Če pogledamo podatke o ilegalnih migracijah v prvih štirih mesecih, ki so za zdaj na voljo, lahko ugotovimo, da so policisti obravnavali 2394 ilegalnih prehodov državne meje, medtem ko so v enakem obdobju lani zabeležili 3112 ilegalnih prehodov. Število se je tako glede na lanskoletno obdobje zmanjšalo za 23,1 odstotka, zato se poraja vprašanje po potrebi poostrenega nadzora.
Najpogosteje obravnavani migranti v prvih štirih mesecih letošnjega leta so bili državljani Maroka, Afganistana in Pakistana. Slednji zajemajo delež dobre četrtine vseh. Sledijo jim Alžirci in Iračani, vmes so Hrvati, potem pa še Egipčani, državljani Bangladeša in Sirci.
Največ ilegalnih prehodov v tem letu so pričakovano obravnavale PU Ljubljana (37 odstotkov), PU Novo mesto (32 odstotkov) in PU Koper (20 odstotkov). V primerjavi z lanskim letom se je spremenila tako struktura po državljanstvu migrantov kot tudi razporeditev po policijskih upravah. Lani v tem obdobju je največ prehodov recimo beležila PU Novo mesto, in sicer 966 (letos 770), sledila pa ji je PU Ljubljana z 958 prehodi (letos 887). Na tretjem mestu je tudi letos PU Koper s 475 prehodi meje, medtem ko so lani zabeležili bistveno več prehodov, in sicer 873.
Letos je 823 ilegalnih migrantov izrazilo namero podaje prošnje za mednarodno zaščito, med njimi največ državljanov Maroka. V enakem obdobju lani so obravnavali 1.268 namer, kar pomeni, da se je število zmanjšalo za 35,1 odstotka.
Kot so zapisali tudi v uradni statistiki policije, pričakovanega velikega porasta števila ilegalnih prehodov v prvih štirih mesecih ni bilo. Letošnji januar se je sicer začel z večjim številom ilegalnih prehodov od lani, v nadaljevanju pa se število ni začelo povečevati, na kar so najverjetneje vplivali tudi situacija in ukrepi glede pandemije covid-19.
Na podlagi meddržavnih sporazumov o ponovnem sprejemu oseb so slovenski policisti tujim varnostnim organom vrnili 1522 tujcev (lani 1894), od tega največ na meji s Hrvaško, in sicer 1512 (lani 1845). Največ je bilo državljanov Pakistana – 593.
Na mejo dodatnih 1000 policistov
Po besedah namestnika v. d. generalnega direktorja Policije Jožeta Senice bo policija pri nadzoru uporabila vsa tehnična sredstva, ki jih ima na razpolago, enako kot do zdaj pa ji bo pomagala tudi vojska. Po besedah Senice so na mejo poleg rednih patrulj dodatno prerazporedili posebno policijsko enoto iz vseh policijskih uprav, policiste konjenike, policiste vodnike službenih psov, specializirano enoto za nadzor državne meje in specialno enoto policije. Dodatno so vpoklicali tudi večje število pomožnih policistov.
Zaradi sproščanja ukrepov ob popuščanju epidemije se je po besedah Senice predvsem v zadnjih 14 dneh na balkanski poti pojavilo večje število migrantov. Grčija je namreč ob začetku leta z otokov na celino premestila več tisoč migrantov, Srbija ter Bosna in Hercegovina pa sta v svojih nastanitvenih migrantskih centrih odpravili omejeno gibanje. "To je povzročilo dodaten pritisk migrantov in jih vzpodbudilo, da potujejo naprej proti Sloveniji," je dejal.
Tako so po besedah Senice v zadnjih dneh prejeli več večjih skupin migrantov, ki so poskušali vstopiti v Slovenijo in nadaljevati pot proti Italiji. V zadnjih dveh tednih jih denimo na meji zaznajo več kot 220 tedensko, je dejal v izjavi za javnost v Dolu ob reki Kolpi.
Kot pojasnjujejo pri policiji, se migranti v veliki večini izogibajo naseljenim območjem, gibljejo se predvsem ponoči, po gozdnih poteh in večinoma po neprehodnem terenu, medtem ko podnevi počivajo na prikritih lokacijah. "V zadnjem času je tudi opazen trend, da se določene skupine nezakonitih migrantov razbežijo ob stiku s policijo, kar še dodatno otežuje njihovo prijetje."
KOMENTARJI (587)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.