Tudi četrtek na primorski avtocesti ni minil brez zastojev in prometnih nesreč. V poznih popoldanskih urah je bila zamuda proti Ljubljani več kot 30 minut, nastal je daljši zastoj. Vozniki so ustvarili reševalni pas, ki pa ga niso upoštevali vsi.
V uredništvu smo pridobili fotografije zastoja, kjer se je večkilometrska kolona vozil počasi premikala proti notranjosti države, več voznikov pa je zapeljalo na reševalni pas.
Policijo smo vprašali, ali lahko voznike kaznujejo na podlagi fotografij, ki jih posnamejo drugi vozniki. "Prejete posnetke Policija preveri in nato sprejme odločitev, ali je na podlagi vseh zbranih dejstev možno uspešno izvesti prekrškovni postopek," pojasnjujejo na PU Ljubljana.
Lastna varnost naj bo pred snemanjem drugih
Policisti pa ob tem poudarjajo, da voznik med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševal njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila.
Najprej poskrbite za lastno varnost pri vožnji in se po nepotrebnem ne izpostavljajte samo zato, da bi snemali druge voznike, opozarjajo na Policiji.
V primeru, ko neki voznik s svojo vožnjo ogroža varnost drugih udeležencev v prometu, na Policiji svetujejo, naj drugi udeleženci takšno vožnjo takoj prijavijo na interventno številko policije 113, da ga lahko policisti čim prej izsledijo in izvedejo postopek.
Ključni so točni podatki in sodelovanje prijavitelja
Ob prijavi je pomembno, da prijavitelj navede čim več podatkov, ki so v nadaljevanju pomembni za izsleditev storilca in izpeljavo prekrškovnega postopka. Pomembno je, da Policija dobi točne podatke o času in kraju prekrška, znamko, barvo in registrsko označbo vozila (če je prekršek storjen z motornim vozilom) ter opis prekrška, kaj je kršitelj storil, da je ogrožal druge udeležence v prometu.
"Fotografija ali posnetek je eden izmed možnih dokazov, iz katerega prekrškovni organi ali sodišča črpajo podlago za ugotovitev o obstoju ali neobstoju odločilnega ali pomembnega dejstva," še pojasnjujejo na Policiji in dodajo, da sama fotografija kot fizičen predmet ni dokaz v postopku, dokaz je vsebina posnetka, če seveda omogoča spoznavanje in ugotavljanje pomembnih dejstev.
Poleg posnetkov je za uspešno izvedbo postopka pomembno tudi sodelovanje prijavitelja, saj je v primerih, ko je voznik izsleden in policisti prekrška niso neposredno zaznali, uspešnost prekrškovnega postopka pogojena z aktivnim sodelovanjem prijavitelja prekrška, ki mora v postopku sodelovati kot priča, kar pomeni, da mora po resnici povedati čim več relevantnih dejstev in okoliščin o obstoju očitnega prekrška, saj je postopek uveden na podlagi njegove prijave in ne neposredne zaznave policistov.
"V nadaljevanju prekrškovni organ na podlagi zbranih dejstev in okoliščin ter zanesljivosti dokazov odloči, ali bo prekrškovni postopek uveden," so nam sporočili iz PU Ljubljana.
Sicer pa globa za vožnjo po reševalnem pasu znaša 200 evrov. "Policisti v primeru zastojev na cesti vedno primarno opravljajo naloge za reševanje življenja ter čimprejšnje odstranitve ovir, ki zastoje povzročajo," povedo in dodajajo, da med zastoji, če jim kadrovske zmožnosti in število drugih interventnih dogodkov dopuščajo, med zastoji nadzor nad tovrstnimi kršitvam izvaja tudi Policija.
Prav letos mineva 10 let od ustanovitve Zavoda Reševalni pas, ki voznike ozavešča o pomenu reševalnega pasu.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.