Kot smo že poročali na začetku julija, je slovenska pomorska policija na vrhuncu poletne sezone ostala na suhem. Od petih plovil, ki jih ima na voljo, so bila tri na popravilu, ostalih dveh, P-111 in manjši gumenjak, pa ni mogla uporabljati. Zato so policisti po našem morju pluli na plovilih Uprave za pomorstvo in ribiške inšpekcije. Kljub temu so takrat sporočili, da z opravljanjem svojih nalog, predvsem varovanjem morske meje, nimajo težav. Danes so nam s policije sporočili, da "so vsa ostala plovila pomorske policije plovna in v uporabi, kar zagotavlja nemoteno opravljanja vseh nalog (P-16 danes zaključuje redni servis)".
Slovenija ima skupaj pet policijskih plovil. Dve, ki sta bili v zadnjem času največ v uporabi, sta patruljna čolna s kabino, ki sta predvsem v Piranskem zalivu vse od arbitražne razsodbe služila za zaščito naših ribičev in zoperstavljanje hrvaškim organom. Največ težav so v policiji imeli s ploviloma P-111 in P-89, tega so z nakupom novih gumenjakov leta 2018 lahko upokojili, P-66 pa je takrat bil na popravilu, a se je zdaj izkazalo, da popravilo ne bo tako enostavno. Tiskovna predstavnica Anita Leskovec nam je sporočila, da so že konec leta 2017 zaznali nepravilnosti pri delovanju motorjev P-66 in objavili javni razpis: "Na javnem razpisu za obnovo motorjev je bilo izbrano podjetje Portval, d. o. o. Dela je izvajalec, skladno s pogodbo, začel aprila 2018."
Ko so v podjetju Portval, d. o. o., začeli izvedbo del, so ugotovili, da so poškodbe vitalnih delov velike, in o tem obvestili policijo. "O tem nas je obvestil in predlagal možne rešitve. Ker so predlagane rešitve bistveno presegale vrednost pogodbe in tudi vsebino te, smo dela prekinili," so sporočili. Za oceno poškodb so prosili zunanjega izvajalca, sodnega izvedenca, ki je večinoma potrdil, kar so trdili pri izvajalcu popravil. "S podjetjem Portval smo pogodbo o popravilu motorjev sporazumno prekinili, pri čemer so bile izvajalcu plačane storitve, ki so bile opravljene."

Na policiji so spoznali, da bo popravilo tako veliko dražje, kot bi bila zamenjava celotnega motorja, zato so se "na podlagi dodatnih informacij odločili, da upoštevaje ceno, v popravilo obstoječih motorjev zaenkrat ne gremo, tudi zato, ker to ne bi zagotavljalo garancije za dolgoročno delovanje motorjev". Zdaj se bodo podali v pregled ponudb, ki so na trgu, in bodo do konca avgusta sporočili, kaj bodo naredili s čolnom P-66. Tudi začetki tega čolna niso bili enostavni, saj se je novembra leta 2003 posadka novega P-66 že po nekaj metrih plovbe vrnila v pristan, ker je najverjetneje odpovedala turbina enega od dveh motorjev.
Ker je bil čoln z motorjema še v garanciji, so policisti morali počakati, da ga pregleda pooblaščeni serviser. Je pa že isti mesec tistega leta odvetnik sežanskega Jadrana, ki je dobavil novi čoln, vložil tožbo na ljubljansko okrožno sodišče, ker se država v 30 dneh ni odzvala na tožbo, s katero je na javnem pravobranilstvu zahteval celotne s pogodbo določene cene za čoln. Razlogi za znižanje cene so bili zamude dobave podjetja in pomanjkljivosti na čolnu.
Kot smo poročali julija, ko imajo na voljo svoja plovila, teh ne uporabljajo, vsaj ne vsakodnevno. Zakaj pa policisti ne uporabljajo preostalih dveh čolnov, ki sta v plovnem stanju? P-111 je na voljo in privezan v Kopru, a mora biti za plovbo na njem prisotnih vsaj pet pomorskih policistov. Teh pa zaradi dopustov in bolniških trenutno ni dovolj. Ostane še manjši gumenjak, ki je bolj primeren za priobalno plovbo. Brez kabine je ta namreč na odprtem morju, ko je to nekoliko razburkano, neuporaben.
Zamenjava za najstarejše plovilo P-111
P-111 je sicer najstarejše in najdražje plovilo slovenske policije, izdelano leta 1994 v Italiji, ki je bilo zaznamovano s številnimi nepravilnostmi in je pogostokrat preživelo del sezone na suhem, leta 2003 je bilo na popravilu že skoraj dve leti, tudi zaradi birokratskih ovir. P-111 je bil zaradi dotrajanosti in dragega vzdrževanja tudi veliko breme za policijski proračun, v javnosti pa se je pogosto govorilo o nesmotrnosti nakupa, cena popravila je pogosto presegala nakup cene manjšega čolna.

Policija je plovilo želela upokojiti že z odločitvijo o nakupu dveh novih plovil leta 2016, a povečan obseg dela in druge okvare tega niso omogočali. Kot so nam potrdili na policiji, pa "glede na razpoložljiva proračunska sredstva pripravlja podlago za nakup novega plovila, ki bo nadomestilo eno izmed plovil (predvidoma P-111)". Kakšno plovilo bo kupila policija, vsaj tehnične zahteve, ki bo lahko nadomestilo največji P-111, bo najverjetneje znano že letos.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.