razsežnosti. Poleg tega mora policija zagotavljati tudi pomoč pri reševanju v gorah.
Drugi helikopter je s termovizijsko kamero pregledoval območje požara z namenom odkrivanja morebitnih novih žarišč in nadzora nad požariščem.
Poleg Letalske policijske enote pa je v humanitarno pomoč na Krasu nudilo tudi vozilo Specialne enote z vodnim topom, ki gasilcem dostavlja večje količine vode za gašenje. "Poleg tega pa z njim tudi gasimo, kjer je le mogoče. V tako resni situaciji je namreč dobrodošla prav vsaka razpoložljiva naprava, primerna za gašenje," so še sporočili na Policiji.
Evakuirali prebivalstvo in živali, pomagali kot prostovoljni gasilci
Številni gasilci pa so v svojem prostem času tudi prostovoljni gasilci. Samoiniciativno so se odzvali klicu na pomoč in solidarno prišli pomagat ponekod že zelo izčrpanim gasilcem. "V Policiji smo jim s prilagajanjem razporedov dela v enotah in na druge načine poskušali to v čim večji meri tudi omogočiti ter jim s tem izkazati podporo," so zapisali.
Od 15. julija dalje, ko je bil pri Mirnu zaznan prvi požar, je na območjih požarov in v širši okolici delovalo od 20 do 35 policistov in kriminalistov dnevno. Največ prejšnjo sredo in v petek, ko je bila situacija najbolj kritična in so zaradi neposredne ogroženosti potekale obsežne evakuacije prebivalstva. S pomočjo predstavnikov krajevnih skupnosti in župana občine Miren - Kostanjevica so krajane obveščali oz. večkrat tudi neposredno izvajali evakuacije krajanov. Organizirali so tudi več evakuacij domačih živali, za katere so poskrbele pristojne službe. "V evakuiranih naseljih so v preteklih dneh z večjim številom kriminalistov zagotavljali varovanje premoženja prebivalcev. Stekla je tudi že kriminalistična preiskava okoliščin za nastanek požara," so dodali.
Ob tem pa novogoriški policisti in kriminalisti izvajajo tudi naloge v operativnem štabu na PU Nova Gorica in v operativnem štabu civilne zaščite v Kostanjevici na Krasu. Njihova naloga je v prvi vrsti usklajevanje operativnega dela s silami civilne zaščite in koordinacija policijskih patrulj na terenu.
A tu se njihovo delo ni zaključilo. Policisti so v teh dneh neposredno nadzirali območje in dostope na območje požarov, z zaporami in preusmerjanjem cestnega prometa zagotavljali nemoten promet interventnih vozil civilne zaščite, vojske in policije, varovali dostope v tehnično bazo zračnih plovil. Tudi patrulje Uprave avtocestne policije so opravile več spremstev izrednih prevozov specialnih tovornih gozdarskih vozil.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.